Książka prof. Kamila Zeidlera pt. „Mądrość chińskich aforyzmów: O państwie, prawie, polityce i władzy”

Nakładem Wydawnictwa UG ukazała się książka prof. Kamila Zeidlera pt. „Mądrość chińskich aforyzmów: O państwie, prawie, polityce i władzy”

Prof. Kamil Zeidler, od lat zafascynowany chińską aforystyką, pokazuje w niniejszej książce, jak wiele niosą w sobie te krótkie frazy, które często są powtarzane bez należytej uwagi.

 

Aforystyka jest jednym z najbardziej znanych osiągnięć chińskiej kultury, w którym Chińczycy zawarli mądrość wielkich filozofów i unikalny sposób myślenia o człowieku oraz jego miejscu w świecie. Chińskie aforyzmy są znane i wykorzystywane w różnych dziełach, jednak często nie poddaje się ich głębszej analizie. Stanowią komentarz, są celnym spostrzeżeniem, funkcjonują na zasadzie dobrze dobranego cytatu. Co jednak ważne, niosą w sobie zdecydowanie więcej niż zwykliśmy im przypisywać. Zawierają określoną filozofię życia i na ich podstawie można wyprowadzić naukę o bardzo wielu aspektach życia, organizacji społeczeństwa i państwa. Aforystyka chińska opiera się bowiem na spostrzeżeniach i naukach takich mędrców, jak Konfucjusz czy Lao Tsy, którzy swoje rozważania poświęcali zarówno prawu, państwu, polityce, władzy i wojnie, jak i nauczaniu, doskonałości, bogactwu czy własności.

 

Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: poniedziałek, 15. Marzec 2021 - 13:51; osoba wprowadzająca: Wojciech Jankowski Ostatnia zmiana: poniedziałek, 15. Marzec 2021 - 13:51; osoba wprowadzająca: Wojciech Jankowski