Wykład prof. Sławomira Redo: „Kryminologia a ONZ-owska pomoc rozwojowa dla praworządnego przeciwdziałania przestępczości

Serdecznie zapraszamy na wykład prof. Sławomira Redo nt. „Kryminologia a ONZ-owska pomoc rozwojowa dla praworządnego przeciwdziałania przestępczości”.
Wykład odbędzie się w audytorium C we wtorek 7. maja o godz. 11:15.

prof. Sławomir RedoDr hab. Sławomir Redo jest Profesorem Wizytującym prawa Organizacji Narodów Zjednoczonych oraz członkiem United Nations Studies Association. Był starszym ekspertem ONZ d/s sprawiedliwości karnej i pracownikiem Biura Narodów Zjednoczonych ds. Narkotyków i Przestępczości (UNODC). Przez 30 lat pracował nad projektami pomocy rozwojowej,  wdrażającymi prawo NZ przeciwko przestępczości zorganizowanej oraz inne standardy i normy ONZ w zakresie przeciwdziałania przestępczości na świecie. Spod jego ręki wyszło blisko 100 publikacji głównie na powyższe temat,  obejmujący także  informatyzację wymiaru sprawiedliwości w sprawach karnych, przestępczość w cyberprzestrzeni, ekstradycję, niezawisłość sędziowską, odszkodowania dla ofiar przestępstw, karę śmierci,  międzykulturową  edukację oraz pomoc rozwojową w zakresie  przeciwdziałania korupcji i nieregularnej migracji.

W 2016 r. opublikował dwutomową książkę, której był współredaktorem, pt. "Women and Children as Victims and Offenders”(Springer). W tym samym wydawnictwie  i roli bestsellerami stały się jego dwie inne książki "Refugees and Migrants in Law and Policy – Challenges and Opportunities for Global Civic Education" (2018) oraz "Crime Prevention  and Justice in 2030. Essays in Honour of the United Nations” (2021). Rok później wydał  w Lexington Books książkę "The Rule of Law in Retreat” (Praworządność w odwrocie). Prof. Redo jako niezależny akademik prowadził w Austrii, Chinach,  Polsce i Uzbekistanie uniwersyteckie zajęcia (wykłady i seminaria) nt. kryminologicznej problematyki ONZ-owskiej Agendy Zrównoważonego Rozwoju 2030,  w tym kursy "ONZ i zapobieganie przestępczości" oraz warsztaty  sokratyczne nt. "Zapobieganie przestępczości międzynarodowej a wymiar sprawiedliwości karnej w sprawach zbrodni wojennych".

W 2019 r. wraz z innymi ekspertami wydał w Polsce podręcznik „Kryminologia. Stam i perspektywy rozwoju” (Wolters Kluwer), a obecnie w wydawnictwie Routlege jest współredaktorem książki „Reinvigorating the United Nations” (w druku).

Data publikacji: poniedziałek, 29. Kwiecień 2024 - 11:08; osoba wprowadzająca: Sławomir Dajkowski Ostatnia zmiana: środa, 1. Maj 2024 - 08:49; osoba wprowadzająca: Sławomir Dajkowski