Ukazał się najnowszy, anglojęzyczny numer "Gdańskich Studiów Prawniczych" (4/2022)

Z przyjemnością informujemy, że ukazał się najnowszy numer "Gdańskich Studiów Prawniczych". Tom pod redakcją dr. hab. Marcina M. Wiszowatego, prof. UG, w całości anglojęzyczny, jest poświęcony problematyce Innowacji w prawie konstytucyjnym.

Założeniem redaktora naukowego tomu było ukazanie różnych przykładów innowacji we współczesnym prawie konstytucyjnym. Tematem artykułów naukowych, które złożyły się na prezentowany numer czasopisma są innowacje o różnej skali i zakresie - globalne, regionalne i lokalne, wdrożone z powodzeniem lub zakończone porażką, a także pozostające w sferze projektów.

Dzięki faktowi, że wśród autorów znaleźli się przedstawiciele zagranicznych ośrodków naukowych z prawie wszystkich kontynentów, możliwe było ukazanie problematyki innowacji w ujęciu globalnym - jako kwestii obecnej na całym świecie.

Numer otwiera tekst pt. "Transnational Network Authority and the Question of Grounding" prof. Orena Pereza z Wydziału Prawa University Bar-Ilan w Izraelu.

Kontynent afrykański reprezentuje dr Roxan Laubscher (University of Johannesburg, Republika Południowej Afryki) autorka artykułu pt. "Recognition of Language Rights in South Africa: Innovation or Dismal Failure?".

Reprezentanci Ameryki Południowej, pięciu badaczy z University of Chile - Alexander Núñez Nova, Jose Ledesma Romero, Nicolás Yáñez Viveros, Camilo Aguilera Ramírez, Benjamín Núñez Ochoa - przedstawili na łamach periodyku wyniki badań dotyczących problematyki "Innovations of the Constituent Convention in Chile: The Perspective From Public Participation and Environmental Rights".

Azjatycki Daleki Wschód reprezentuje zespół czterech badaczy z Wydziału Prawa Airlangga University w Indonezji - Dri Utari Christina Rachmawati, Ekawestri Prajwalita Widiati, Zendy Wulan Ayu Widhi Prameswari, autorzy artykułu pt. "Formal Constitutional Review of the Legislative Process: An Obvious Accommodation or an Innovation for Democracy?".

Zaszczyt reprezentowania kontynentu europejskiego przypadł dwóm badaczom z Włoch. Prof. Luca Castelli z Universita di Perugia przedstawił artykuł pt. "Downsizing the Parliament in Italy: A Missed Constitutional Amendment and Façade Innovation". Dr Piero Gambale, ekspert włoskiej Izby Deputowanych jest autorem opracowania pt. "The Environment and its Protection as Fundamental Principle of the Italian Constitution: A Constitutional Innovation that Looks to Future Generations?"

W dziale glosy odnajdziemy trzy bardzo interesujące opracowania polskich ekspertów - profesorów prawa konstytucyjnego. Prof. Dorota Lis-Staranowicz (Uniwersytet Warmińsko-Mazurski) jest autorką glosy pt. "The Admissibility of the Detention of Minors in Guarded Centers for Refugees in the Context of the Principle of Best Interests of the Child". Prof. Piotr Radziewicz (Politechnika Warszawska) - zaprezentował glosę dotyczącą "Diffuse Constitutional Review in the Light of Poland’s Constitutional Court Crisis". Prof. Jacek Zaleśny (Uniwersytet Warszawski) jest autorem glosy pt. "Judicial Legislation as a Form of Appropriation of Competences Not Conferred upon the EU and the CJEU".

Serdecznie zapraszamy do lektury i przypominamy, że numer jest dostępny w całości w trybie open access na stronie czasopisma: http://gsp.ug.edu.pl/index.php/gdanskie_studia_prawnicze/issue/view/573

Data publikacji: czwartek, 19. Styczeń 2023 - 12:47; osoba wprowadzająca: Marcin Wiszowaty Ostatnia zmiana: środa, 13. Grudzień 2023 - 08:41; osoba wprowadzająca: Sławomir Dajkowski