VIII Konferencja Naukowa Międzynarodowego Prawa Humanitarnego

Wydział Dowodzenia i Operacji Morskich AMW w Gdyni

mają zaszczyt zaprosić na

VIII Konferencję Naukową Międzynarodowego Prawa Humanitarnego

pt. „IMPLEMENTACJA MIĘDZYNARODOWEGO PRAWA HUMANITARNEGO KONFLIKTÓW ZBROJNYCH”

która odbędzie się 29 maja 2015 roku na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego.

Konferencja Międzynarodowego Prawa Humanitarnego to wydarzenie cykliczne, w trakcie którego omawiane są najistotniejsze problemy z zakresu prawa konfliktów zbrojnych. Tradycją stało się, iż Konferencję współorganizują Katedra Prawa Międzynarodowego Publicznego Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego oraz Wydział Dowodzenia i Operacji Morskich Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. Współpraca ta nie tylko sprzyja zacieśnianiu przyjaznych relacji pomiędzy tymi dwoma ośrodkami akademickimi, ale równocześnie stanowi odzwierciedlenie najważniejszego aspektu Konferencji – próby zestawienia zawartej w prawie idei z realiami panującymi w trakcie konfliktu zbrojnego.

Adresatami konferencji są:

• przedstawiciele świata nauki z ośrodków akademickich w Polsce,
  • oficerowie i podoficerowie MW RP,
  • studenci kierunków bezpieczeństwo narodowe i bezpieczeństwo wewnętrzne Wydziału Dowodzenia i Operacji Morskich AMW,
  • studenci i pracownicy Wydziału Prawa i Administracji UG, oraz
  • wszystkie osoby zainteresowane międzynarodowym prawem humanitarnym konfliktów zbrojnych.

Zakres tematyczny konferencji:

1. Implementacja MPH w konfliktach międzynarodowych i umiędzynarodowionych;
  2. Implementacja MPH w konfliktach niemiędzynarodowych oraz sytuacjach używania przemocy na rozległą skalę;
  3. Przegląd środków i sposobów implementacji MPH;
  4. Nowe środki i sposoby implementacji MPH;
  5. Efektywność starych ‘środków i sposobów implementacji’ a monitoring nowych rodzajów broni konwencjonalnych;
  6. Bronie precyzyjnego kierowania a kwestia szkody ubocznej (ciężar odpowiedzialności za naruszenia);
  7. Poprawa standardów respektowania zasady rozróżnienia kombatantów i niekombatantów;
  8. Diagnoza słabości implementacji MPH;
  9. Rola norm zwyczajowych międzynarodowego prawa humanitarnego w implementacji tego prawa;
  10. Upowszechnianie minimalnych reguł wojskowych (np. w wojnie na morzu, wojnie powietrznej) jako środek do usprawnienia implementacji MPH.

TERMINY:

- zgłoszenie udziału w konferencji bez referatu*: do 25 maja 2015 r.

- potwierdzenie przez Organizatorów przyjęcia propozycji tematu referatu: do 24 kwietnia 2015 r.

- nadesłanie* streszczeń referatów konferencyjnych (ok. 10-15 zdań): do 15 maja 2015 r.

- nadesłanie tekstu artykułu naukowego (pokonferencyjnego): do 15 października 2015 r.

Opłata konferencyjna:

Organizatorzy nie przewidują opłaty konferencyjnej.

Teksty pokonferencyjne zostaną opublikowane w roczniku „Międzynarodowe Prawo Humanitarne”. Artykuły prosimy przesyłać drogą elektroniczną na adres:

- Redakcji rocznika MPH e-mail: prawo.humanitarne@amw.gdynia.pl

- Sekretarza Redakcji e-mail: m.szuniewicz@amw.gdynia.pl lub martaszuniewicz@wp.pl

Artykuły, po uzyskaniu pozytywnej recenzji, zostaną opublikowane w tomie VII (2016).

Szczegółowe uwagi dla Autorów zostaną przesłane w późniejszym terminie.

ZGŁOSZENIA PROSZĘ KIEROWAĆ

E-mail: konferencja.mph@gmail.com lub fax: 58 523 29 35

Załącznik Rozmiar
viii_kn_mph_-_formularz_zgloszeniowy_n.docx 505.01 KB