700-lecie Wilna. Wystawa w Bibliotece Prawnej UG

W 2023 roku Wilno obchodzi swoje 700-lecie. Z tej okazji w Bibliotece Prawnej UG przygotowana została specjalna wystawa poświęcona tematyce wileńskiej. Na ekspozycji zaprezentowano fotografie współczesnego Wilna autorstwa Romualda Mieczkowskiego oraz zbiory prywatne i biblioteczne związane z tym miastem. Przypomniano także postaci dwóch wybitnych „wilnian prawników”, to jest Bronisława Wróblewskiego oraz Czesława Miłosza.

Na wystawie obok fotografii Wilna zobaczymy m.in. kopię dyplomu ukończenia studiów prawniczych Czesława Miłosza oraz książkę dra Tomasza Snarskiego pt. „Wróblewski”, poświęconą postaci i dorobkowi naukowemu Bronisława Wróblewskiego, wydaną w 2020 roku w serii Horyzonty Filozofii Prawa. Dodatkowo zaprezentowano plakaty oraz wydawnictwa związane z interdyscyplinarnym festiwalem „Wilno w Gdańsku”, odbywającym się corocznie we wrześniu i organizowanym w ramach współpracy między Wilnem a Gdańskiem jako miastami partnerskimi.

Bronisław Wróblewski był jednym z najwybitniejszych polskich karnistów, wykładowcą na Uniwersytecie Stefana Batorego w Wilnie. Uważany jest za twórcę pierwszej teorii polityki kryminalnej w nauce polskiej, wprowadził do polskiej nauki pojęcie penologii.

Z kolei Czesław Miłosz, jeden z najbardziej cenionych polskich pisarzy XX wieku, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury, ukończył prawo na Uniwersytecie Stefana Batorego (o czym rzadko się pamięta), a na wykłady z prawa karnego uczęszczał właśnie do Bronisława Wróblewskiego. Po latach tak wspominał swojego profesora: „prawdziwy szkolarz, który wykładał raczej historię instytucji karnych, poczynając od społeczeństw prymitywnych. To było bardzo ciekawe”.

Autorem fotografii prezentowanych na wystawie jest Romuald Mieczkowski - polski pisarz, poeta oraz wydawca, redaktor naczelny kwartalnika „Znad Wilii” i organizator Międzynarodowego Festiwalu Poezji „Maj nad Wilią”, którego już 30. edycja odbędzie się w tym roku w Wilnie.

Plansze z fotografiami wystawy wykonano dzięki wsparciu Olivia Centre w Gdańsku.

Kuratorzy wystawy: Anna Stasiewicz-Jakubik, dr Tomasz Snarski.

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z ekspozycją.

 

Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: piątek, 17. Marzec 2023 - 13:55; osoba wprowadzająca: Magdalena Ćwieląg Ostatnia zmiana: wtorek, 8. Sierpień 2023 - 08:13; osoba wprowadzająca: Magdalena Ćwieląg