Książka "Minima Iuridica" autorstwa Prof. Jerzego Zajadło w serii "Biblioteka Palestry" | Wydział Prawa i Administracji

Z radością informujemy, że w ramach serii "Biblioteka Palestry" (Arche i Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego) ukazała się kolejna nowa książka pod tytułem Minima Iuridica, której autorem jest prof. dr hab. Jerzy Zajadło, Kierownik Katedry Teorii i Filozofii Państwa i Prawa Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego.

Tytuł opracowania nawiązuje do znanej pracy Theodora Adorno Minima moralia. Refleksje z poharatanego życia. Nawet jeśli niektórym już samo porównanie może się wydawać kompletnie nie a propos i w związku z tym zupełnie nieuprawnione, to jednak jest to tylko pewna parafraza, gra słów, asocjacja, wywołana tytułem pracy niemieckiego filozofa. U Adorno pojęcie minima moralia dotyczy raczej formy niż treści, w niniejszych rozważaniach chodzi zaś o jedno i drugie - o krótkie formy (minima) na temat prawniczych elementariów (minima iuridica). Oba tytuły łączy pobudzona w umyśle autora pewna idea: tak jak podeptanie minimów moralnych (minima moralia) może skutkować poharatanym życiem, tak jak pogwałćenie prawniczych oczywistości (minima iuridica) prędzej czy później może skończyć się poharatanym prawem.

okladka
Treść ostatnio zmodyfikowana przez: Tomasz Widłak