Książka "Minima Iuridica" autorstwa Prof. Jerzego Zajadło w serii "Biblioteka Palestry"

Z radością informujemy, że w ramach serii "Biblioteka Palestry" (Arche i Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego) ukazała się kolejna nowa książka pod tytułem Minima Iuridica, której autorem jest prof. dr hab. Jerzy Zajadło, Kierownik Katedry Teorii i Filozofii Państwa i Prawa Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego.

Tytuł opracowania nawiązuje do znanej pracy Theodora Adorno Minima moralia. Refleksje z poharatanego życia. Nawet jeśli niektórym już samo porównanie może się wydawać kompletnie nie a propos i w związku z tym zupełnie nieuprawnione, to jednak jest to tylko pewna parafraza, gra słów, asocjacja, wywołana tytułem pracy niemieckiego filozofa. U Adorno pojęcie minima moralia dotyczy raczej formy niż treści, w niniejszych rozważaniach chodzi zaś o jedno i drugie - o krótkie formy (minima) na temat prawniczych elementariów (minima iuridica). Oba tytuły łączy pobudzona w umyśle autora pewna idea: tak jak podeptanie minimów moralnych (minima moralia) może skutkować poharatanym życiem, tak jak pogwałćenie prawniczych oczywistości (minima iuridica) prędzej czy później może skończyć się poharatanym prawem.

Data publikacji: środa, 7. Sierpień 2019 - 10:46; osoba wprowadzająca: Tomasz Widłak Ostatnia zmiana: poniedziałek, 4. Listopad 2019 - 10:07; osoba wprowadzająca: Dawid Michalski