Specjalista ds. projektów - dr Agnieszka Tuszkowska
pokój 2081, tel.: (58) 523 28 29, wew. 28 29
agnieszka.tuszkowska@ug.edu.pl
Specjalista ds. projektów - dr Agnieszka Martynowska
pokój 2081, tel.: (58) 523 28 29, wew. 28 29
agnieszka.martynowska@ug.edu.pl
Samodzielny referent ds. projektów - mgr Katarzyna Małachowska
pokój 2080, tel.: (58) 523 28 78, wew. 28 78
katarzyna.malachowska@prawo.ug.edu.pl
Oddział POLSKIEJ AKADEMII NAUK w Gdańsku z przyjemnością informuje, iż z dniem 15 stycznia br. rozpoczyna się kolejna, VI edycja corocznego Konkursu o Nagrodę Oddziału PAN w Gdańsku dla młodych naukowców, tj. na najlepszą publikację naukową z 2020 r., której wiodącym autorem jest pracownik lub doktorant instytucji naukowej (w tym uczelni wyższej) z województwa pomorskiego, kujawsko-pomorskiego lub zachodniopomorskiego.
KONKURS DDZIAŁU PAN W GDAŃSKU DLA MŁODYCH NAUKOWCÓW - WARUNKI PRZYZNAWANIA NAGRODY W SKRÓCIE:
Program małych grantów – UGrants został uruchomiony. To kolejne działanie realizowane w Uniwersytecie Gdańskim w ramach Inicjatywy Doskonałości Uczelnia Badawcza (IDUB).
Program umożliwia otrzymanie dofinansowania badań wstępnych i działań przygotowawczych zmierzających do zaplanowania projektu badawczego i zdobycia środków na jego realizację. W 2021 roku w ramach programu otwarte zostaną cztery konkursy dedykowane doktorantom ze szkół doktorskich UG oraz nauczycielom akademickim w zależności od stopnia zaawansowania kariery naukowej:
Program UGrants jest kolejnym, po Programie Publikacyjnym elementem realizowanym w ramach programu IDUB, którego założeniem jest uzyskanie statusu Uczelni Badawczej.
Szczegółowe informacje na temat zasad i wytycznych składania wniosków znajdują się na stronie.
Polsko-Amerykańska Komisja Fulbrighta rozpoczęła nabór wniosków konkursowych w ramach programu Fulbright Specialist Program na goszczenie amerykańskich specjalistów reprezentujących takie dziedziny naukowe, jak:
amerykanistyka, antropologia, archeologia, administracja publiczna, bibliotekoznawstwo,
dziennikarstwo i komunikacja społeczna, edukacja, ekonomia, fizyka, informatyka, kształcenie inżynierów, nauka biologiczne, nauki chemiczne, nauki polityczne, matematyka, ochrona środowiska, pokój i rozwiązywanie konfliktów, pomoc społeczna, prawo, rolnictwo, socjologia, urbanistyka, zarządzanie, zdrowie publiczne/globalne.
Czego mogą dotyczyć wizyty Specjalistów?
Wnioski mogą składać instytucje wyrażające gotowość przyjęcia Specjalisty do prowadzenia lub uczestniczenia w m.in. wykładach, seminariach i warsztatach, sympozjach, konferencjach, konsultacjach w zakresie prac programowych oraz rozwoju kadry administracyjnej/pracowników naukowo-badawczych, do wykonywania ocen i ekspertyz, czy też rozwijania lokalnych programów i/lub projektów badawczych.
Kto może ubiegać się o wizytę Specjalisty?
Wnioski przyjmowane są od uczelni, federacji podmiotów systemu szkolnictwa wyższego i nauki, Polskiej Akademii Nauk i jej instytutów naukowych, instytutów badawczych, międzynarodowych instytutów naukowych działających na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, Centrum Łukasiewicz i instytutów działających w ramach Sieci Badawczej Łukasiewicz, Polskiej Akademii Umiejętności i innych podmiotów prowadzących głównie działalność naukową w sposób samodzielny i ciągły, jak również placówek oświatowych, instytucji rządowych, kulturalnych i medycznych oraz rządowych i pozarządowych organizacji badawczych w Polsce.
Czas trwania i termin odbycia wizyty Specjalisty:
14 - 42 dni kalendarzowych. W bieżącym naborze przyjmowane są wnioski na wizyty w terminie od 1 października 2021 do 30 września 2022.
Finansowanie:
Specjalista jako stypendysta programu otrzymuje honorarium oraz pokrycie kosztów przelotu do i z Polski. Instytucja goszcząca, która składa wniosek zobowiązana jest do pokrycia kosztów związanych z pobytem Specjalisty w Polsce:
- zakwaterowanie
- wyżywienie
- podróży wyłącznie krajowych
Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest:
1. Złożenie przez instytucję goszczącą wniosku zgłoszeniowego w wersji elektronicznej. Link do elektronicznego systemu składania wniosków oraz instrukcje wypełniania wniosku znajdują się na stronie https://fulbright.edu.pl/specialist/
Termin składania wniosków zgłoszeniowych: 15 marca 2021 r.
2. Złożenie przez amerykańskiego kandydata aplikacji za pośrednictwem World Learning, zgodnie z aktualnymi wymogami programu Fulbright Specialist Program (dostępnymi na stronie administrowanej przez World Learning) - tylko w przypadku projektów ze wskazaniem konkretnego Specjalisty. W przypadku wniosków otwartych Specjalista będzie wybrany z bazy Roster.
Nabór Specjalistów do programu odbywa się w trybie ciągłym.
Szczegółowe zasady funkcjonowania programu znajdują się na stronie Polsko-Amerykańskiej Komisji Fulbrighta oraz stronie World Learning. W przypadku jakichkolwiek pytań dotyczących programu i wypełniania wniosku, prosimy o kontakt z koordynatorką programu Pauliną Kubylis na nr telefonu 882-013-014 lub mailowo na adres paulina.kubylis@fulbright.edu.pl
NAWA RUSZA Z NABOREM DO PROGRAMÓW WYJAZDOWYCH
Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej rozpoczęła nabór do programu wymiany osobowej studentów i naukowców. Program umożliwia zarówno krótsze, jak i dłuższe wyjazdy w ramach umów bilateralnych/współpracy dwustronnej.
W ramach Programu wymiany osobowej studentów i naukowców realizowana jest wymiana akademicka w ramach umów bilateralnych i współpracy dwustronnej z takimi krajami, jaki: Białoruś, Bułgaria, Chiny, Czechy, Egipt, Grecja, Japonia, Kazachstan, Rumunia, Serbia, Słowacja, Słowenia, Ukraina, Węgry, Wietnam.
- Zachęcamy do korzystania z krótszych lub dłuższych wyjazdów w zależności od zapisów w umowie. Celem programu jest nawiązanie jak też pogłębienie współpracy akademickiej, odbycie studiów częściowych czy nauka języka – czytamy na stronie NAWA.
Formularz zgłoszenia z uczelni można uzyskać w Biurze Współpracy Międzynarodowej Uniwersytetu Gdańskiego (Magdalena Zieniutycz, tel. +48 58 523 25 56, e-mail: magdalena.zieniutycz@ug.edu.pl).
Więcej informacji na stronie NAWA
Enspire Science oferuje komercyjną pomoc przy tworzeniu wniosków do Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (ERC), organizuje panele próbne dla uczestników II etapu, oraz obsługuje administracyjnie sfinansowane projekty. Dotychczas firma wspierała liczne jednostki naukowe, od Uniwersytetu Sztokholmskiego, Trinity College w Dublinie po Uniwersytet w Bordeaux.
Spotkanie jest otwarte dla naukowców reprezentujących wszystkie dziedziny. Całość zostanie poprowadzona w języku angielskim i odbędzie się on-line poprzez platformę Zoom.
Szkolenie będzie się składać z dwóch elementów:
- materiałów on-line udostępnionych uczestnikom na platformie firmy Enspire Science przez okres 2 tygodni
- webinarium w trakcie którego przedstawiciele Enspire Science odpowiedzą na pytania uczestników. Planowane są dwa webinaria 24 i 26 listopada 2020 o godzinie 10.00. Uczestnicy będą mogli wziąć udział w jednym z nich.
Uwaga: Ukończenie kursu on-line będzie warunkiem uczestnictwa w webinarium.
Podczas szkolenia poruszone zostaną m.in. następujące tematy:
Rejestracja online jest obowiązkowa i potrwa do 3 listopada 2020 r. (wtorek) do godz. 16.00.
Link do rejestracji https://forms.gle/Y6MSsEm9qfvddU1h7
UWAGA: Zastrzegamy sobie możliwość wyboru kandydatów na podstawie przesłanych zgłoszeń. Z uczestnikami skontaktujemy się mailowo najpóźniej do 6 listopada 2020 r.
Więcej informacji znajdą Państwo na stronie: https://informacje.pan.pl/index.php/polecamy/3155-zapisz-sie-na-bezplatne-warsztaty-erc-z-enspire-science
konkurs na projekty badawcze dla naukowców na wszystkich etapach kariery naukowej, którzy planują realizację badań:
Wniosek należy złożyć wyłącznie w formie elektronicznej przez system ZSUN/OSF, dostępny pod adresem https://osf.opi.org.pl, zgodnie z procedurą składania wniosków.
Termin składania wniosków upływa 15 grudnia 2020 r. o godzinie 16:00. Ogłoszenie wyników konkursu nastąpi najpóźniej w czerwcu 2021 r.
konkurs na projekty badawcze, przeznaczony dla naukowców, którzy uzyskali stopień doktora w okresie od 2 do 7 lat przed rokiem wystąpienia z wnioskiem.
Wniosek należy złożyć wyłącznie w formie elektronicznej przez system ZSUN/OSF, dostępny pod adresem https://osf.opi.org.pl, zgodnie z procedurą składania wniosków.
Termin składania wniosków upływa 15 grudnia 2020 r. o godzinie 16:00. Ogłoszenie wyników konkursu nastąpi najpóźniej w czerwcu 2021 r.
konkurs na wsparcie kształcenia doktorantów w szkole doktorskiej i finansowanie projektów badawczych realizowanych przez doktorantów w ramach przygotowywanych przez nich rozpraw doktorskich
Wniosek należy złożyć wyłącznie w formie elektronicznej przez system ZSUN/OSF, dostępny pod adresem https://osf.opi.org.pl, zgodnie z procedurą składania wniosków.
Termin składania wniosków upływa 15 grudnia 2020 r. o godzinie 16:00. Ogłoszenie wyników konkursu nastąpi najpóźniej w czerwcu 2021 r.
ZAPROSZENIE
Prorektor ds. Rozwoju i Współpracy z Gospodarką UG
oraz
Biuro Zarządzania Projektami
zapraszają
na szkolenie on-line pt. "Narodowe Centrum Nauki: Szkolenie dla Wnioskodawców"
Środa 21 października 2020 r., godz. 10:00 – 13:30 |
☒ Informacje o konkursach krajowych
☒ Informacje o konkursach międzynarodowych
Spotkanie poprowadzi dr Ulana Gocman, Koordynator Dyscyplin HS.
Aspekty szkolenia są wspólne dla wszystkich dziedzin.
Ilość miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.
Rejestracja na spotkanie do 19 października 2020 r. na adres e’mail: projektynaukowe@ug.edu.pl
W tytule wiadomości proszę wpisać: „Rejestracja szkolenie NCN”.
Potwierdzenie uczestnictwa oraz link do rejestracji na szkolenie zostanie przesłane do Państwa drogą mailową.
Dziekan Wydziału Prawa i Administracji UG ogłasza konkurs na projekty służące rozwojowi młodych naukowców Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego. Konkurs skierowany jest do młodych naukowców, w rozumieniu zapisów art. 360, ust. 2 i 3 Ustawy z dnia 20 lipca 2018 r.: Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Każdy kierownik projektu może złożyć tylko jeden wniosek. Projekty należy składać do dnia 15.07.2020 r. u Pani Beaty Jersak – pokój nr 2080.
----------------------------
Młodym naukowcem jest osoba prowadząca działalność naukową, która:
1) jest doktorantem lub nauczycielem akademickim – i nie posiada stopnia doktora albo
2) posiada stopień doktora, od uzyskania którego nie upłynęło 7 lat, i jest zatrudniona na WPiA UG.
Załączniki:
NCN ogłasza konkursy MAESTRO 12 i SONATA BIS 10
W konkursie SONATA BIS kierownikiem projektu może być osoba, która uzyskała stopień naukowy doktora w okresie od 5 do 12 lat przed rokiem z wystąpieniem z wnioskiem. Planowany projekt badawczy musi mieć na celu powołanie nowego zespołu badawczego, prowadzącego badania naukowe o charakterze podstawowym.
Kierownikiem projektu badawczego może być osoba, która uzyskała stopień naukowy doktora w okresie od 5 do 12 lat przed rokiem z wystąpieniem z wnioskiem (w okresie od 1 stycznia 2008 r. do 31 grudnia 2015 r.).
W konkursie tym można otrzymać środki na wynagrodzenia dla członków nowego zespołu, w tym również stypendia dla studentów lub doktorantów, zakup lub wytworzenie aparatury naukowo-badawczej, a także pokryć inne koszty związane z wydatkami niezbędnymi do realizacji projektu badawczego.
MAESTRO 12 na projekty badawcze dla doświadczonych naukowców mające na celu realizację pionierskich badań naukowych, w tym interdyscyplinarnych, ważnych dla rozwoju nauki, wykraczających poza dotychczasowy stan wiedzy i których efektem mogą być odkrycia naukowe.
W konkursie tym można otrzymać środki na wynagrodzenia dla zespołu badawczego, w tym również stypendia dla studentów lub doktorantów, zakup lub wytworzenie aparatury naukowo-badawczej oraz pokryć inne koszty związane z wydatkami niezbędnymi do realizacji projektu badawczego.
Do konkursu może być zgłoszony wniosek, w którym kierownik projektu posiada co najmniej stopień naukowy doktora, który w roku wystąpienia z wnioskiem lub w okresie ostatnich 10 lat przed rokiem wystąpienia z wnioskiem:
Biuro ds. Doskonałości Naukowej Polskiej Akademii nauk 27 maja 2020 r. organizuje kolejne warsztaty dla naukowców dotyczące grantów Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (ERC), które zostaną poprowadzone przez topową holenderską agencję szkoleniową Yellow Research.
Spotkanie poprowadzi Lotte Jaspers, współzałożycielka Yellow Research. Ekspertka ma wieloletnie doświadczenie praktyczne w pisaniu wniosków aplikacyjnych oraz wspieraniu setek naukowców w staraniach o europejskie i krajowe granty.
Podczas szkolenia naukowcy znajdą podpowiedzi, jak napisać najlepszy wniosek grantowy. Będą poruszone m.in. następujące zagadnienia:
· wniosek badawczy – jakich pomysłów oczekuje ERC
· różnice w pisaniu części B1 oraz B2 wniosku
· doskonałość badacza – kto i kiedy powinien aplikować
· kryteria ewaluacji w ERC
· struktura zwycięskiego wniosku: idealna prezentacja CV oraz projektu badawczego
Oprócz udziału w spotkaniu uczestnicy otrzymają podręcznik przygotowany w wersji elektronicznej przez Yellow Research oraz dostęp do nagrania video ze spotkania. Co więcej, wszelkie wątpliwości i dodatkowe pytania zostaną wyjaśnione w specjalnym webinarium dla uczestników, podczas którego Prowadząca odniesie się do szczegółowych pytań i wątpliwości przekazanych na warsztatach i w e-mailach przesłanych przez uczestników. Chcielibyśmy zaznaczyć, że podobne warsztaty w ofercie komercyjnej Yellow Research kosztują 600-800 EUR.
Warsztaty odbędą się w Pałacu Staszica w Warszawie (Nowy Świat 72) w dniu 27 maja 2020 roku w godzinach 9.00-16.30. Ramową agendę spotkania można pobrać ze strony PAN.
UWAGA: w związku z ryzykiem kontynuacji ograniczeń dot. zgromadzeń w związku z trwającą epidemią zakładamy możliwość organizacji całego spotkania w wersji elektronicznej. Nie jesteśmy w tej chwili w stanie przewidzieć, jak będzie wyglądała sytuacja pod koniec maja, dlatego uczestnicy zostaną powiadomieni najpóźniej na 2 tygodnie przed datą spotkania, w jakiej formie się ono odbędzie. Uczestnicy zostaną powiadomieni w osobnej wiadomości nt. wszelkich szczegółów. Zakresy tematyczne poruszane podczas obu typów warsztatów będą takie same. Pozostałe reguły dotyczące rekrutacji uczestników pozostaną niezmienione.
Rejestracja na spotkanie jest obowiązkowa. Formularz rejestracyjny do wydarzenia znajduje się tutaj. Na spotkanie można zapisywać się do 5.05.2020, godz. 12.00. Zastrzegamy sobie prawo do wyboru uczestników na podstawie formularza aplikacyjnego. Wybrani uczestnicy zostaną powiadomieni osobnym e-mailem najpóźniej 12 maja 2020 r.
Agendę spotkania oraz szczegóły znajdą Państwo tutaj.
Uprzejmie prosimy o rozpowszechnienie tej informacji w Państwa jednostce oraz przekazanie potencjalnie zainteresowanym osobom!
Więcej informacji o doskonałości w dziale naukowym PAN:
https://instytucja.pan.pl/index.php/aktualnosci-doskonalosc-naukowa
https://www.facebook.com/DoskonaloscPAN
Dane kontaktowe: doskonalosc@pan.pl
Polska Akademia Nauk oraz Akademia Brytyjska otwierają nabór zgłoszeń do udziału w wydarzeniu naukowym z serii Knowledge Frontiers Symposia, które odbędzie się w Warszawie (Pałac Staszica), w dniach 16-17 października 2020 r.
Ogłoszenie skierowane jest do osób zatrudnionych w jednostkach badawczych na terenie Wielkiej Brytanii lub Polski, które posiadają stopień naukowy doktora uzyskany przed upływem 7 lat.
Tegoroczne sympozjum, z udziałem około 30 młodych uczonych z obydwu krajów, będzie poświęcone tematyce takich przekształceń w sferze polityki, gospodarki i technologii, które równocześnie w wymiarze społecznym będą solidarne i sprawiedliwe. Przekształcenia takie w odniesieniu do kwestii klimatycznych są obecnie określane jako „Just Transitions”.
W czasie sympozjum, którego głównym celem jest wspieranie długofalowej współpracy między uczestnikami, przewidziana jest możliwość ubiegania się o dofinansowanie projektów badawczych (seed funding) oferowana przez Akademię Brytyjską.
Szczegółowe informacje na temat założeń i problematyki sympozjum, kryteriów selekcji zgłoszeń oraz procedury aplikacyjnej są dostępne na stronie Akademii Brytyjskiej:
https://www.thebritishacademy.ac.uk/projects/knowledge-frontiers-symposia
Termin składania zgłoszeń upływa 13 maja 2020 r.
Nabór zgłoszeń w systemie aplikacyjnym Akademii Brytyjskiej (Grant Management System (GMS), Flexi-Grant®) zostanie zamknięty o godz. 17:00 czasu brytyjskiego.
Kontakt w PAN: Renata Kuskowska z Biura Współpracy z Zagranicą (tel. 22-182-65-11, e-mail: Renata.Kuskowska@pan.pl ).
Konkurs na projekty badawcze realizowane przez młodych badaczy. Konkurs skierowany jest do osób, które posiadają stopień naukowy doktora uzyskany w okresie do 3 lat przed rokiem wystąpienia z wnioskiem lub którym stopień naukowy doktora zostanie nadany do 30 czerwca 2020 r.
Celem konkursu jest wsparcie kariery młodych badaczy, poprzez umożliwienie pełnoetatowego zatrudnienia i prowadzenia badań naukowych w Polsce oraz zdobycia wiedzy i doświadczenia w trakcie realizacji staży w wysokiej jakości zagranicznych ośrodkach naukowych.
Dla kierownika projektu badawczego musi zostać zaplanowane zatrudnienie w pełnym wymiarze czasu pracy, na podstawie umowy o pracę, w podmiocie innym niż podmiot, w którym kierownik projektu uzyskał stopień naukowy doktora.
Ponadto w projekcie musi zostać zaplanowany staż zagraniczny trwający od 3 do 6 miesięcy
w wybranym przez kierownika projektu zagranicznym ośrodku naukowym.
Projekt może zostać zaplanowany na 24 albo 36 miesięcy.
W tej edycji konkursu wnioski można składać do dnia 16 marca 2020 r. do godziny 16:00.
Konkurs na stypendia doktorskie. Konkurs skierowany jest do uczestników studiów doktoranckich lub osób mających otwarty przewód doktorski w polskim podmiocie uprawnionym do nadawania stopnia naukowego doktora.
Stypendium doktorskie obejmuje środki na stypendium naukowe oraz staż zagraniczny trwający od 3 do 6 miesięcy.
Wnioskodawca nie jest laureatem konkursu ETIUDA;
Nie posiada stopnia naukowego doktora;
Zobowiąże się do uzyskania stopnia naukowego doktora w terminie do 12 miesięcy po zakończeniu pobierania stypendium naukowego i nie wcześniej niż 6 miesięcy od czasu rozpoczęcia jego pobierania;
Jest uczestnikiem studiów doktoranckich lub ma otwarty przewód doktorski w polskim podmiocie uprawnionym do nadawania stopnia naukowego doktora;
Zaplanuje stypendium naukowe w wysokości 5000 zł miesięcznie na okres przygotowania rozprawy doktorskiej, nie krótszy niż 6 miesięcy i nie dłuższy niż 12 miesięcy;
Zaplanuje staż zagraniczny trwający od 3 do 6 miesięcy w wybranym ośrodku naukowym i zobowiąże się do jego realizacji w trakcie pobierania stypendium naukowego lub do 12 miesięcy po zakończeniu jego pobierania.
Termin składania wniosków upływa 16 marca 2020 r.
UWAGA: Nabór wniosków w systemie ZSUN/OSF zostaje zamknięty o godzinie 16:00.
Od 1 grudnia do 31 grudnia 2019 r. można składać wnioski o przyznanie stypendium dla wybitnych młodych naukowców wykazujących się znaczącymi osiągnięciami w działalności naukowej.
Stypendium może otrzymać osoba, która w dniu przyznania stypendium posiada status młodego naukowca.
Młodym naukowcem jest osoba prowadząca działalność naukową, która:
albo
Do okresu wspomnianych wyżej 7 lat nie wlicza się okresów przebywania na urlopie macierzyńskim, urlopie na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopie ojcowskim, urlopie rodzicielskim lub urlopie wychowawczym, udzielonych na zasadach określonych w Kodeksie pracy, lub okresów pobierania zasiłku macierzyńskiego lub świadczenia rodzicielskiego, albo okresów pobierania zasiłku chorobowego lub świadczenia rehabilitacyjnego w związku z niezdolnością do pracy, w tym spowodowaną chorobą wymagającą rehabilitacji leczniczej.
Status młodego naukowca będzie weryfikowany w dniu podjęcia przez Ministra decyzji o przyznaniu stypendium.
Okres 7 lat liczony jest od daty - a nie od roku - uzyskania stopnia doktora. Tak więc osoba, która uzyskała stopień doktora np. w dniu 15 listopada 2012 r. i nie posiadała ww. przerw w działalności naukowej, utraciła status młodego naukowca w dniu 15 listopada 2019 r.
Okres otrzymywania i wysokość stypendium:
Stypendium jest przyznawane na okres nie dłuższy niż 3 lata (36 miesięcy). Do tego okresu nie wlicza się przerwy w działalności naukowej związanej z urlopem macierzyńskim, urlopem na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopem ojcowskim, urlopem rodzicielskim lub urlopem wychowawczym stypendysty, udzielonych na zasadach określonych w Kodeksie pracy, albo pobieraniem zasiłku chorobowego lub świadczenia rehabilitacyjnego w związku z niezdolnością do pracy, w tym spowodowaną chorobą wymagającą rehabilitacji leczniczej. W tym okresie wypłata stypendium jest zawieszona.
Maksymalna wysokość stypendium nie może przekroczyć 5390 zł miesięcznie.
Wysokość stypendium oraz okres otrzymywania zostaną ustalone w decyzji w sprawie przyznania stypendium – w zależności od wysokości środków przewidzianych na ten cel w budżecie Ministra.
Stypendium ministra dla wybitnych młodych naukowców może otrzymać młody naukowiec wykazujący się znaczącymi osiągnięciami w działalności naukowej.
Rodzaje znaczących osiągnięć w działalności naukowej
Za znaczące osiągnięcia w działalności naukowej młodego naukowca uważa się:
Proces składania wniosków w MNiSW:
Wniosek o przyznanie stypendium wypełnia się w Zintegrowanym Systemie Usług dla Nauki Obsługa Strumieni Finansowania (system OSF). Przed przesłaniem wniosku, wygenerowany z systemu OSF plik w formacie PDF musi być opatrzony podpisem zaufanym albo kwalifikowanym podpisem elektronicznym (dokument elektroniczny).
Podpisany wniosek o przyznanie stypendium składa się w systemie OSF od dnia 01 grudnia 2019 r. do dnia 31 grudnia 2019 r.
UWAGA! Wniosek może złożyć wyłącznie rektor albo osoba przez niego upoważniona. Wnioski złożone indywidualnie przez młodych naukowców nie podlegają rozpatrzeniu.
Przedmiotem programu jest wsparcie podmiotów systemu szkolnictwa wyższego i nauki oraz innych jednostek organizacyjnych działających na rzecz upowszechniania nauki w realizacji projektów mających na celu prezentację osiągnięć naukowych, w tym najnowszych wyników badań naukowych lub prac rozwojowych, poprzez organizację konferencji naukowych oraz wydawanie monografii naukowych.
Wysokość środków finansowych w ramach modułu:
1) „Wsparcie konferencji naukowych” – wynosi od 20 000 zł do 400 000 zł,
2) „Wsparcie monografii naukowych” – wynosi od 15 000 zł do 80 000 zł
– przy czym nie może ona przekraczać 90% kosztów realizacji projektu.
Warunkiem udziału w programie jest przedstawienie projektu:
1)którego okres realizacji nie przekracza24 miesięcy;
2)który nie obejmuje działań finansowanych z innych środków pochodzących z budżetu państwa;
3)którego koszty pośrednie nie przekraczają 10% wnioskowanej wysokości środków finansowych.
Wnioskodawca (Uczelnia) może złożyć nie więcej niż 5 wniosków w ramach każdego z modułów.
Nabór wniosków: od 12 listopada 2019 r. do 5 grudnia 2019 r. do godziny 16.00
Konkurs na projekty badawcze, przeznaczony dla naukowców na wszystkich etapach kariery naukowej. Formuła konkursu OPUS została od tej edycji poszerzona o elementy konkursu HARMONIA. OPUS 18 otwiera możliwość ubiegania się o finansowanie projektów prowadzonych we współpracy międzynarodowej dwustronnej lub wielostronnej, a także przedsięwzięć realizowanych przy wykorzystaniu przez polskie zespoły badawcze wielkich międzynarodowych urządzeń badawczych.
Kierownikiem projektu badawczego może być osoba, która w swoim dorobku naukowym posiada co najmniej jedną opublikowaną lub przyjętą do druku pracę. W przypadku działalności naukowej w zakresie twórczości i sztuki kierownik projektu powinien posiadać przynajmniej jedną pracę opublikowaną lub przyjętą do druku lub przynajmniej jedno dokonanie artystyczne bądź artystyczno-naukowe. We wniosku należy podać prace i/lub dokonania artystyczne z okresu 10 ostatnich lat przed rokiem wystąpienia z wnioskiem (począwszy od 2009 r.)
W konkursie można ubiegać się o finansowanie projektów trwających:
W projekcie OPUS poza kierownikiem projektu w prace badawcze mogą być zaangażowani dodatkowi wykonawcy, w tym studenci i doktoranci oraz osoby na stanowisku typu post-doc.
Począwszy od niniejszej edycji konkursu na stanowisku post-doca nie mogą być jednak zatrudnione osoby, które uzyskały stopień doktora w podmiocie, w którym jest planowana realizacja projektu.
Osoba, która będzie pobierała stypendium naukowe NCN lub będzie zatrudniona w projekcie na stanowisku typu post-doc, musi być wybrana w drodze otwartego konkursu.
Wniosek należy złożyć wyłącznie w formie elektronicznej przez system ZSUN/OSF, dostępny pod adresem https://osf.opi.org.pl, zgodnie z procedurą składania wniosków.
Termin składania wniosków upływa 16 grudnia 2019 r.
Konkurs na projekty badawcze, przeznaczony dla naukowców, którzy uzyskali stopień doktora w okresie od 2 do 7 lat przed rokiem wystąpienia z wnioskiem.
Kierownikiem projektu składanego w konkursie SONATA może być osoba, która uzyskała stopień naukowy doktora w okresie od 2 do 7 lat przed rokiem wystąpienia z wnioskiem (czyli w okresie od 1.01.2012 – 31.12.2017).
Osoba ta w swoim dorobku naukowym posiada co najmniej jedną opublikowaną lub przyjętą do druku pracę. W przypadku działalności naukowej w zakresie twórczości i sztuki kierownik projektu powinien posiadać przynajmniej jedną pracę opublikowaną lub przyjętą do druku lub przynajmniej jedno dokonanie artystyczne bądź artystyczno-naukowe.
Okres, z którego należy przedstawić dorobek naukowy, to 10 ostatnich lat przed rokiem wystąpienia z wnioskiem.
W konkursie można ubiegać się finansowanie projektów trwających:
W projekcie SONATA poza kierownikiem projektu w prace badawcze mogą być zaangażowani dodatkowi wykonawcy, w tym studenci i doktoranci oraz osoby na stanowisku typu post-doc.
Począwszy od niniejszej edycji konkursu na stanowisku post-doca nie mogą być jednak zatrudnione osoby, które uzyskały stopień doktora w podmiocie, w którym jest planowana realizacja projektu.
Osoba, która będzie pobierała stypendium naukowe NCN lub będzie zatrudniona w projekcie na stanowisku typu post-doc musi być wybrana w drodze otwartego konkursu.
Wniosek należy złożyć wyłącznie w formie elektronicznej przez system ZSUN/OSF, dostępny pod adresem https://osf.opi.org.pl, zgodnie z procedurą składania wniosków.
Termin składania wniosków upływa 16 grudnia 2019 r.
Konkurs na projekty badawcze, przeznaczony dla naukowców nieposiadających stopnia doktora. W konkursie można uzyskać grant w wysokości maksymalnie 70 000 zł, 140 000 zł lub 210 000 zł na finansowanie projektu trwającego odpowiednio 12 miesięcy, 24 miesiące lub 36 miesięcy.
Kierownikiem projektu składanego w konkursie PRELUDIUM może być osoba nieposiadająca stopnia naukowego doktora w dniu, w którym upływa termin składania wniosków. Temat projektu może, lecz nie musi być powiązany z tematem planowanej rozprawy doktorskiej.
Do zespołu badawczego należą:
Wniosek należy złożyć wyłącznie w formie elektronicznej przez system ZSUN/OSF, dostępny pod adresem https://osf.opi.org.pl, zgodnie z procedurą składania wniosków.
Termin składania wniosków upływa 16 grudnia 2019 r.
Konkurs skierowany do podmiotów prowadzących szkoły doktorskie. Celem konkursu jest wsparcie kształcenia doktorantów w szkołach doktorskich i finansowanie projektów badawczych realizowanych przez doktorantów w ramach przygotowywanych przez nich rozpraw doktorskich. Budżet projektów PRELUDIUM BIS może obejmować środki na badania w wysokości maks. 180 000 zł, koszty stypendium doktoranckiego oraz koszty pośrednie w wysokości maks. 20%. W konkursie będą finansowane projekty trwające 36 lub 48 miesięcy.
Konkurs PRELUDIUM BIS wspiera międzynarodową mobilność doktorantów, którzy są zobowiązani do realizacji trwającego od 3 do 6 miesięcy zagranicznego stażu badawczego finansowanego przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej (NAWA).
Kierownikiem projektu składanego w konkursie może być osoba, która będzie promotorem doktoranta realizującego projekt badawczy PRELUDIUM BIS.
Nie można jednocześnie być kierownikiem projektu w więcej niż dwóch projektach badawczych finansowanych w ramach konkursu PRELUDIUM BIS.
Do zespołu badawczego należą wyłącznie kierownik projektu (promotor doktoranta) oraz doktorant. Projekt badawczy w ramach konkursu PRELUDIUM BIS realizuje doktorant wybrany w drodze konkursu przeprowadzonego przez komisję powołaną przez kierownika podmiotu będącego wnioskodawcą, w którym będzie realizowany projekt badawczy. Do konkursu może przystąpić osoba, która nie posiada stopnia naukowego doktora i nie jest uczestnikiem szkoły doktorskiej. Doktorant będący uczestnikiem projektu PRELUDIUM BIS jest zobowiązany do uzyskania stopnia doktora w terminie do 12 miesięcy od zakończenia realizacji projektu.
Wniosek należy złożyć wyłącznie w formie elektronicznej przez system ZSUN/OSF, dostępny pod adresem https://osf.opi.org.pl, zgodnie z procedurą składania wniosków.
Termin składania wniosków upływa 16 grudnia 2019 r.
Do 31 października br. najzdolniejsi młodzi naukowcy z całej Polski mogą ubiegać się o prestiżowe stypendium START przyznawane przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej.
START jest największym i najstarszym w Polsce programem stypendialnym dla naukowców. Jego celem jest wsparcie finansowe najzdolniejszych młodych badaczy przed trzydziestką w często niełatwych początkach kariery naukowej, tak aby mogli w pełni poświęcić się pracy badawczej. Laureaci otrzymują roczne stypendium w wysokości 28 tys. zł, które mogą przeznaczyć na dowolny cel.
Poza rocznym stypendium, w programie można również uzyskać środki na kilkudniowy pobyt w naukowej instytucji zagranicznej. Wybrani stypendyści mają też szansę na udział w elitarnym spotkaniu z laureatami Nagrody Nobla.
Nabór wniosków do konkursu START 2020 jest już otwarty. Wnioski można składać do 31 października br. Wyniki zostaną ogłoszone w maju 2020 r. Konkurs o stypendium START jest organizowany raz w roku.
Stypendia START są przyznawane przez FNP od 1993 r. Do 2019 r. włącznie FNP przyznała 3 636 stypendiów na kwotę ponad 81,5 mln zł.
Wnioski w konkursie START 2020 można składać od 17 września do 31 października br. Wyniki zostaną ogłoszone w maju 2020 r.
Więcej informacji na temat składania wniosków i regulamin - TUTAJ.
Polsko-Amerykańska Komisja Fulbrighta rozpocznie 1 października 2019 nabór wniosków konkursowych w ramach programu Fulbright Specialist Program na goszczenie amerykańskich specjalistów reprezentujących takie dziedziny naukowe, jak:
amerykanistyka, antropologia, archeologia, administracja publiczna, bibliotekoznawstwo, dziennikarstwo i komunikacja społeczna, edukacja, ekonomia, fizyka, informatyka, kształcenie inżynierów, nauka biologiczne, nauki chemiczne, nauki polityczne, matematyka, ochrona środowiska, pokój i rozwiązywanie konfliktów, pomoc społeczna, prawo, rolnictwo, socjologia, urbanistyka, zarządzanie, zdrowie publiczne/globalne.
Fulbright Specialist Program jest wyjątkowy wśród programów Fulbrighta, ponieważ kierowany jest do instytucji, które opracowują projekt bazując na najważniejszych obszarach dla swojego wzrostu i rozwoju, a cel projektu z udziałem amerykańskiego Specjalisty opiera się na potrzebach instytucji goszczącej.
Kto może ubiegać się o wizytę Specjalisty?
Uczelnie, instytuty badawcze, jednostki naukowe PAN, międzynarodowe instytuty naukowe oraz inne jednostki naukowe, placówki oświatowe, instytucje rządowe, kulturalne i medyczne oraz rządowe i pozarządowe organizacje badawcze w Polsce.
Wnioski mogą składać instytucje wyrażające gotowość przyjęcia specjalisty do prowadzenia lub uczestniczenia w m.in. wykładach, seminariach i warsztatach, sympozjach, konferencjach, konsultacjach w zakresie prac programowych oraz rozwoju kadry administracyjnej/pracowników naukowo-badawczych, do wykonywania ocen i ekspertyz, czy też rozwijania lokalnych programów i/lub projektów badawczych.
Ogłoszenie wyników konkursu:
6-8 tygodni po zakończeniu naboru wniosków zgłoszeniowych
Czas trwania stypendium:
14-42 dni (dni kalendarzowych)
Instytucja goszcząca zobowiązana jest do pokrycia kosztów związanych z pobytem Specjalisty:
- zakwaterowania
- wyżywienia
- podróży krajowych
Termin przesyłania wniosków zgłoszeniowych: do 12 listopada 2019 r.
Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest:
1. Złożenie przez instytucję goszczącą wniosku/formularza zgłoszeniowego w wersji elektronicznej (w formacie Word oraz pdf -skan formularza z podpisem*) do 12 listopada 2019 r, przesyłając go na adres paulina.kubylis@fulbright.edu.pl
2. Złożenie przez amerykańskiego kandydata aplikacji do systemu Roster za pośrednictwem World Learning, zgodnie z aktualnymi wymogami programu Fulbright Specialist Program (dostępnymi na stronie Fulbright Specialist Program administrowanej przez World Learning) - tylko w przypadku projektów ze wskazaniem konkretnego Specjalisty. W przypadku wniosków otwartych Specjalista będzie wybrany z bazy Roster.
*Wniosek może zostać podpisany przez: kierownika, dyrektora, rektora, prorektora, dziekana, prodziekana, kanclerza, skarbnika, sekretarza itp.
Szczegółowe zasady funkcjonowania programu znajdują się na stronie Polsko-Amerykańskiej Komisji Fulbrighta oraz stronie World Learning.
Prorektor ds. Nauki i Współpracy z Zagranicą UG
oraz
Biuro Zarządzania Projektami Naukowymi
zapraszają
Pracownicy Biura przedstawią informacje na temat:
1. Dziedzictwo narodowe - konkurs w ramach którego jest wspierana realizacja długoterminowych projektów o charakterze dokumentacyjnym, źródłowym, edytorskim, translatorskim, słownikowym i bibliograficznym, o najwyższej wartości dla polskiej humanistyki oraz kultur i dziedzictwa narodowego
Charakter zgłaszanych projektów:
Warunkiem udziału w NPRH "Dziedzictwo narodowe" jest przedstawienie nowego albo kontynuowanego projektu, tworzącego podstawy do dalszych badań nad zagadnieniami szczególnie istotnymi dla polskiego dziedzictwa kulturowego, w szczegolności mającego na celu opracowanie:
2. Fundamenty jest to program w ramach którego jest wspierana realizacja projektów o szczególnym znaczeniu dla realizacji polityki naukowej państwa, dotyczących bieżących potrzeb polskiej humanistyki. Temat badawczy dla projektów "KULTURA POLSKA I JEJ RECEPCJA POZA GRANICAMI KRAJU"
Charakter zgłaszanych projektów:
Do konkursu mogą być zgłaszane wnioski o finansowanie projektów dotyczących tematu badawczego, w szczegolności:
a. przyczyniające się do powstania syntetycznych opracować problematyki wskazanej w temacie badawczym;
b. podejmujące problematykę wskazaną w temacie badawczym w różnych dziedzinach nauki lub w różnych dyscyplinach naukowych;
c. prezentujące w sposób nowatorski uzyskane wyniki badań naukowych i zdobytą wiedzę w zakresie problematyki wskazanej w temacie badawczym;
d. upowszechniające problematykję wskazaną w temacie badawczym w sposób nowatorski i z wykorzystaniem nowoczesnych technologii cyfrowych;
3. Uniwersalia 2.1 - program w ramach którego jest wspierana realizacja projektów mających na celu właczanie najwybitniejszych osiągnięć polskiej humanistyki do światowego dziedzictwa kulturowego
Charakter zgłaszanych projektów:
Do programu mogą zostać zgłaszane projekty obejmujące przekład na język kongresowy: angielski, francuski, niemiecki, hiszpański lub rosyjski wraz z publikacją klasycznego lub nowego dzieła należącego do najwybitniejszych osiągnięć polskiej humanistyki, będącego monografią naukową albo polskojęzycznym tematycznym numerem czasopisma, w celu jego udostępnienia odbiorcom zagranicznym, o ile to dzieło nie zostało wcześniej opublikowane w innym języku kongresowym. Do projektu należy załączyć list intencyjny od wydawnictwa zagranicznego zawierającego deklarację opublikowania przekładu po zakwalifikowaniu wnioskodawcy do udziału w NPRH.
4. Uniwersalia 2.2 - program w ramach którego jest wspierana realizacja projektówmających na celu włączanie najwybitniejszych osiągnięć światowej humanistyki do polskiego dziedzictwa kulturowego
Charakter zgłaszanych projektów:
Do konkursu mogą być przedstawione projekty obejmujące przekład na język polski dzieła należącego do najwybitniejszych osiągnięć światowej humanistyki (np. utworu literackiego lub tekstu źródłowego), w tym pierwszy polski przekład z języka oryginału oraz pierwszą w Polsce publikację manuskryptu napisanego pierwotnie w języku obcym zawierającą pierwszy polski przekład z języka oryginału lub nowy przekład z języka oryginału, który zostanie opatrzony naukowym opracowaniem tekstu, jego historii i dotychczasowej recepcji oraz analizą treści, a w szczególności rozbudowanym aparatem krytycznym: filologicznym, bibliograficznym, historycznym, interpretacyjnym i analitycznym;
Proces składania wniosków w MNiSW:
1. Wniosek o finansowanie projektu wraz z wymaganymi załącznikami, należy wysłać do dnia 31 października 2019 r. w formie elektronicznej za pośrednictwem systemu OSF (Obsługa Strumieni Finansowania) dostępnym na stronie www.osf.opi.org.pl. Wniosek uznaje się za złożony w formie elektronicznej, gdy jego status w systemie OSF zostanie zmieniony na „wysłany”.
2. Dokument "Część A wniosku" opatrzony przez Kierownika Jednostki kwalifikowanym podpisem elektronicznym przesyła się za pomocą elektronicznej skrzynki podawczej Ministra w terminie 7 dni od dnia wysłania wniosku w systemie.
Podstawowym celem konkursu jest finansowe wsparcie pojedyńczego działania naukowego (badania wstępne/pilotażowe, kwerenda, staż naukowy, wyjazd badawczy albo wyjazd konsultacyjny) służącego przygotowaniu przyszłego projektu badawczego. W konkursie można uzyskać środki finansowe w wysokości od 5 000 do 50 000 zł na realizację działania naukowego trwającego do 12 miesięcy.
Badaczem przewidzianym do realizacji działania naukowego może być osoba, która:
Nabór wniosków prowadzony jest w okresie od 17 czerwca 2019 r. do 30 września 2019 r. Wniosek należy złożyć wyłącznie w formie elektronicznej przez system ZSUN/OSF, dostępny pod adresem https://osf.opi.org.pl, zgodnie z procedurą składania wniosków.
Finansowanie publikacji oryginalnych prac z zakresu nauk humanistycznych i społecznych oraz ich tłumaczeń.
Pracę do konkursu może zgłaszać autor pracy z zakresu nauk humanistycznych i społecznych napisanej w języku polskim. Do konkursu nie są przyjmowane prace zbiorowe, prace magisterskie ani prace licencjackie.
Laureatom konkursu Fundacja zapewnia pokrycie kosztów wydania pracy w serii Monografie FNP oraz honorarium. W ramach programu można uzyskać także dofinansowanie tłumaczenia na jeden z języków kongresowych dzieła opublikowanego wcześniej w serii Monografie FNP (konkurs TRANSLACJE). Warunkiem ubiegania się o subwencję jest udokumentowanie zainteresowania publikacją i dystrybucją dzieła ze strony uznanego wydawnictwa zagranicznego. Z dofinansowania w ramach konkursu TRANSLACJE korzystać mogą tylko osoby, których książki zostały przyjęte do publikacji w serii Monografie FNP po 1 stycznia 2012 r.
PROCEDURA:
Aby wziąć udział w konkursie należy złożyć:
– dwa egzemplarze maszynopisu pracy, wydrukowane w formacie A4 (czcionka Times New Roman 12 p., odstęp 1,5), zbindowane lub oprawione
– wypełniony i podpisany wniosek – link
– wersję elektroniczną pracy wgraną w bazie on-line (cały tekst powinien być ujęty w 1 pliku elektronicznym). UWAGA: pracę należy załączyć na płycie tylko jeżeli jej objętość przekracza 30 MB, co uniemożliwia jej wgranie w bazie.
– zgłoszenie powinno zawierać komplet materiałów: stronę tytułową, spis treści, pełen tekst pracy, przypisy, bibliografię, krótkie streszczenie (oraz ewentualnie, jeśli tematyka tego wymaga: dodatkowe aneksy i materiały ilustracyjne z podpisami).
W przypadku składania dysertacji doktorskich uprzejmie prosimy, aby nie przysyłać pracy w takiej formie, w jakiej była ona przygotowana w ramach przewodu doktorskiego, ale złożyć do konkursu dopracowaną książkę, jak najbliższą kształtu przyszłej publikacji. Recenzje dysertacji doktorskiej nie są brane pod uwagę w postępowaniu konkursowym, prosimy o niezałączanie ich do wniosku.
Maksymalna objętość prac to 25 arkuszy wydawniczych (1 arkusz = 40 tys. znaków).
Konkurs odbywa się w trybie ciągłym. Zgłoszone wnioski rozpatruje Rada Wydawnicza na odbywających się mniej więcej co dwa miesiące posiedzeniach. Czas oczekiwania na decyzję to ok. 4-6 miesięcy.
NAJBLIŻSZY TERMIN SKŁADANIA APLIKACJI: 18.11.2019
Szczegółowe informacje: https://www.fnp.org.pl/oferta/monografie
Konkurs na staże w zagranicznych zespołach naukowych realizujących granty ERC. Konkurs skierowany jest do naukowców, którzy planują wystąpić z wnioskiem o finansowanie projektów badawczych do ERC i są zainteresowani zdobyciem wiedzy i cennego doświadczenia w międzynarodowym systemie grantowym.
Celem konkursu jest wsparcie w skutecznym występowaniu o środki europejskie na realizację badań i zwiększenie udziału polskich naukowców wśród laureatów grantów ERC. W konkursie tym można otrzymać środki finansowe na pokrycie kosztów związanych z pobytem w zagranicznym ośrodku naukowym osoby przewidzianej na staż oraz pokrycie kosztów podróży wnioskodawcy w obie strony do miejsca stażu zagranicznego.
Kandydatem na staż może być osoba, która:
Powyższe warunki muszą zostać spełnione na dzień zakończenia naboru wniosków w konkursie tj. 17 września 2019 r.
Okres, z którego należy przedstawić dorobek naukowy to 10 ostatnich lat przed rokiem wystąpienia z wnioskiem (począwszy od 2009 r.).
W konkursie można zaplanować staż trwający od 1 do 6 miesięcy. Zaplanowany staż może być dzielony pod warunkiem, że zakończy się nie później niż w terminie 24 miesięcy od dnia podpisania umowa o finansowanie stażu.
Kandydat na staż zobowiązuje się do realizacji stażu i wystąpienia z wnioskiem o grant ERC w terminie nie późniejszym niż 24 miesiące od dnia podpisania umowy. Niewywiązanie się z tych obowiązków, skutkuje zwrotem całości środków przyznanych wnioskodawcy.
Wniosek należy złożyć wyłącznie w formie elektronicznej przez system ZSUN/OSF, dostępny pod adresem https://osf.opi.org.pl, zgodnie z procedurą składania wniosków.
Termin składania wniosków upływa 17 września 2019 r.
Konkurs na projekty badawcze, w których kierownikiem projektu może być badacz, który uzyskał stopień naukowy doktora w okresie od 5 do 12 lat przed rokiem z wystąpieniem z wnioskiem. Planowany projekt badawczy ma na celu powołanie nowego zespołu badawczego, prowadzącego badania naukowe o charakterze podstawowym. W konkursie tym można otrzymać środki na wynagrodzenia dla nowego zespołu badawczego, w tym również stypendia dla studentów lub doktorantów, zakup lub wytworzenie aparatury naukowo-badawczej oraz pokryć inne koszty związane z wydatkami niezbędnymi do realizacji projektu badawczego.
W konkursie można zaplanować projekt badawczy trwający 36 miesięcy, 48 miesiące albo 60 miesięcy.
Warunki konkursu nie określają minimalnej lub maksymalnej liczby członków zespołu badawczego. Poza kierownikiem projektu, wśród osób realizujących projekt nie można zaplanować:
Wniosek należy złożyć wyłącznie w formie elektronicznej przez system ZSUN/OSF, dostępny pod adresem https://osf.opi.org.pl, zgodnie z procedurą składania wniosków.
Termin składania wniosków upływa 17 września 2019 r.
Konkurs na projekty badawcze dla doświadczonych naukowców mające na celu realizację pionierskich badań naukowych, w tym interdyscyplinarnych, ważnych dla rozwoju nauki, wykraczających poza dotychczasowy stan wiedzy, i których efektem mogą być odkrycia naukowe. W konkursie tym można otrzymać środki na wynagrodzenia dla zespołu badawczego, w tym również stypendia dla studentów lub doktorantów, zakup lub wytworzenie aparatury naukowo-badawczej oraz pokryć inne koszty związane z wydatkami niezbędnymi do realizacji projektu badawczego.
Do konkursu może być zgłoszony wniosek, w którym kierownik projektu posiada co najmniej stopień naukowy doktora, który w roku wystąpienia z wnioskiem lub w okresie ostatnich 10 lat przed rokiem wystąpienia z wnioskiem:
Wniosek należy złożyć wyłącznie w formie elektronicznej przez system ZSUN/OSF, dostępny pod adresem https://osf.opi.org.pl, zgodnie z procedurą składania wniosków.
Termin składania wniosków upływa 17 września 2019 r.
Międzynarodowy konkurs dwustronny na polsko-austriackie projekty badawcze. Konkurs MOZART jest przeprowadzany przez Narodowe Centrum Nauki (zwane dalej „NCN”) wspólnie z agencją Austrian Science Fund (Fonds zur Förderung der wissenschaftlichen Forschung, zwaną dalej „FWF”), zgodnie z procedurą agencji wiodącej (Lead Agency Procedure, zwaną dalej „LAP”).
Konkurs jest skierowany do polskich zespołów badawczych, które wspólnie z partnerskim zespołem austriackim wystąpią z wnioskiem o sfinansowanie projektu. Kierownik polskiego zespołu badawczego musi posiadać co najmniej stopień naukowy doktora.
W konkursie można zaplanować projekt badawczy trwający 24 miesiące lub 36 miesięcy.
Realizacja polskiej części projektu badawczego musi się rozpocząć nie wcześniej niż 15 stycznia 2020 r. i nie później niż 30 września 2020 r.
W konkursie MOZART można otrzymać środki na wynagrodzenie dla zespołu badawczego, stypendia dla studentów lub doktorantów, zakup lub wytworzenie aparatury naukowo-badawczej oraz pokryć inne koszty związane z wydatkami niezbędnymi do realizacji projektu badawczego.
W NCN przyjmowane są wnioski krajowe, do których załączone są wnioski wspólne, przygotowane we współpracy pomiędzy polskimi i austriackimi zespołami badawczymi zgodnie z wymaganiami FWF określonymi w programie FWF „Stand-Alone Projects”, a w przypadku badań klinicznych – w „Programme Clinical Research” (KLIF).
Wnioski składa się w dwóch systemach informatycznych:
Wyniki konkursu zostaną udostępnione na stronie internetowej NCN oraz przekazane wnioskodawcy w drodze decyzji dyrektora NCN w terminie 12 miesięcy od dnia złożenia wniosku krajowego. Ze względu na tryb oceny wniosków przyjęty w konkursie MOZART, termin ten może ulec wydłużeniu, o czym wnioskodawcy zostaną wcześniej poinformowani.
Celem Programu jest wsparcie naukowców i nauczycieli akademickich zatrudnionych w polskich uczelniach oraz jednostkach naukowych w dążeniu do doskonałości naukowej poprzez umożliwienie im odbycia stażu podoktorskiego, prowadzenia badań naukowych lub pozyskania materiałów do pracy naukowej w renomowanych zagranicznych ośrodkach na całym świecie. Wyjazdy pozwolą im na pobyt w uznanych ośrodkach naukowych, realizację projektów wspólnie z wybitnymi naukowcami z zagranicy i nawiązanie długofalowych relacji z zagranicznymi zespołami naukowymi.
O udział w Programie mogą ubiegać się naukowcy oraz nauczyciele akademiccy, posiadający co najmniej stopień naukowy doktora, w chwili składania wniosku zatrudnieni na podstawie umowy o pracę lub umowy cywilnoprawnej w instytucji polskiego systemu szkolnictwa wyższego i nauki
Zakres tematyczny działań realizowanych w ramach Programu
W ramach Programu uprawnione są wyjazdy naukowe i naukowo-dydaktyczne, których celem jest:
oraz dodatkowo – tylko jako uzupełnienie do powyższych celów – inne formy aktywności naukowej lub akademickiej, w tym prowadzenie zajęć dydaktycznych.
Termin realizacji Programu
Projekt może być realizowany przez okres od 3 do 24 miesięcy w przypadku Młodego Naukowca lub od 3 do 12 miesięcy w przypadku pozostałych Wnioskodawców. Wyjazd może rozpocząć się najwcześniej 1 marca 2020 r., a najpóźniej 30 września 2020 r.
Termin i forma składania wniosków
Nabór wniosków w Programie jest prowadzony w terminie od 16 kwietnia do 18 czerwca 2019 r. roku do godz. 15:00 czasu środkowoeuropejskiego (UTC+01:00, czas lokalny dla Warszawy) wyłącznie w formie elektronicznej w systemie teleinformatycznym Agencji. Złożenie wniosków do Programu po tym terminie nie będzie możliwe. Złożenie wniosku możliwe jest po rejestracji w systemie dostępnym na stronie internetowej https://programs.nawa.gov.pl
Wzór wniosku o finansowanie projektu (wnioski składane są wyłącznie w systemie teleinformatycznym Agencji)
Uprzejmie informujemy, że do 16 czerwca 2019 r. można wysyłać zgłoszenia w ramach 19. edycji programu stypendialnego pod nazwą Nagrody Naukowe POLITYKI.
Fundacja Tygodnika POLITYKA prowadzi akcję stypendialną skierowaną do młodych zdolnych ludzi nauki od 2001 roku. Celem programu jest promocja nauki i eksponowanie naukowców, którzy są w awangardzie myśli, badań, intelektualnych poszukiwań, jak również popularyzowanie tego, co robią i ich samych, jak wzorców kariery zawodowej.
Do niedzieli 16 czerwca 2019 r. na stronie Tygodnika POLITYKA - TUTAJ dostępny jest formularz zgłoszeniowy, którego wypełnienie jest warunkiem przystąpienia do konkursu o 5 stypendiów o wartości 15 tys. zł.
Regulamin konkursu dostępny TUTAJ.
Uprzejmie informujemy, że od 2 maja do 31 maja 2019 r. można składać wnioski o stypendium dla wybitnych młodych naukowców, którzy wykazują się znaczącymi osiągnięciami w działalności naukowej.
Młodym naukowcem jest osoba prowadząca działalność naukową, która:
jest doktorantem lub nauczycielem akademickim – i nie posiada stopnia doktora,
albo
posiada stopień doktora, od uzyskania którego nie upłynęło 7 lat, i jest zatrudniona w podmiocie, o którym mowa w art. 7 ust. 1 ww. ustawy, tj. uczelni, federacji podmiotów systemu szkolnictwa wyższego i nauki, Polskiej Akademii Nauk, instytucie naukowym PAN działającym na podstawie ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o Polskiej Akademii Nauk, instytucie badawczym działającym na podstawie ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r.
o instytutach badawczych, międzynarodowym instytucie naukowym utworzonym na podstawie odrębnych ustaw działającym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, Polskiej Akademii Umiejętności lub innym podmiocie prowadzącym głównie działalność naukową w sposób samodzielny i ciągły.
Do okresu wspomnianych wyżej 7 lat nie wlicza się okresów przebywania na urlopie macierzyńskim, urlopie na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopie ojcowskim, urlopie rodzicielskim lub urlopie wychowawczym, udzielonych na zasadach określonych w Kodeksie pracy, lub okresów pobierania zasiłku macierzyńskiego lub świadczenia rodzicielskiego, albo okresów pobierania zasiłku chorobowego lub świadczenia rehabilitacyjnego w związku z niezdolnością do pracy, w tym spowodowaną chorobą wymagającą rehabilitacji leczniczej.
Za znaczące osiągnięcia w działalności naukowej młodego naukowca uważa się:
* W roku 2019 jako znaczące osiągnięcie może zostać przedstawione autorstwo lub współautorstwo artykułu naukowego opublikowanego w czasopiśmie naukowym ujętym w wykazie czasopism naukowych ogłoszonym przez ministra właściwego do spraw nauki zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 44 ust. 2 ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o zasadach finansowania nauki (tj. dotychczasowy wykaz czasopism naukowych – część A, B i C).
Zapraszamy do zapoznania się z pełnym komunikatem dostępnym w serwisie polskiego rządu TUTAJ.
W dniach 15-16 maja odbędą się Dni Narodowego Centrum Nauki w Łodzi, w ramach których przewidziano warsztaty i spotkania informacyjne dla naukowców oraz pracowników administracyjnych, którzy będą ubiegać się o finansowanie badań w konkursach NCN.
W programie znalazły się m. in.:
Udział w warsztatach wymaga wcześniejszej rejestracji TUTAJ .
Więcej w informacji prasowej dotyczącej Dni NCN.
Instytut Nauk o Człowieku (Institut für die Wissenschaften vom Menschen - IWM) oraz Polska Akademia Nauk organizują 14-15 czerwca 2019 roku warsztaty „ERC Mentoring Initiative”. Wydarzenie jest wspierane przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Warsztaty są skierowane do naukowców reprezentujących dziedziny humanistyczne i społeczne, którzy planują aplikowanie o granty Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (ERC) Starting i Consolidator, czyli będących odpowiednio od 2 do 7 lat oraz od 7 do 12 lat po uzyskaniu tytułu doktora.
Spotkanie jest poświęcone dopracowaniu koncepcji projektu badawczego, który naukowiec zamierza przedstawić we wniosku projektowym ERC. Podczas dwudniowej serii spotkań, kandydaci do grantów ERC będą mieli możliwość zaprezentowania pomysłu badawczego i skonsultowania go zaproszonymi ekspertami. Eksperci ERC – laureaci i paneliści – podzielą się z uczestnikami swoją wiedzą i doświadczeniem związanym z przygotowaniem dobrego wniosku projektowego. Warsztaty będą prowadzone w języku angielskim.
Udział w warsztatach jest bezpłatny. Organizatorzy pokrywają koszty dojazdu na warsztaty do Wiednia, zaś Stacja Naukowa PAN w Wiedniu zapewnia uczestnikom nocleg. Liczba uczestników jest ograniczona, PAN dysponuje 5 miejscami na warsztatach dla uczonych, którzy planują aplikowanie o granty ERC z dowolną polską jednostką naukową.
Rejestracja na warsztaty jest możliwa do 19 maja za pośrednictwem formularza internetowego dostępnego pod adresem: https://forms.gle/GXvtSoY7rojHfhC4A
Zakwalifikowani uczestnicy zostaną poinformowani o wynikach najpóźniej do 24 maja.
Więcej informacji: https://informacje.pan.pl/index.php/informacje/materialy-dla-prasy/2604-warsztaty-erc-mentoring-initiative-w-wiedniu-14-15-czerwca-2019
Komisja Europejska ogłosiła konkurs na granty indywidualne Marii Skłodowskiej-Curie (MSCA Individual Fellowships 2019) w programie Horyzont 2020. Granty wyjazdowe, adresowane do naukowców posiadających stopień doktora lub co najmniej 4-letnie doświadczenie w pracy naukowej, można realizować w dowolnym kraju przez okres od jednego do trzech lat, w zależności od typu grantu.
Data zamknięcia konkursu: 11 września 2019 r.
Więcej informacji o konkursie MSCA IF
Program pozwoli na przyjazdy do Polski zarówno uznanych, jak i obiecujących naukowców, posiadających co najmniej stopień naukowy doktora, którzy wzmocnią potencjał naukowy polskich jednostek i włączą się w prowadzone w nich aktywności naukowe, przede wszystkim projekty badawcze i dydaktykę. W ramach programu możliwe będzie zaproszenie do polskich instytucji nauki i szkolnictwa wyższego naukowców reprezentujących wszystkie dziedziny nauki i pochodzących z różnych krajów na świecie. Uczelnie oraz instytuty naukowe oraz badawcze będą mogły zaprosić do Polski specjalistów z priorytetowych dla nich dziedzin, którzy w znaczący sposób rozwiną prowadzone przez daną instytucję badania naukowe, wzmocnią dydaktykę, czy też wesprą instytucję w przygotowywaniu aplikacji o prestiżowe granty.
Termin składania wniosków: 23.04.2019
Więcej informacji na stronie NAWA oraz na stronie www.nawa.ug.edu.pl
Nabór jest prowadzony poprzez system teleinformatyczny NAWA. Wsparcia udziela Biuro Współpracy Międzynarodowej: telefon: +48 58 523 25 56, e-mail: magdalena.zieniutycz@ug.edu.pl
Konkurs na projekty badawcze, w których kierownikiem projektu może być badacz niezależnie od etapu kariery naukowej i posiadanego stopnia/tytułu naukowego. W konkursie tym można otrzymać środki na wynagrodzenie dla zespołu badawczego, stypendia dla studentów lub doktorantów, zakup lub wytworzenie aparatury naukowo-badawczej oraz pokryć inne koszty związane z wydatkami niezbędnymi do realizacji projektu badawczego.
Kierownikiem projektu badawczego może być osoba, która w swoim dorobku naukowym posiada, co najmniej jedną opublikowaną lub przyjętą do druku pracę. Okres, z którego należy przedstawić dorobek naukowy to 10 ostatnich lat przed rokiem wystąpienia z wnioskiem (począwszy od 2009 r.)
W konkursie można zaplanować projekt badawczy trwający 12 miesięcy, 24 miesiące lub 36 miesięcy.
Przy ocenie wniosku uwzględnia się w szczególności:
Wniosek należy złożyć wyłącznie w formie elektronicznej przez system ZSUN/OSF, dostępny pod adresem https://osf.opi.org.pl, zgodnie z procedurą składania wniosków.
Termin składania wniosków upływa 17 czerwca 2019 r.
Konkurs na projekty badawcze, w których kierownikiem projektu może być badacz nieposiadający stopnia naukowego doktora.
W konkursie można zaplanować projekt badawczy trwający 12 miesięcy, 24 miesiące lub 36 miesięcy. Planowany okres realizacji projektu ma wpływ na maksymalną wysokość środków finansowych, o które można wnioskować.
Warunki konkursu nie określają minimalnej wysokości środków finansowych, o które można wnioskować. Maksymalna wysokość finansowania nie może przekraczać:
Koszty w projekcie składają się z kosztów bezpośrednich i kosztów pośrednich.
W budżecie projektu można zaplanować zakup aparatury, której koszt nie może przekroczyć 30% wartości projektu. Zespół badawczy może składać się maksymalnie z trzech osób, w tym kierownika projektu i opiekuna naukowego.
Wniosek należy złożyć wyłącznie w formie elektronicznej przez system ZSUN/OSF, dostępny pod adresem https://osf.opi.org.pl, zgodnie z procedurą składania wniosków.
Termin składania wniosków upływa 17 czerwca 2019 r.
LIDER jest programem skierowanym do młodych naukowców. Jego celem jest poszerzenie kompetencji młodych naukowców w samodzielnym planowaniu prac badawczych oraz zarządzaniu własnym zespołem badawczym, podczas realizacji projektów badawczych, których wyniki mogą mieć zastosowanie praktyczne i posiadają potencjał wdrożeniowy. Maksymalna wysokość dofinansowania projektu wynosi 1,5 mln PLN. Kwota alokacji w konkursie to 60 mln PLN, z czego 10% stanowi rezerwa na odwołania.
Program adresowany jest do osób, które:
Termin naboru wniosków: 18.01.2019 r. – 18.03.2019 r.
Wypełniony elektronicznie wniosek wraz ze wszystkimi wymaganymi załącznikami należy przesłaćw systemie informatycznym do godziny 16:15 w dniu zamknięcia naboru.
Konkurs skierowany do osób stojących u progu swojej kariery naukowej. Mowa o wnioskodawcach, którzy mają otwarty przewód doktorski lub otworzą go w polskiej jednostce naukowej do 30 kwietnia 2019 r.
Młodzi badacze mogą otrzymać stypendium w wysokości 4500 zł miesięcznie na okres od 6 do 12 miesięcy. Finansowanie stypendium doktorskiego rozpoczyna się 1 października 2019 r. Dodatkowo w ramach grantu można sfinansować trwający od 3 do 6 miesięcy staż w zagranicznym ośrodku naukowym.
W ETIUDZIE 7 kwota przeznaczona na pokrycie kosztów związanych z pobytem za granicą została zwiększona z 9 do 12 tys. zł. Budżet konkursu wynosi 20 mln zł, o 5 mln zł więcej niż w ubiegłym roku.
Wnioski w konkursach ogłoszonych przez Narodowe Centrum Nauki można składać za pośrednictwem systemu ZSUN/OSF do 15 marca 2019 r. Wnioski będą oceniane w dwuetapowej procedurze przez Zespoły Ekspertów NCN, składające się z wybitnych naukowców specjalizujących się w danej dziedzinie, przy wsparciu ekspertów zewnętrznych, w tym również zagranicznych.
Konkurs przeznaczony dla osób posiadających stopień naukowy doktora, które uzyskały go do 3 lat przed rokiem złożenia wniosku, lub którym zostanie on nadany do końca czerwca 2019 r.
Konkurs ma na celu umożliwić zatrudnienie i prowadzenie badań naukowych młodym naukowcom w polskich jednostkach naukowych, a także otworzyć im perspektywy zdobycia doświadczenia podczas stażu w zagranicznych ośrodkach naukowych.
Okres realizacji projektów badawczych to 24 lub 36 miesięcy, natomiast czas trwania stażu zagranicznego to od 3 do 6 miesięcy.
W SONATINIE 3 kwota przeznaczona na pokrycie kosztów związanych z pobytem za granicą została zwiększona z 9 do 12 tys. zł. Budżet konkursu wynosi 35 mln zł.
Wnioski w konkursach ogłoszonych przez Narodowe Centrum Nauki można składać za pośrednictwem systemu ZSUN/OSF do 15 marca 2019 r. Wnioski będą oceniane w dwuetapowej procedurze przez Zespoły Ekspertów NCN, składające się z wybitnych naukowców specjalizujących się w danej dziedzinie, przy wsparciu ekspertów zewnętrznych, w tym również zagranicznych.
Konkurs dla bardziej doświadczonych badaczy, mający przygotować ich do ubiegania się o prestiżowe granty finansowane przez Europejską Radę ds. Badań Naukowych (ERC).
Naukowcy chcący ubiegać się o staż w zagranicznych zespołach realizujących granty ERC muszą posiadać co najmniej stopień naukowy doktora. Praca w międzynarodowych zespołach badawczych jest doskonałą okazją do zdobycia cennego doświadczenia. W okresie 18 miesięcy od zakończeniu stażu badacz jest zobowiązany do wystąpienia z wnioskiem o grant ERC, w którym wystąpi w roli kierownika projektu, a którego realizacja będzie zaplanowana w polskiej jednostce naukowej.
Czas trwania stażu to co najmniej 3, a maksymalnie 6 miesięcy. Na tegoroczną edycję konkursu przeznaczono 1 mln zł.
Wnioski w konkursach ogłoszonych przez Narodowe Centrum Nauki można składać za pośrednictwem systemu ZSUN/OSF do 15 marca 2019 r. Wnioski będą oceniane w dwuetapowej procedurze przez Zespoły Ekspertów NCN, składające się z wybitnych naukowców specjalizujących się w danej dziedzinie, przy wsparciu ekspertów zewnętrznych, w tym również zagranicznych.
Konkurs skierowany jest do osób rozpoczynających karierę naukową nieposiadających stopnia naukowego doktora.
Okres realizacji projektu wynosi 12, 24 albo 36 miesięcy.
Wysokość finansowania nie przekracza:
a) 70 tys. zł dla projektów, których okres realizacji wynosi 12 miesięcy,
b) 140 tys. zł dla projektów, których okres realizacji wynosi 24 miesiące,
c) 210 tys. zł dla projektów, których okres realizacji wynosi 36 miesięcy;
Liczba członków zespołu zaangażowanych w realizację projektu badawczego nie przekracza trzech, a osoba posiadająca stopień naukowy doktora habilitowanego lub tytuł naukowy występuje we wniosku jedynie w roli opiekuna naukowego.
Opiekun naukowy nie jest beneficjentem środków finansowych przeznaczonych na realizację projektu badawczego.
Kierownik projektu zobowiązany jest prowadzić działalność naukowo-badawczą w miejscu wskazanym jako miejsce realizacji projektu przez co najmniej 50% czasu trwania projektu. Do okresu tego zalicza się niezbędne dla realizacji projektu wyjazdy służbowe, w szczególności związane z badaniami terenowymi, udziałem w konferencjach naukowych, przeprowadzaniem kwerend czy stażami.
Wniosek o finansowanie projektu badawczego (przygotowany w języku polskim i języku angielskim) wraz z wymaganymi załącznikami, należy wysłać do dnia 17 grudnia 2018 r. w formie elektronicznej za pośrednictwem systemu OSF (Obsługa Strumieni Finansowania) dostępnym na stronie www.osf.opi.org.pl. Wnioski są składane wyłącznie w formie elektronicznej. Wniosek uznaje się za złożony w formie elektronicznej, gdy jego status w systemie OSF zostanie zmieniony na „wysłany”.
Do wniosku należy dołączyć potwierdzenie złożenia wniosku podpisane elektronicznie lub skan tego dokumentu.
Konkurs na projekty badawcze, realizowane przez osoby posiadające stopień naukowy doktora, uzyskany w okresie od 2 do 7 lat przed rokiem wystąpienia z wnioskiem.
Kierownik projektu powinien mieć nadany stopień naukowy doktora w okresie od 1 stycznia 2011 r. do 31 grudnia 2016 r. Wskazany okres może zostać przedłużony o okresy przebywania na urlopie macierzyńskim, urlopie na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopie ojcowskim, urlopie rodzicielskim lub urlopie wychowawczym, udzielonych na zasadach określonych w przepisach Kodeksu pracy albo pobierania zasiłku chorobowego lub świadczenia rehabilitacyjnego w związku z niezdolnością do pracy, w tym spowodowaną chorobą wymagającą rehabilitacji leczniczej. W przypadku kobiet, okres po uzyskaniu stopnia naukowego doktora można przedłużyć o 18 miesięcy za każde urodzone bądź przysposobione dziecko. Kobieta może wybrać bardziej korzystny sposób wskazania przerw w karierze naukowej.
Okres realizacji wynosi 12, 24 albo 36 miesięcy.
Brak górnej granicy finansowania dla jednego projektu.
Poza kierownikiem projektu, wśród osób realizujących projekt jest przewidziany co najwyżej jeden pracownik naukowy posiadający stopień naukowy doktora habilitowanego lub tytuł naukowy pod warunkiem, że nie jest on zatrudniony w podmiocie będącym miejscem realizacji projektu.
W konkursie SONATA 14 Kierownik projektu zobowiązany jest prowadzić działalność naukowo-badawczą w miejscu wskazanym jako miejsce realizacji projektu przez co najmniej 50% czasu trwania projektu. Do okresu tego zalicza się niezbędne dla realizacji projektu wyjazdy służbowe, w szczególności związane z badaniami terenowymi, udziałem w konferencjach naukowych, przeprowadzaniem kwerend czy stażami.
SONATA 14 – najważniejsze zmiany:
Wniosek o finansowanie projektu badawczego (przygotowany w języku polskim i języku angielskim) wraz z wymaganymi załącznikami, należy wysłać do dnia 17 grudnia 2018 r. w formie elektronicznej za pośrednictwem systemu OSF (Obsługa Strumieni Finansowania) dostępnym na stronie www.osf.opi.org.pl. Wnioski są składane wyłącznie w formie elektronicznej. Wniosek uznaje się za złożony w formie elektronicznej, gdy jego status w systemie OSF zostanie zmieniony na „wysłany”.
Do wniosku należy dołączyć potwierdzenie złożenia wniosku podpisane elektronicznie lub skan tego dokumentu podpisanego odręcznie.
Konkurs skierowywany do wszystkich naukowców, niezależnie od posiadanego stopnia naukowego.
Okres realizacji projektu wynosi 12, 24 albo 36 miesięcy;
Brak górnej granicy finansowania dla jednego projektu.
Członek zespołu naukowego zatrudniony na podstawie umowy o pracę w podmiocie realizującym projekt badawczy może otrzymywać wynagrodzenie dodatkowe wyłącznie w innej formie niż na podstawie umowy cywilnoprawnej.
Dopuszcza się możliwość zakupu lub wytworzenia aparatury naukowo-badawczej:
OPUS 16 – najważniejsze zmiany
Wniosek o finansowanie projektu badawczego (przygotowany w języku polskim i języku angielskim) wraz z wymaganymi załącznikami, należy wysłać do dnia 17 grudnia 2018 r. w formie elektronicznej za pośrednictwem systemu OSF (Obsługa Strumieni Finansowania) dostępnym na stronie www.osf.opi.org.pl. Wnioski są składane wyłącznie w formie elektronicznej. Wniosek uznaje się za złożony w formie elektronicznej, gdy jego status w systemie OSF zostanie zmieniony na „wysłany”.
Do wniosku należy dołączyć potwierdzenie złożenia wniosku podpisane elektronicznie lub skan tego dokumentu podpisanego odręcznie.
Konkurs przeznaczony jest dla osób posiadających stopień naukowy doktora, planujących ubiegać się o finansowanie przyszłych projektów badawczych w konkursach Narodowego Centrum Nauki zaś jego podstawowym celem jest finansowe wsparcie działania naukowego służącego przygotowaniu przyszłego projektu badawczego.
W konkursie MINIATURA 2 finansowane mogą być badania wstępne, badania pilotażowe, kwerenda, staż naukowy, wyjazd konferencyjny, wyjazd badawczy albo wyjazd konsultacyjny.
Konkurs skierowany jest do odób które:
Okres realizacji wynosi co najwyżej 12 miesięcy;
Wysokość finansowania wynosi od 5 000 do 50 000 złotych;
Osobą realizującą działanie naukowe w ramach konkursu MINIATURA można być tylko raz.
Nabór wniosków w konkursie MINIATURA 2 prowadzony jest w sposób ciągły do 31.12.2018r.
Wniosek o finansowanie, przygotowany w języku polskim wraz z załącznikami, należy wysłać w formie elektronicznej za pośrednictwem systemu OSF (Obsługa Strumieni Finansowania) dostępnym na stronie www.osf.opi.org.pl. Wnioski są składane wyłącznie w formie elektronicznej. Wniosek uznaje się za złożony w formie elektronicznej, gdy jego status w systemie OSF zostanie zmieniony na „wysłany”.
Finansowanie publikacji oryginalnych prac z zakresu nauk humanistycznych i społecznych oraz ich tłumaczeń.
Pracę do konkursu może zgłaszać autor pracy z zakresu nauk humanistycznych i społecznych napisanej w języku polskim. Do konkursu nie są przyjmowane prace zbiorowe, prace magisterskie ani prace licencjackie.
Laureatom konkursu Fundacja zapewnia pokrycie kosztów wydania pracy w serii Monografie FNP oraz honorarium. W ramach programu można uzyskać także dofinansowanie tłumaczenia na jeden z języków kongresowych dzieła opublikowanego wcześniej w serii Monografie FNP (konkurs TRANSLACJE). Warunkiem ubiegania się o subwencję jest udokumentowanie zainteresowania publikacją i dystrybucją dzieła ze strony uznanego wydawnictwa zagranicznego. Z dofinansowania w ramach konkursu TRANSLACJE korzystać mogą tylko osoby, których książki zostały przyjęte do publikacji w serii Monografie FNP po 1 stycznia 2012 r.
PROCEDURA:
Aby wziąć udział w konkursie należy złożyć:
– dwa egzemplarze maszynopisu pracy, wydrukowane w formacie A4 (czcionka Times New Roman 12 p., odstęp 1,5), zbindowane lub oprawione
– wypełniony i podpisany wniosek – link
– wersję elektroniczną pracy wgraną w bazie on-line (cały tekst powinien być ujęty w 1 pliku elektronicznym). UWAGA: pracę należy załączyć na płycie tylko jeżeli jej objętość przekracza 30 MB, co uniemożliwia jej wgranie w bazie.
– zgłoszenie powinno zawierać komplet materiałów: stronę tytułową, spis treści, pełen tekst pracy, przypisy, bibliografię, krótkie streszczenie (oraz ewentualnie, jeśli tematyka tego wymaga: dodatkowe aneksy i materiały ilustracyjne z podpisami).
W przypadku składania dysertacji doktorskich uprzejmie prosimy, aby nie przysyłać pracy w takiej formie, w jakiej była ona przygotowana w ramach przewodu doktorskiego, ale złożyć do konkursu dopracowaną książkę, jak najbliższą kształtu przyszłej publikacji. Recenzje dysertacji doktorskiej nie są brane pod uwagę w postępowaniu konkursowym, prosimy o niezałączanie ich do wniosku.
Maksymalna objętość prac to 25 arkuszy wydawniczych (1 arkusz = 40 tys. znaków).
Konkurs odbywa się w trybie ciągłym. Zgłoszone wnioski rozpatruje Rada Wydawnicza na odbywających się mniej więcej co dwa miesiące posiedzeniach. Czas oczekiwania na decyzję to ok. 4-6 miesięcy.
NAJBLIŻSZY TERMIN SKŁADANIA APLIKACJI: 03.12.2018
Szczegółowe informacje: https://www.fnp.org.pl/oferta/monografie/
Stypendium START jest wyróżnieniem dla najzdolniejszych młodych badaczy przyznawanym w dowód uznania dla ich osiągnięć naukowych. Mogą się o nie ubiegać badacze reprezentujący wszystkie dziedziny nauki, którzy w roku składania wniosku nie przekroczyli 30 r.ż. W bieżącym roku są to osoby urodzone w 1988 r. lub później bez względu na dzień i miesiąc.
W konkursie o stypendium oceniane są przede wszystkim jakość i oryginalność dotychczasowego dorobku naukowego kandydata oraz jego najważniejsze osiągnięcie badawcze. W ubiegłych latach wysokość rocznego stypendium wynosiła 28 000 zł. Stypendium można przeznaczyć na dowolny cel.
W programie START przyznane zostaną również wyróżnienia wybitnym kandydatom, których osiągnięcia naukowe zostały najwyżej ocenione przez recenzentów konkursu. Stypendia wyróżnionych laureatów zostaną podwyższone.
Wnioski w konkursie START 2019 można składać od 25 września do 31 października br. Wyniki zostaną ogłoszone w maju 2019 r.
Uwaga! Zgodnie z regulaminem stypendium START można otrzymać tylko raz.
Szczegółowe informacje: https://www.fnp.org.pl/oferta/start/
Biuro ds. Doskonałości Naukowej PAN we współpracy z Oxford University zaprasza na warsztaty poświęcone ofercie grantów European Research Council – najbardziej prestiżowym grantom w Europie. Wybitni naukowcy z Oxford University oraz Gill Wells, szefowa Europejskiego Biura na tej uczelni, podzielą się z uczestnikami swoimi doświadczeniami i poradami 16 listopada 2018 w Warszawie.
O tym jak przygotować zwycięski wniosek opowiedzą:
Dodatkowo, 15 naukowcom, którzy przygotują najlepsze aplikacje na warsztaty, zaproponujemy indywidualne konsultacje z wykładowcami warsztatów oraz z ekspertami z Biura ds. Doskonałości Naukowej Polskiej Akademii Nauk (BDN PAN), którzy od blisko 3 lat wspierają polskich naukowców w przygotowaniu wniosków ERC.
Nadchodząca edycja warsztatów skierowana jest przede wszystkim do naukowców reprezentujących nauki społeczne i humanistyczne. Rejestracja na warsztaty jest możliwa za pośrednictwem formularza internetowego dostępnego pod adresem: https://goo.gl/bmWLQX. Zgłoszenia przyjmujemy do 29 października 2018 do godz. 13.00.
Narodowa Agencji Wymiany Akademickiej (NAWA) jest instytucją na rzecz umiędzynarodowienia polskiej nauki poprzez wspieranie międzynarodowej współpracy naukowej i wymiany akademickiej. Agencja będzie mogła przyznawać środki finansowe, w postaci grantów i stypendiów: studentom i doktorantom, uczestnikom kursów przygotowawczych do podjęcia nauki w języku polskim, pracownikom uczelni lub jednostek naukowych, osobom posiadającym co najmniej stopień naukowy doktora, doktora sztuki lub równorzędny stopień uzyskany za granicą. Ponadto o wsparcie finansowe będą mogli się ubiegać również osoby kierowane za granicę w celu nauczania języka polskiego jako obcego, uczelnie i jednostki naukowe, organizacje pozarządowe oraz jednostki sektora finansów publicznych podejmujące działania na rzecz umiędzynarodowienia szkolnictwa wyższego i nauki.
10 czerwca 2018 r. Narodowe Centrum Nauki ogłosiło kolejną edycję konkursów SONATA BIS, MAESTRO I HARMONIA, jak również po raz pierwszy konkurs na realizowanie polsko-chińskich projektów. W ramach kolejnej edycji konkursów naukowcy mogą starać się o finansowanie z puli 400 mln zł.
SONATA BIS to konkurs ma na celu stworzenie nowego zespołu badawczego. Kierownikiem projektu może zostać osoba, która uzyskała stopień doktora, w okresie od 5 do 12 lat przed rokiem złożenia wniosku. Co ważne poza kierownikiem projektu, w zespole realizującym projekt nie może znaleźć się osoba, która posiada stopień naukowy doktora habilitowanego lub tytuł naukowy. Osoba występująca z wnioskiem musi wykazać od 3 do 10 opublikowanych prac naukowych, z czego trzy najważniejsze załączy do wniosku. Budżet przewidziany na tę edycję konkursu to 120 mln zł.
MAESTRO to konkurs kierowany do doświadczonych naukowców, którzy planują prowadzenie badań wykraczających poza dotychczasowy stan wiedzy. Kierownikiem projektu może zostać osoba, która w ostatnich 10 latach opublikowała co najmniej pięć artykułów naukowych w renomowanych czasopismach naukowych polskich lub zagranicznych i kierowała przynajmniej dwoma projektami badawczymi, które realizowane były w ramach konkursów międzynarodowych lub ogólnokrajowych, a także wykazała się aktywnością na innych polach działalności akademickiej. W tym roku budżet konkursu został określony na 40 mln złotych.
Oprócz MAESTRO po raz dziesiąty ogłoszono konkurs HARMONIA. Jest to konkurs na projekty badawcze realizowane w ramach współpracy międzynarodowej, które niepodlegają współfinansowaniu z zagranicznych środków. w konkursie finansowane są jedynie badania prowadzone w ramach współpracy nawiązanej bezpośrednio z partnerami z zagranicznych instytucji naukowych, a także w ramach programów lub inicjatyw międzynarodowych ogłaszanych we współpracy dwustronnej lub wielostronnej. Budżet tego konkursu wyniesie 40 mln.
Nabór wniosków trwa do 17 września 2018 r., natomiast ogłoszenie wyników nastąpi do 15 marca 2019 r.
15 września 2017r. Narodowe Centrum Nauki ogłosiło czternastą edycję konkursów OPUS i PRELUDIUM, a także pierwszą polsko-litewskiego konkursu DAINA. Naukowcy prowadzący badania podstawowe będą mogli ubiegać się o finansowanie z łącznej puli 348 mln zł.
Nowy konkurs DAINA 1 to wspólny projekt Narodowego Centrum Nauki i litewskiej agencji Lietuvos mokslo taryba (LMT). Finansowanie mogą w nim zdobyć polsko-litewskie zespoły badawcze realizujące badania we wszystkich dyscyplinach naukowych. Planowane projekty mogą trwać 24 lub 36 miesięcy, a kierownik polskiego zespołu musi posiadać co najmniej stopień naukowy doktora. Budżet konkursu zaplanowano na 8 mln zł.
Konkurs PRELUDIUM 14 jest przeznaczony dla osób rozpoczynających karierę naukową, które nie posiadają jeszcze stopnia naukowego doktora. Doktoranci mają możliwość samodzielnie poprowadzić trwający rok, dwa lub trzy lata projekt badawczy. Maksymalne finansowanie pojedynczego projektu może wynieść odpowiednio 70, 140 lub 210 tys. zł. W tej edycji budżet konkursu wyniesie 40 mln zł.
W konkursie OPUS 14 o środki w tym konkursie może starać się każdy naukowiec, niezależnie od stażu i stopnia lub tytułu naukowego. Pieniądze można przeznaczyć na stworzenie zespołu badawczego oraz zakup aparatury niezbędnej do realizacji badań. Naukowcom nie narzucono górnego limitu finansowania, o jakie mogą się ubiegać dla pojedynczego projektu. Łączny budżet konkursu to 300 mln zł.
Wnioski należy składać za pośrednictwem systemu ZSUN/OSF (https://osf.opi.org.pl) do 15 grudnia 2017 r.
W dniach 14-15.09.2017 Uniwersytet Oksfordzki i PAN organizują serię warsztatów przygotowujących reprezentantów nauk humanistycznych i społecznych do aplikowania o granty Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych.
Warsztaty14.09.2017 będą prowadzone w j. angielskim, natomiast warsztaty "ERC krok po kroku" - w j. polskim. Program spotkania oraz dodatkowe informacje dostępne są na stronie Biura ds. Doskonałości PAN.
Rejestracja prowadzona jest elektronicznie poprzez wypełnienie formularza do dnia 01.09.2017r.
W ramach Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki ogłoszony został konkurs na realizację projektów w w module „Uniwersalia 2.1” - konkurs na finansowanie przekładów na języki kongresowe (z priorytetem języka angielskiego) najważniejszych osiągnięć polskiej humanistyki, obejmujących zarówno dawne, jak i nowe osiągnięcia nauk humanistycznych, w celu włączenia ich do międzynarodowego obiegu naukowego.
Prace należy zgłaszać do dnia 04.08.2017 r. włącznie.
Więcej informacji znajduje się na stronie Biura Zarządzania Projektami Naukowymi http://ug.edu.pl/strona/66779/nprh_uniwersalia_21
Terminy: nabór wniosków do 15 września 2017 r.
Zapraszamy do udziału w kolejnej edycji konkursów Narodowego Centrum Nauki:
Szczegółowe informacje na stronie: link
Spotkanie dotyczące konkursu na przyznanie środków finansowych w ramach I edycji programu „Doktorat wdrożeniowy” odbędzie się w dniu 23 maja 2017 r. w Warszawie, w siedzibie MNiSW, ul. Hoża 20 (sala nr 117), w godz. 11.00-13.00. MNiSW prosi o przekazanie ewentualnych pytań w zakresie tematyki spotkania do 19 maja 2017 r na adres Konkurs.doktoraty@nauka.gov.pl .
Potwierdzenia udziału w spotkaniu (ze wskazaniem imienia i nazwiska uczestnika) należy przesyłać w terminie do 18 maja 2017 r. na ww. adres mailowy. Z uwagi na to, że liczba miejsc jest ograniczona, o udziale w spotkaniu decyduje kolejność zgłoszeń.
Dofinansowanie działań może być przeznaczone na pokrycie kosztów:
Formularz realizacji działania składa polska jednostka naukowa będąca organizacją prowadzącą badania i upowszechniającą wiedzę. O dofinansowanie działania mogą ubiegać się wyłącznie podmioty, które prowadzą działalność badawczo-rozwojową na terytorium RP.
Uchwałą Rady Narodowego Centrum Nauki i decyzją Dyrektora Narodowego Centrum Nauki, zmianie uległ termin naboru wniosków w konkursie MINIATURA 1, ogłoszonym w dniu 15 grudnia 2016 r. Nabór będzie prowadzony w sposób ciągły w okresie od 4 maja 2017 r. do 31 grudnia 2017r. Zmiana terminu wynika z prac technicznych nad dostosowaniem formularza wniosku do wymagań konkursu MINIATURA 1, prowadzonych w systemie OSF (Obsługa Strumieni Finansowania).
Program stypendialny rządu francuskiego finansuje i ułatwia zrealizowanie pobytu wybitnym polskim naukowcom do 45 rż. (ze stopniem naukowym doktora, profesora lub badacza), którzy planują przeprowadzić część badań we Francji. W aktualnej edycji wnioski można przesyłać w ramach 24 dziedzin wymienionych na końcu niniejszej wiadomości.
Stypendium przyznawane w wysokości 1375 € pozwala polskim naukowcom na sfinansowanie jednomiesięcznego pobytu badawczego we Francji, otrzymanie ubezpieczenia zdrowotnego oraz dofinansowania do zakwaterowania. Od blisko 55 lat, programy stypendialne przyczyniają się również do zwiększenia dynamiki wymian naukowych i akademickich między Francją i Polską.
Prezentacja programu stypendialnego, warunki kwalifikowalności oraz aplikacji przedstawione zostały na stronie Instytutu francuskiego w Polsce.
Termin składania wniosków: 16 maja 2017r.
Nabór rozpocznie się 12 kwietnia 2017 r. o godzinie 12:00 (CET).
Szczegółówe informacje na stronie: link
Termin:13.00 – 14.00: doktorzy i samodzielni pracownicy naukowi,
14.00 – 15.00 studenci i doktoranci
Miejsce: Aula Biblioteki Uniwersytetu Gdańskiego im. prof. Janusza Sokołowskiego (ul. Wita Stwosza 53 w Gdańsku).
Na szkolenia nie obowiązują zapisy.
Na podstawie art. 25 ust. 1 ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o Narodowym Centrum Nauki (Dz. U. z 2015 r. poz. 839 z późn. zm.) oraz uchwały Rady Narodowego Centrum Nauki nr 30/2017 z dnia 9 marca 2017 Koordynatorzy Dyscyplin ogłaszają konkurs PRELUDIUM 13 na projekty badawcze realizowane przez osoby rozpoczynające karierę naukową nieposiadające stopnia naukowego doktora.
Nabór wniosków będzie prowadzony do 16 czerwca 2017 r. w systemie elektronicznym OSF, dostępnym pod adresem https://osf.opi.org.pl.
Na podstawie art. 25 ust. 1 ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o Narodowym Centrum Nauki (Dz. U. z 2015 r. poz. 839 z późn. zm.) oraz uchwały Rady Narodowego Centrum Nauki nr 29/2017 z dnia 9 marca 2017 r. Koordynatorzy Dyscyplin ogłaszają konkurs OPUS 13 na projekty badawcze, w tym finansowanie zakupu lub wytworzenia aparatury naukowo-badawczej niezbędnej do realizacji tych projektów.
Nabór wniosków będzie prowadzony do 16 czerwca 2017 r. w systemie elektronicznym OSF, dostępnym pod adresem https://osf.opi.org.pl.
Nagroda przyznawana jest równorzędnie pięciu Laureatom w następujących pięciu dziedzinach: 1) nauk humanistycznych i społecznych, 2) nauk biologicznych i rolniczych, 3) nauk ścisłych i nauk o Ziemi, 4) nauk technicznych, 5) nauk medycznych, za oryginalne osiągnięcie badawcze, które zostało opublikowane w roku poprzedzającym złożenie wniosku o przyznanie nagrody.
Nagroda przyznawana jest pracownikom lub doktorantom instytucji naukowej, którzy w roku poprzedzającym złożenie wniosku ukończyli co najwyżej 33 lata.
Wnioski o przyznanie Nagrody można składać od 15 stycznia do 31 marca.
Ogłoszenie wyników konkursu (które zostaną zamieszczone na www.gdansk.pan.pl) oraz wręczenie nagród przewiduje się w miesiącach maju lub czerwcu.
WYSOKOŚĆ KAŻDEJ NAGRODY TO: 4000 PLN
Szczegóły: link
1. Warsztaty z pozyskiwania grantów z Narodowego Centrum Nauki
Termin:13 marca 2017, godz. 10.00 – 13.00
Adresaci: pracownicy naukowi
Miejsce: sala D303, Wydział Nauk Społecznych.
2. Warsztaty z pozyskiwania grantów z Narodowego Centrum Nauki
Termin:14 marca 2017, godz.10.00 – 16.00
Adresaci: doktoranci. Liczba miejsc ograniczona.
Zapisy pod adresem: https://goo.gl/forms/8Szy47r78OLfD3593
3. Oferta Fundacji Nauki Polskiej
Termin: 23 marca, godz.14.00 – 15.30
Adresaci: doktoranci i doktorzy
4.Oferta Polsko-Amerykańskiej Komisji Fulbrighta
Termin: 29 marca 2017
Wszystkie szkolenia odbędą się na terenie Kampusu Oliwskiego Uniwersytetu Gdańskiego.
Dokładne informacje dotyczące miejsc spotkań pojawią się na naszej stronie bliżej terminu wydarzeń.
Kontakt: zatokanauki@ug.edu.pl , tel. 609056201.
Organizatorzy:Doktoranckie Koło Naukowe „Kreatywna Słowiańszczyzna”, Akademia Młodego Badacza, Zatoka Nauki. Portal Młodych Badaczy, Wydział Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego, Rada Doktorantów UG, Parlament Studentów UG.
Uchwałą Rady Narodowego Centrum Nauki i decyzją Dyrektora Narodowego Centrum Nauki, termin składania wniosków w konkursach ogłoszonych 15 grudnia 2016 r. został przedłużony do dnia 22 marca br. (wnioski należy wysłać wyłącznie elektronicznie w systemie OSF do godz. 23:59).
Do konkursu może zostać zgłoszona praca spełniajaca łącznie wymagania: została opublikowana w j. polskim lub w języku podstawowym dla danej dziedziny przez wydawnictwo działające na rynku krajowym; została opublikowana w 2016 i jest to jej pierwsze wydanie; jest pracą z zakresu nauk humanistycznych.
Prace do konkursu mogą zgłaszać: uczelnia mająca siedzibę na terenie RP; podstawowa jednostka takiej uczelni; mający siedzibę główną na terenie RP instytut naukowy.
Podstawowa jednostka organizacyjna uczelni oraz instytut naukowy mogą zgłosić tylko jedną pracę. Zgłoszenie wymaga uzasadnienia podpisanego przez kierownika jednostki zgłaszającej.
Prace należy przesłać do 28.04.2017 na adres Biura Rektora UŁ.
Więcej informacji na stronie: link
Stypendia na pobyt badawczy przeznaczone są dla polskich naukowców, którzy do dnia wyjazdu do Francji nie ukończyli 45 rż. (ze stopniem naukowym doktora, profesora lub badacza w dowolnej polskiej jednostce naukowej) i którzy planują przeprowadzić część badań we Francji. Podania osób będących w trakcie przewodu doktorskiego nie będą rozpatrywane. W przypadku kandydatur o podobnych kwalifikacjach, stypendium zostanie przyznane osobie mieszkającej w Polsce w momencie składania podania.
Czas trwania: jeden miesiąc. Pobyt naukowy musi zostać zrealizowany między 15 lipca i 31 grudnia 2017 roku.
Wysokość stypendium: Stypendysta naukowiec otrzymuje 1375 € na każdy miesiąc pobytu we Francji. Ponadto stypendium pokrywa:
Stypendium nie pokrywa kosztów transportu pomiędzy Polską i Francją.
Termin składania formularzy - do 16.05.2017r.
Szczegółowe informacje:link
Kurs organizowany przez the Siracusa International Institute for Criminal Justice and Human Rights (dawniej: the International Institute of Higher Studies in Criminal Sciences (ISISC))w dniach 21-31 maja 2017 w Syrakuzach (Włochy). Przedsięwzięcie dedykowane jest osobom, które ukończyły studia prawnicze (co najmniej pierwszego stopnia) w latach 2009-2017 i nie ukończyły 35 lat. W kursie weźmie udział 60 uczestników, przy czym dla 10 osób z krajów rozwijających się i słabiej rozwiniętych Instytut przewiduje stypendia. Aplikacje na kurs można składać do 20.03.2017r. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie Instytutu: link
Konkurs ogłoszony przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Środki w ramach programu przeznaczone będą na finansowanie zagranicznych pobytów uczestników programu, w celu udziału w badaniach naukowych lub pracach rozwojowych realizowanych w zagranicznych ośrodkach naukowych. Wsparcie przyznawane jest w kwotach zryczałtowanych.Środki finansowe na uczestnictwo w programie mogą być przyznawane na okres od 6 do 36 miesięcy (w tym uzasadnione przerwy nie dłuższe niż 21 dni na każde 6 miesięcy pobytu). Termin rozpoczęcia zagranicznego pobytu uczestnika przypadać nie wcześniej niż na 01.01.2018r.
Adresatami konkursu są młodzi naukowych w rozumieniu art.2 ust.19, którzy są : zatrudnieni w jednostce naukowej na podstawie umowy o pracę lub mianowania; pracownikami naukowymi/ naukowo- dydaktycznymi w rozumieniu ust. z 27.07.2005 Prawo o szkolnictwie wyższym lub pracownikami naukowymi lub badawczo- technicznymi w rozumieniu ustawy x 30.04.2010 o Polskiej Akademii Nauk lub pracownikami naukowymi lub badawczo-technicznymi w rozumieniu ustawy z 30.04.2010 o instytutach badawczych lub uczestnikami studiów doktoranckich.
Wsparcie udzielane jest we wszystkich dziedzinach nauki. W ramach konkursu nie ma ograniczeń co do lokalizacji zagranicznego ośrodka.
Nabór wniosków prowadzony jest od 02.01.2017 do 15.03.2017 w formie elektronicznej, przez system Obsługi Strumieni Finansowania (www.osf.org.pl).
W danej edycji konkursu wnioskodawca może złożyć na jednego młodego naukowca tylko jeden wniosek.
Na podstawie art. 18 pkt. 5 i art. 26 ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o Narodowym Centrum Nauki (Dz. U. z 2015 r. poz. 839 z późn. zm.) oraz uchwały Rady Narodowego Centrum Nauki nr 112/2016 z dnia 7 grudnia 2016 Rada Narodowego Centrum Nauki ogłasza konkurs ETIUDA 5 na stypendia doktorskie.
Nabór wniosków będzie prowadzony od 15 grudnia 2016 do 15 marca 2017 roku w systemie elektronicznym OSF, dostępnym pod adresem https://osf.opi.org.pl.
Na podstawie art. 25 ust. 1 ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o Narodowym Centrum Nauki (Dz. U. z 2015 r. poz. 839 z późn. zm.) oraz uchwały Rady Narodowego Centrum Nauki nr 110/2016 z dnia 7 grudnia 2016 Koordynatorzy Dyscyplin ogłaszają konkurs SONATINA 1 na projekty badawcze, realizowane przez osoby posiadające stopień naukowy doktora.
Nabór wniosków będzie prowadzony od 15 grudnia 2016 do 15 marca 2017 r. w systemie elektronicznym OSF, dostępnym pod adresem https://osf.opi.org.pl.
Na podstawie art. 20 ust. 1 pkt. 2 ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o Narodowym Centrum Nauki (Dz. U. z 2015 r. poz. 839 z późn. zm.) oraz uchwały Rady Narodowego Centrum Nauki nr 60/2016 z dnia 7 lipca 2016 r., zmienionej uchwałami Rady Narodowego Centrum Nauki nr 76/2016 z dnia 8 września 2016 r. oraz nr 113/2016 z dnia 7 grudnia 2016 r. Dyrektor Narodowego Centrum Nauki oraz Rada Narodowego Centrum Nauki ogłaszają konkurs UWERTURA 1 na staże w zagranicznych zespołach naukowych realizujących granty ERC.
Na podstawie art. 20 ust. 1 pkt. 2) ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o Narodowym Centrum Nauki (Dz. U. z 2015 r. poz. 839 z późn. zm.) oraz uchwały Rady Narodowego Centrum Nauki nr 104/2016 z dnia 10 listopada 2016 roku Dyrektor Narodowego Centrum Nauki ogłasza konkurs MINIATURA 1 na pojedyncze działanie naukowe.
Nabór wniosków będzie prowadzony w sposób ciągły od 3 kwietnia do 31 grudnia 2017 roku w systemie elektronicznym OSF, dostępnym pod adresem https://osf.opi.org.pl.
Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłosiło kolejny konkurs w programie LIDER, skierowanym do młodych naukowców. Jego celem jest poszerzenie kompetencji młodych naukowców w samodzielnym planowaniu prac badawczych oraz zarządzaniu własnym zespołem badawczym, podczas realizacji projektów badawczych. Kwota alokacji w konkursie to 40 mln.
Program adresowany jest do osób, które:
- w roku ubiegania się o przyznanie środków finansowych na naukę kończy nie więcej niż 35 lat (jeżeli osoba ta przebywała na urlopie macierzyńskim, urlopie na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopie ojcowskim, urlopie rodzicielskim lub urlopie wychowawczym, udzielonych na zasadach określonych w przepisach Kodeksu pracy albo pobierała zasiłek chorobowy lub świadczenia rehabilitacyjne w związku z niezdolnością do pracy, w tym spowodowaną chorobą wymagającą rehabilitacji leczniczej to może się ubiegać o środki finansowe na naukę po ukończeniu 35 roku życia przez okres odpowiadający czasowi przebywania na tych urlopach albo okresowi pobierania tego zasiłku lub świadczenia, jednakże okresy te nie mogą łącznie przekroczyć dwóch lat),
- posiada tytuł zawodowy magistra, magistra inżyniera bądź lekarza medycyny (tj. ukończone studia II stopnia), lub posiadają stopień naukowy doktora uzyskany nie wcześniej niż 7 lat przed rokiem wystąpienia z wnioskiem o przyznanie środków finansowych (do okresu tego nie wlicza się przerw związanych z urlopem macierzyńskim, urlopem na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopem ojcowskim, urlopem rodzicielskim lub urlopem wychowawczym, udzielonych na zasadach określonych w przepisach Kodeksu pracy albo pobieraniem zasiłku chorobowego lub świadczenia rehabilitacyjnego w związku z niezdolnością do pracy, w tym spowodowaną chorobą wymagającą rehabilitacji leczniczej),
- są autorami publikacji w renomowanych czasopismach naukowych bądź posiadają patenty lub wdrożenia,
- dotychczas nie uczestniczyły w roli kierownika projektu w programie LIDER,
- pozyskają do współpracy jednostkę naukową, która posiada siedzibę w Polsce, i która zatrudni kierownika projektu oraz członków utworzonego przez niego zespołu badawczego,
- posiadają obywatelstwo polskie lub kartę pobytu w Polsce.
Wnioskodawca aplikuje do programu wraz z Jednostką, którą może być organizacja badawcza (publiczna lub prywatna) prowadząca badania naukowe lub prace rozwojowe.
Termin naboru wniosków: 16.01.2017 r. – 17.03.2017 r.
Więcej informacji: link
Kto: naukowcy, którzy posiadają tytuł doktora nie dłużej niż 12 lat
Budżet: 20 mln zł; maksymalna wartość dofinansowania projektu to 50 tys. zł
Rada Narodowego Centrum Nauki zakończyła prace nad konkursem MINIATURA na pojedyncze działania naukowe służące realizacji badań podstawowych, czyli tzw. małe granty. Ta inicjatywa ma wesprzeć naukowców, którzy do tej pory nie byli beneficjentami systemu grantowego NCN.
Działania naukowe, jakie mogą być finansowane w ramach konkursu MINIATURA, to m.in. badania wstępne, badania pilotażowe, kwerendy, staże naukowe, konsultacje naukowe, wyjazd badawcze czy konferencyjne.Czas realizacji działania naukowego może wynieść do 12 miesięcy.
NCBiR w grudniu 2016r. będzie prowadził nabór wniosków w ramach konkursu 3.2 Studia doktoranckie. Można bedzie uzyskać dofinansowanie na tworzenie i realizację wysokiej jakości:
1. Interdyscyplinarnych programów doktoranckich o zasiegu krajowym i międzynarodowym;
2. Międzynarodowych programów studiów doktoranckich, przez podstawowe komórki uczelni wspólnie z innymi jednostkami naukowymi;
3. Programów studiów doktoranckich, kluczowych dla gospodarki i społeczeństwa, wspierających innowacyjność kraju i zapewniających możliwość transferu / komercjalizacji rezultatów studiów doktoranckich.
Alokacja w konkursie wynosi 155 mln PLN. Wymagany będzie wkład własny w wysokości 3% wartości projektu.
Do konkursu mogą być zgłaszane wnioski o finansowanie projektów badawczych:
Wniosek o finansowanie projektu badawczego (przygotowany w języku polskim i języku angielskim), wraz z wymaganymi załącznikami, należy złożyć w formie elektronicznej w systemie OSF (Obsługa Strumieni Finansowania) dostępnym na stronie www.osf.opi.org.pl do dnia 15 grudnia 2016 r. Wniosek o finansowanie projektu badawczego, wydrukowany z systemu OSF w jednym egzemplarzu w języku polskim, wraz z wymaganymi załącznikami, podpisany przez wnioskodawcę lub osobę/osoby upoważnioną/e do reprezentowania wnioskodawcy należy złożyć do dnia 15 grudnia 2016 r.
Do konkursu mogą być zgłaszane wnioski o finansowanie projektów badawczych:
Wniosek o finansowanie projektu badawczego (przygotowany w języku polskim i języku angielskim), wraz z wymaganymi załącznikami, należy złożyć w formie elektronicznej w systemie OSF (Obsługa Strumieni Finansowania) dostępnym na stronie www.osf.opi.org.pl do dnia 15 grudnia 2016 r. Wniosek o finansowanie projektu badawczego, wydrukowany z systemu OSF w jednym egzemplarzu w języku polskim, wraz z wymaganymi załącznikami, podpisany przez wnioskodawcę lub osobę/osoby upoważnioną/e do reprezentowania wnioskodawcy należy złożyć do dnia 15 grudnia 2016 r.
W ramach konkursu rozpatrywane będą projekty badawcze, realizowane przez kierownika projektu będącego osobą rozpoczynającą karierę naukową posiadającą stopień naukowy doktora.
Zgodnie z art. 2 pkt 3 ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o Narodowym Centrum Nauki, przez osobę rozpoczynającą karierę naukową należy rozumieć osobę nieposiadającą stopnia naukowego doktora lub osobę, która nie wcześniej niż 7 lat przed rokiem wystąpienia z wnioskiem o przyznanie środków finansowych na badania naukowe lub prace rozwojowe uzyskała stopień naukowy doktora. Do okresu tego nie wlicza się przerw związanych z urlopem macierzyńskim, dodatkowym urlopem macierzyńskim, urlopem na warunkach urlopu macierzyńskiego, dodatkowym urlopem na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopem ojcowskim, urlopem rodzicielskim lub urlopem wychowawczym, udzielonych na zasadach określonych w przepisach Kodeksu pracy albo pobierania zasiłku chorobowego lub świadczenia rehabilitacyjnego w związku z niezdolnością do pracy.
Do konkursu mogą być zgłaszane wnioski o finansowanie projektów badawczych:
Wniosek o finansowanie projektu badawczego (przygotowany w języku polskim i języku angielskim), wraz z wymaganymi załącznikami, należy złożyć w formie elektronicznej w systemie OSF (Obsługa Strumieni Finansowania) dostępnym na stronie www.osf.opi.org.pl do dnia 15 grudnia 2016 r. Wniosek o finansowanie projektu badawczego, wydrukowany z systemu OSF w jednym egzemplarzu w języku polskim, wraz z wymaganymi załącznikami, podpisany przez wnioskodawcę lub osobę/osoby upoważnioną/e do reprezentowania wnioskodawcy należy złożyć do dnia 15 grudnia 2016 r.
Konkurs na staże badawcze skierowany jest do osób przyjeżdżających z zagranicy, zwanych dalej „wnioskodawcami”, którzy chcą prowadzić badania naukowe w:
Do konkursu mogą być zgłaszane wnioski, w których wnioskodawca przedstawi oświadczenie podmiotu będącego miejscem realizacji stażu badawczego zgodnie ze wskazaniami zawartymi w załączniku nr 5 do niniejszego ogłoszenia, obejmujące zobowiązania m.in. do:
Staż badawczy musi się rozpocząć pierwszego dnia miesiąca kalendarzowego, najwcześniej 1 września 2017 r., a najpóźniej 1 stycznia 2018 r.
Wniosek o finansowanie projektu badawczego (przygotowany w języku polskim i języku angielskim), wraz z wymaganymi załącznikami, należy złożyć w formie elektronicznej w systemie OSF (Obsługa Strumieni Finansowania) dostępnym na stronie www.osf.opi.org.pl do dnia 15 grudnia 2016 r. Wniosek o finansowanie projektu badawczego, wydrukowany z systemu OSF w jednym egzemplarzu w języku polskim, wraz z wymaganymi załącznikami, podpisany przez wnioskodawcę lub osobę/osoby upoważnioną/e do reprezentowania wnioskodawcy należy złożyć do dnia 15 grudnia 2016 r.
Organizator: Fundacja na rzecz Nauki Polskiej
Termin przesyłania zgłoszeń: Tryb ciągły.
Przejdź na stronę Konkursu/Grantu: link
W ramach programu Monografie Fundacja na rzecz Nauki Polskiej finansuje wydanie wyłanianych w konkursie, oryginalnych oraz wcześniej niepublikowanych prac z zakresu nauk humanistycznych i społecznych.
Laureatom konkursu Fundacja zapewnia pokrycie kosztów wydania pracy w serii Monografie FNP oraz honorarium.
autorzy polscy lub
autorzy zagraniczni, o ile tematyka ich pracy dotyczy spraw polskich, a sama praca została napisana w języku polskim.
Do konkursu nie są przyjmowane prace zbiorowe oraz prace magisterskie.
- dwa egzemplarze maszynopisu pracy, wydrukowane w formacie A4, zbindowane lub oprawione
- wypełniony i podpisany wniosek - link
- wersję elektroniczną pracy wgraną w bazie on-line (cały tekst powinien był ujęty w 1 pliku elektronicznym)
- zgłoszenie powinno zawierać komplet materiałów: stronę tytułową, spis treści, pełen tekst pracy, przypisy, bibliografię, krótkie streszczenie (oraz ewentualnie, jeśli tematyka tego wymaga: dodatkowe aneksy i materiały ilustracyjne z podpisami).
Celem Funduszu jest wspieranie finansowo projektów rozwijających współpracę pomiędzy krajami Grupy Wyszehradzkiej (Polska, Czechy, Węgry, Słowacja) oraz integrację tych państw z Unią Europejską.
Preferowane są projekty, w których uczestnicy pochodzą ze wszystkich krajów Grupy Wyszehradzkiej. Fundusz nie może rozpatrywać projektów, w których (oprócz kraju wnioskodawcy) partnerzy pochodzą z mniej niż dwóch innych krajów Grupy (wyjątkiem są projekty transgraniczne, w których uczestniczy dwóch partnerów).
Maksymalna wartość dofinansowania nie może przekraczać 80% całego budżetu projektu. Pozostałe koszty należy pokryć z innych źródeł. W ramy projektu nie wchodzą koszty inwestycyjne lub koszty wynagrodzeń pracowników w ramach umowy o pracę.
Więcej informacji: http://visegradfund.org/grants/
Środki na stypendia i granty badawcze na studia, badania oraz staże dydaktyczne w uniwersytetach i innych instytucjach kształcenia wyższego w USA.
Termin składania wniosków - do 14 października 2016r.
Staż - 3 - 10 miesięcy
Stypendia - 7 650 $ - 25 500 $ (na koszty podróży, dodatek mieszkaniowy, ubezpieczenie zdrowotne i wypadkowe, a także, w uzasadnionych przypadkach, podróże krajowe)
Fellowships - wyjazd badawczy, staż naukowy (dla naukowców, specjalistów oraz artystów ze stopniem naukowym doktora)
Warunki:
• obywatel Polski na stałe przebywający w Polsce;
• posiadanie minimum stopnia magistra nauk humanistycznych lub ścisłych (priorytetowo traktowani będą kandydaci ze stopniem doktora i wyższym);
• bycie zatrudnionym w instytucji naukowo badawczej (stowarzyszonym z instytucją naukowo-badawczą) w kraju pochodzenia;
• bardzo dobra znajomość języka angielskiego.
Teaching Fellowships - wykłady i projekt badawczy (dla wykładowców akademickich, których zadaniem obok realizowanego projektu badawczego, będzie także prowadzenie wykładów)
Warunki:
• obywatel Polski na stałe przebywający w Polsce;
• posiadanie minimum stopnia magistra nauk humanistycznych lub ścisłych (priorytetowo traktowani będą kandydaci ze stopniem doktora i wyższym);
• bycie zatrudnionym w instytucji naukowo badawczej (stowarzyszonym z instytucją naukowo-badawczą) w kraju pochodzenia;
• bardzo dobra znajomość języka angielskiego.
Granty badawcze (dla kandydatów, którzy nie posiadają stopnia naukowego doktora)
Warunki:
• obywatel Polski na stałe przebywający w Polsce (ze stypendium nie mogą skorzystać osoby posiadające podwójne polsko-amerykańskie obywatelstwo);
• posiadanie minimum stopnia magistra nauk humanistycznych lub ścisłych;
• bycie zatrudnionym w instytucji naukowo badawczej (stowarzyszonym z instytucją naukowo-badawczą) w kraju pochodzenia;
• bardzo dobra znajomość języka angielskiego.
Celem programu FIRST TEAM jest rozwój kadr sektora B+R, wsparcie pierwszych zespołów badawczych prowadzonych przez doktorów na wczesnych etapach kariery naukowej (niezależnie od narodowości) i zachęcenie do powrotu do kraju wybitnych naukowców polskiego pochodzenia lub powrotu do pracy B+R osób po przerwach w pracy badawczej. Wsparcie w ramach programu będzie udzielane zespołom prowadzącym badania w jednostkach naukowych lub przedsiębiorstwach w Polsce, pracujących w najbardziej innowacyjnych obszarach i posiadających partnera naukowego.
Wnioskodawcą w konkursie może zostać naukowiec (niezależnie od narodowości) posiadający stopień naukowy doktora nie dłużej niż przez 5 lat, przy czym początek tego okresu wyznacza data roczna uzyskania stopnia, a koniec – rok poprzedzający termin składania wniosków w konkursie. Termin 5 lat może zostać przedłużony do maksymalnie 9 lat od uzyskania stopnia naukowego, o ile wnioskodawca będzie spełniał warunki opisane w dokumentacji konkursowej.
W programie FIRST TEAM finansowane będą projekty zgodne z tematami wskazanymi w wykazie Krajowych Inteligentnych Specjalizacji. W wyjątkowych przypadkach, stosując preferencję dla KIS, Fundacja może dofinansować projekty dotyczące tematyki niewymienionej w KIS, jeśli posiadają one znaczny potencjał aplikacyjny lub znaczenie dla rozwiązania istotnego problemu społeczno-gospodarczego.
W programie FIRST TEAM obligatoryjny jest udział co najmniej jednego partnera naukowego z kraju lub z zagranicy.
W ramach konkursu przyjmowane będą projekty trwające do 36 miesięcy. Zaleca się, aby budżet projektu nie przekroczył 2 000 000 zł.
Przedmiotem realizacji projektu w ramach programu FIRST TEAM mogą być badania, które przyczynią się do rozwiązywania bieżących lub zmieniających się problemów naukowych mających znaczenie dla rozwijającego się rynku globalnego lub wniosą znaczący wkład do rozwiązania istotnych wyzwań stojących przed społeczeństwem.
Wsparcie w ramach programu powinno umożliwić osobom rozpoczynającym karierę naukową: studentom, doktorantom oraz młodym doktorom zdobycie doświadczenia w prowadzeniu prac B+R o dużym znaczeniu dla gospodarki i społeczeństwa.
Konkurs skierowany jest do osób rozpoczynających karierę naukową, nieposiadających stopnia naukowego doktora, które wykazują się sukcesami w dotychczasowej działalności naukowej i mają wszczęty przewód doktorski w polskiej jednostce naukowej lub będą miały wszczęty przewód doktorski w polskiej jednostce naukowej do 30 czerwca 2016 r.
Wniosek o finansowanie projektu badawczego (przygotowany w języku polskim i języku angielskim), wraz z wymaganymi załącznikami, należy złożyć w formie elektronicznej w systemie OSF (Obsługa Strumieni Finansowania) dostępnym na stronie www.osf.opi.org.pl do dnia 15 marca 2016 r. Wniosek o finansowanie projektu badawczego, wydrukowany z systemu OSF w jednym egzemplarzu w języku polskim, wraz z wymaganymi załącznikami, podpisany przez wnioskodawcę lub osobę/osoby upoważnioną/e do reprezentowania wnioskodawcy należy złożyć do dnia 15 marca 2016 r.
na każde pełne 12 miesięcy stażu podoktorskiego wnioskodawcy.
Wniosek o finansowanie projektu badawczego (przygotowany w języku polskim i języku angielskim), wraz z wymaganymi załącznikami, należy złożyć w formie elektronicznej w systemie OSF (Obsługa Strumieni Finansowania) dostępnym na stronie www.osf.opi.org.pl do dnia 15 marca 2016 r. Wniosek o finansowanie projektu badawczego, wydrukowany z systemu OSF w jednym egzemplarzu w języku polskim, wraz z wymaganymi załącznikami, podpisany przez wnioskodawcę lub osobę/osoby upoważnioną/e do reprezentowania wnioskodawcy należy złożyć do dnia 15 marca 2016 r.
Z wnioskiem o finansowanie międzydziedzinowego projektu badawczego, obejmującego przynajmniej dwa spośród wymienionych obszarów badawczych:
W ramach konkursu rozpatrywane będą wnioski, które mają na celu realizację międzydziedzinowych badań podstawowych prowadzonych przez współpracujące ze sobą zespoły i indywidualnych partnerów, które integrują informacje, dane, metody, techniki i narzędzia badawcze, perspektywy, idee oraz teorie z dwóch lub więcej obszarów nauki w tym takie, które służą rozwiązywaniu istotnych problemów naukowych w jednym obszarze z wykorzystaniem metodologii i doświadczeń innego obszaru.
W konkursie preferowane będą projekty badawcze mające na celu postęp w więcej niż jednym obszarze, a nie jedynie wykorzystanie osiągnięć jednej dziedziny nauki do rozwoju innych dziedzin.
Do konkursu mogą być zgłaszane wnioski o finansowanie projektów badawczych:
Wniosek o finansowanie projektu badawczego (przygotowany w języku polskim i języku angielskim), wraz z wymaganymi załącznikami, należy złożyć w formie elektronicznej w systemie OSF (Obsługa Strumieni Finansowania) dostępnym na stronie www.osf.opi.org.pl do dnia 15 marca 2016 r. Wniosek o finansowanie projektu badawczego, wydrukowany z systemu OSF w jednym egzemplarzu w języku polskim, wraz z wymaganymi załącznikami, podpisany przez wnioskodawcę lub osobę/osoby upoważnioną/e do reprezentowania wnioskodawcy należy złożyć do dnia 15 marca 2016 r.
Faza K (koncepcyjna) - stworzenie koncepcji wykorzystania gospodarczego uzyskanych wyników prac badawczych oraz pozyskanie partnera zainteresowanego wdrożeniem wyników; czas realizacji : 6-18 miesięcy
Faza B+R (badawcza) - zdobycie nowej wiedzy i umiejętności w celu opracowania nowych produktów i usług oraz prace rozwojowe; czas realizacji: do 24 miesięcy.
faza K: max. 250 tys. zł;
faza B+R: max. 1 mln zł (do 85% kosztów kwalifikowanych realizacji).
Nabór wniosków wstępnych będzie prowadzony od 15 grudnia 2015 r. do 15 marca 2016 r. w systemie elektronicznym OSF, dostępnym pod adresem https://osf.opi.org.pl. Wniosek uznaje się za złożony w formie elektronicznej.
Szczegółowe informacje dotyczące konkursu TANGO 2 oraz dokumentacja konkursowa dostępne są na stronach internetowych: NCN oraz NCBR.
Dziekan Wydziału Prawa i Administracji UG ogłasza konkurs na projekty badań naukowych lub prac rozwojowych w roku 2016 .
Konkurs skierowany jest do młodych naukowców i uczestników studiów doktoranckich ( do 35 lat), zatrudnionych w jednostkach organizacyjnych WPiA (katedry, zakłady, pracownie).
Każdy kierownik projektu może zgłosić tylko jeden projekt. Projekty należy składać do dnia 15 lutego 2016 r. u Pani Agnieszki Puchalskiej – Specjalisty ds. projektów - p. 2081.
Załączniki:
Celem nagrody jest wzmocnienie i podkreślenie wartości współpracy pomiędzy naukowcami z Polski i Stanów Zjednoczonych. Nagroda przyznawana jest w drodze konkursu i może być przyznana w każdej dziedzinie nauki z wyjątkiem sztuk pięknych.
Do Nagrody może być nominowana para naukowców posiadających co najmniej stopień naukowy doktora, jeden z nich powinien pracować w Polsce, drugi w Stanach Zjednoczonych. Podstawą nominacji jest wybitne osiągnięcie naukowe uzyskane przez nominowanych wspólnie w ramach współpracy polsko-amerykańskiej.
Wysokość nagrody wynosi równowartość 5000 USD dla każdego z wyróżnionych naukowców.
Osobami uprawnionymi do składania nominacji są wszyscy aktywni członkowie polskiego i amerykańskiego środowiska naukowego oraz osoby administrujące badaniami naukowymi w instytucjach, które prowadzą w sposób ciągły badania naukowe, włączając przedsiębiorstwa.
Do konkursu będą przyjmowane również autonominacje.
Nominacje należy przesłać do biura AAAS lub FNP w formie zgodnej z opisaną w Ogłoszeniu o konkursie.
Link: Ogłoszenie_o_konkursie_FNP_AAAS_2016
Link: Call for Nominations_FNP_AAAS_2016 (wiążącym dokumentem jest angielska wersja ogłoszenia)
Nagroda przyznawana co dwa lata.
Termin składania nominacji w bieżącym konkursie mija 31 grudnia 2015 r.
Koordynatorzy Dyscyplin Narodowego Centrum Nauki przedstawiają listy rankingowe projektów zakwalifikowanych do finansowania w ramach konkursów ogłoszonych przez NCN w dniu 15 grudnia 2014 r.: