„Blade Runner. O prawach quasi-człowieka”

Nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Gdańskiego ukazała się książka pt. „Blade Runner. O prawach quasi-człowieka”, pod redakcją prof. Kamila Zeidlera. Tytuł książki nawiązuje do kultowego filmu Ridleya Scotta pt. „Łowca Androidów” (w wersji angielskiej „Blade Runner”), opartego na powieści P.K. Dicka pt. „Czy androidy śnią o elektrycznych owcach”. Powieść Dicka oraz ekranizacja Scotta stanowią motyw przewodni książki, który posłużył autorom jako inspiracja dla filozoficzno-prawnych rozważań nad relacją człowiek-maszyna. Autorzy próbowali odpowiedzieć na pytanie, czy jeśli dzięki technologii przyszłości uda się stworzyć „żywy organizm” na kształt człowieka, to czy będzie on mógł stać się podmiotem prawa? A co za tym idzie - czy mógłby on zostać objęty systemem ochrony praw człowieka?  Tytułowy problem jeszcze kilkanaście lat temu mógł się wydawać istotny tylko dla pisarzy i miłośników literatury science fiction, jednak jak przekonamy się w trakcie lektury, poruszane w książce problemy wydają się być zaskakująco aktualne. Książka ukazała się w serii wydawniczej Studia z Estetyki Prawa, funkcjonującej na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego.

Więcej informacji znajduje się pod adresem:

Data publikacji: poniedziałek, 13. Grudzień 2021 - 10:05; osoba wprowadzająca: Wojciech Jankowski Ostatnia zmiana: poniedziałek, 13. Grudzień 2021 - 10:05; osoba wprowadzająca: Wojciech Jankowski