Temida w dobie rewolucji biotechnologicznej – wybrane problemy bioprawa

TemidaW 1988 roku Vincent Tabone, pełniący wówczas funkcję Przewodniczącego Komitetu Ministrów Rady Europy, powiedział: „biotechnologia czyni dzisiaj możliwym to, co było jeszcze wczoraj niewyobrażalne. Panuje jednak przekonanie co do tego, że nie wszystko, co znajduje się w zasięgu możliwości, powinno być zarazem dopuszczalne. Moralne, etyczne i prawne następstwa biotechnologii oraz biomedycyny dla jednostek, rodziny i całego społeczeństwa są ogromne. Wymaga to poważnej refleksji, ale i podjęcia szybkich decyzji”. Podejmując to wyzwanie Wydawnictwo UG wydało pracę zbiorową „Temida w dobie rewolucji biotechnologicznej – wybrane problemy bioprawa” pod współredakcją dra hab. Oktawiana Nawrota, prof. UG z Katedry Teorii i Filozofii Państwa i Prawa UG.

Praca zawiera teksty referatów wygłoszonych podczas dwóch konferencji naukowych, zorganizowanych w 2013 roku. Pierwsza z nich, międzynarodowa konferencja naukowa „Badania biomedyczne - aspekty prawne, etyczne i społeczne”, nad którą honorowy patronat objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, odbyła się dniach 16 – 17 maja na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego. Druga ze wskazanych konferencji  - „Ratyfikacja Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Godności Istoty Ludzkiej Wobec Zastosowań Biologii i Medycyny (Konwencji Biomedycznej) – skutki dla prawa polskiego” – odbyła się we Wrocławiu w dniu 11 października 2013 r.

Obok tekstów wygłoszonych referatów w pracy znajdują się opracowania przygotowane specjalnie dla celów wydawnictwa, w tym pióra Prof. zw. dra hab. Jerzego Zajadło.

Data publikacji: poniedziałek, 27. Lipiec 2015 - 11:05; osoba wprowadzająca: Piotr Komorowski Ostatnia zmiana: poniedziałek, 27. Lipiec 2015 - 11:05; osoba wprowadzająca: Piotr Komorowski