RELACJA: Spring International Week 2024

W dniach 20-24 maja 2024 r. na naszym Wydziale odbywał się Spring International Week – druga po zimowej, tym razem wiosenna edycja tej nowej inicjatywy z zakresu akademickiej współpracy międzynarodowej.
Chociaż niestety nie wszyscy zapowiedziani uczestnicy mogli wziąć udział w wydarzeniach tego tygodnia, na Wydział przybyło ponad 20 gości zagranicznych – wykładowców, członków administracji uniwersyteckiej i studentów z uniwersytetów z Chile, Czech, Ghany i Litwy.

Spring International Week składał się z dwóch głównych imprez – Staff Week z udziałem wykładowców i administracji z University of Chile i University of Ghana oraz Blended Intensive Programme (BIP) z udziałem studentów z Masaryk University oraz European Humanities University.

Goście Staff Week odbyli szereg spotkań - szkolenia dotyczące mechanizmów, przejawów akademickiej współpracy międzynarodowej i wspierających je programów oraz panel dyskusyjny o perspektywach współpracy akademickiej z krajami Afryki i Ameryki Południowej. Dzięki uprzejmości Muzeum Gdańska, goście zagraniczni mogli zwiedzić wybrane atrakcje zabytkowego Gdańska.

Blended Intensive Programme (BIP) – nowa inicjatywa Unii Europejskiej z zakresu akademickiej współpracy międzynarodowej była pierwszą tego typu imprezą w historii naszego Wydziału i jedną z trzech zorganizowanych w skali całego Uniwersytetu Gdańskiego. Po jego pierwszej części w formule online w marcu, uczestnicy przybyli na tydzień do Gdańska, aby odbyć drugą część na naszym Wydziale w formule warsztatów i zajęć praktycznych. Tematem BIP był „LegalTech Fusion – Navigating in the Legal Lanscape of Artificial Intelligence” (LegalTech Fusion – nawigowanie w przestrzeni prawnej Sztucznej Inteligencji (AI)).

Przez kolejne dni studenci prawa i projektowania graficznego z partnerskich uczelni zagranicznych wzięli udział w warsztatach, szkoleniach i wykładach.

Dyskutowano na temat różnych aspektów i wyzwań związanych z etyką oraz zastosowaniami AI, a także ciemną stroną AI – jej wykorzystywaniem do tworzenia deepfake, naruszeń cyberbezpieczeństwa czy zagrożeń związanych z technologią militarną. Studenci pracując w grupach stworzyli zestaw zasad regulujących korzystanie ze sztucznej inteligencji, biorąc pod uwagę takie aspekty jak prywatność, transparentność, odpowiedzialność i sprawiedliwość. Stworzone zasady musieli zaprezentować w formie wizualnej bez użycia liter, w sposób zrozumiały i przystępny dla widza, wykorzystując swoje zdolności plastyczne. Następne zadanie dotyczyło przełożenia zaprojektowanych rysunków na grafikę komputerową z użyciem narzędzi AI.

W czasie warsztatów studenci posługując się narzędziami wykorzystującymi Sztuczną Inteligencję – zaprojektowali także własny system podatkowy, własną walutę (w tym wzory banknotów) oraz zasady jej emisji i obrotu.

Mieszane drużyny złożone ze studentów obu partnerskich uniwersytetów wzięły także udział w debacie oksfordzkiej zorganizowanej z udziałem Klubu Debat Ars Bene Dicendi na temat „Ta izba uważa, że sztuczna inteligencja stanowi ogromne zagrożenie dla ludzkości”. W debacie oprócz studentów z Litwy, Czech aktywny udział wzięli także goście – przebywający na Wydziale w ramach programu Erasmus+ studenci z Wietnamu i Uzbekistanu.

Po mocnym starciu drużyn na argumenty, pełnym ciętych ripost i dużej dozy dobrego humoru, ostatecznie wygrała drużyna Opozycji przekonując publiczność, że „Sztuczna Inteligencja NIE stanowi ogromnego zagrożenia dla ludzkości”.

Dzięki połączeniu teorii z praktyką, uczestnicy BIP mieli okazję praktycznego zastosowania teorii, jednocześnie rozwijając swoje umiejętności techniczne, artystyczne i retoryczne.

Cieszymy się, że współpraca międzynarodowa Wydziału stale się rozwija, a liczba naszych zagranicznych gości i międzynarodowych inicjatyw – rośnie.

Dziękujemy Dziekanowi WPiA UG, dr. hab. Wojciechowi Zalewskiemu prof. UG za życzliwe wsparcie inicjatywy.

Dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w organizację Spring International Week na naszym Wydziale:

  • dr hab. Marcin M. Wiszowaty – Prodziekan ds. współpracy międzynarodowej i rozwoju
  • dr hab. Edvardas Juchnevićius – Pełnomocnik Dziekana ds. współpracy międzynarodowej, Kierownik tegorocznego programu BIP
  • dr hab. Tomasz Widłak – Pełnomocnik Dziekana ds. współpracy międzynarodowej
  • prof. Prabhpreet Singh – Manipal University Jaipur, India
  • dr Damian Cyman – Katedra Prawa Finansowego
  • dr Magdalena Glanc-Żabiełowicz – Pełnomocnik Dziekana ds. współpracy międzynarodowej
  • dr Piotr Kitowski – Katedra Historii Prawa
  • dr Agnieszka Tuszkowska – Biuro Dziekana
  • p. Natalia Fiertek – Biuro Współpracy Międzynarodowej UG
  • Dyrekcja Muzeum Gdańska
  • Zespół Biura Współpracy Międzynarodowej UG
Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: niedziela, 26. Maj 2024 - 17:44; osoba wprowadzająca: Marcin Wiszowaty Ostatnia zmiana: niedziela, 26. Maj 2024 - 18:45; osoba wprowadzająca: Marcin Wiszowaty