Prof. dr hab. Jerzy Zajadło powołany na członka czynnego PAU

Z przyjemnością informujemy, że Walne Zgromadzenie Polskiej Akademii Umiejętności wybrało w dniu 15 czerwca 2024 r. prof. dr. hab. Jerzego Zajadłę na członka czynnego PAU (od 2015 r. był członkiem korespondentem PAU). To wielkie wyróżnienie zarówno jako naukowca, jak i środowiska naukowego Wydziału Prawa i Administracji UG.

Jerzy ZajadłoPolska Akademia Umiejętności jest prestiżową instytucją z siedzibą w Krakowie, powołaną do pielęgnowania polskiej nauki i kultury. Do jej podstawowych zadań należą: utrwalanie, zabezpieczanie i ochrona wyników polskiej pracy twórczej oraz aplikacja na polu nauki i kultury; organizowanie, w porozumieniu z polskimi towarzystwami i instytucjami naukowymi i kulturalnymi, określonych przedsięwzięć naukowych i kulturalnych; występowanie wobec władz publicznych z postulatami, uwagami lub życzeniami w sprawach związanych z nauką i kulturą. W skład PAU wchodzą najwybitniejsi polscy uczeni, reprezentujący różne dyscypliny naukowe.

Zainteresowania naukowe prof. Jerzego Zajadły dotyczą przede wszystkim problematyki prawa naturalnego, w tym tzw. nowożytnej szkoły prawa natury XVII i XVIII wieku oraz współczesnej niemieckiej filozofii prawa, praw człowieka, teorii trudnych przypadków w prawie (hard cases). Dorobek naukowy obejmuje ok. 350 publikacji, w tym monografii, redakcji opracowań zbiorowych, studiów i artykułów, glos, recenzji, haseł encyklopedycznych. Do jednych z ważniejszych dzieł należą m.in.: „Formuła Radbrucha. Filozofia prawna na granicy pozytywizmu prawniczego i prawa natury” (2001), „Po co prawnikom filozofia prawa?” (2008), „Sędziowie i niewolnicy” (2017), „Minima Iuridica. Refleksje o (nie)oczywistościach prawniczych” (2019), "Cyceron dla prawników” (2019), „Arystofanes dla prawników” (2023). Należy także wspomnieć o kilku pozycjach książkowych dotyczących przedstawicieli niemieckiej filozofii prawa XX wieku: Gustava Radbrucha, Carla Schmitta, Arthura Kaufmanna i Hermanna Kantorowicza.

Prof. Zajadło jest laureatem wielu nagród i wyróżnień: Nagrody Dydaktycznej im. Krzysztofa Celestyna Mrongowiusza, Nagrody Naukowej Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza, Nagrody Fundacji im. Edwarda Joachima Wende, Nagrody Wydziału I Polskiej Akademii Nauk im. Leona Petrażyckiego.

Serdecznie gratulujemy Panu Profesorowi!


 

Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: czwartek, 11. Lipiec 2024 - 08:47; osoba wprowadzająca: Sławomir Dajkowski Ostatnia zmiana: czwartek, 11. Lipiec 2024 - 09:32; osoba wprowadzająca: Sławomir Dajkowski