O prawach konsumenta z perspektywy Unii Europejskiej

15 marca obchodzony jest na całym świecie jako Dzień Konsumenta. To doskonała okazja, w jaką mogło się wpisać zorganizowane przez Koło Naukowe Prawa Europejskiego i Porównawczego na naszym wydziale studencko-doktoranckie seminarium naukowe poświęcone prawom konsumenta. Spotkanie studentów i doktorantów miało miejsce 17 marca i wzięli w nim udział studenci i doktoranci z Uniwersytetu Gdańskiego oraz studenci z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie

Było to pierwsze tego typu przedsięwzięcie Koła Naukowego Prawa Europejskiego i Porównawczego i można je nazwać sukcesem. Niezwykle interesujący temat praw konsumenta podjęli bowiem nie tylko studenci przygotowujący się do egzaminów i obrony prac magisterskich, ale też naukowcy i praktycy zajmujący się tą dziedziną. Spotkanie otworzyła mgr Krystyna Warylewska, opiekun naukowy Koła. Seminarium obejmowało dwie części. W pierwszej, poruszono wątki regulacji prawa cywilnego, w szczególności te, które wprowadziła nowa ustawa o prawach konsumenta (z 30 maja 2014 r.). Moderatorem tego panelu była dr Maja Maciejewska-Szałas z Katedry Prawa Cywilnego WPiA UG, której uwagi i spostrzeżenia odnośnie tematów wystąpień sprzyjały chwili naukowej refleksji. Pierwsze wystąpienie miało charakter komparatystyczny i należało do mgr Hanny Misiak, doktorantki z Uniwersytetu Gdańskiego. Poświęcone było historii i rozwojowi systemu ochrony praw konsumenta w Polsce i we Włoszech. Szczególne zainteresowanie wzbudziła koncepcja kodeksu konsumenckiego, który jest przedmiotem włoskiej legislacji. Kolejne referaty skupiły się jednak na wdrożeniach unijnej dyrektywy o prawach konsumenta do polskiego systemu prawnego. Klaudia Jakubowska, studentka IV roku Uniwersytetu Gdańskiego przedstawiła obowiązki informacyjne przedsiębiorcy przy sprzedaży na odległość, a Krzysztof Mularski, student III roku Uniwersytetu Gdańskiego - konstrukcję rękojmi za wady fizyczne.

Panel zakończył się przerwą kawową, podczas której dokonano wymiany zdań i opinii. Część druga seminarium poświęcona była zagadnieniom szczegółowym, dotykającym różnych obszarów prawnych. Moderację tym panelem przejęła dr Magdalena Konopacka z Katedry Prawa Europejskiego i Komparatystyki Prawniczej WPiA UG. Jej osobiste naukowe doświadczenia wprost wpisywały się w kontekst kolejnych wystąpień. I tak, studentki IV roku, Kamila Opacka i Sylwia Makowska z Uniwersytetu Gdańskiego przedstawiły metody harmonizacji prawa europejskiego, w szczególnym odniesieniu do prawa konsumenckiego. Barbara Breś, studentka V roku z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie przedstawiła prawa osób korzystających z usług turystycznych. Z kolei mgr Maria Wiktorowicz, doktorantka z Uniwersytetu Gdańskiego i aplikant radcowski, podzieliła się inspirującym spojrzeniem na zmiany w ustawie o upadłości konsumenckiej. Sprawa szczególnie przydatna dla przyszłych prawników-praktyków. Seminarium zakończyło wystąpienie Karoliny Lustyk, studentki V roku z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, poświęcone prawom pasażerów linii lotniczych.

Obszar badań młodych ludzi jest o tyle znaczący, że podlega stopniowej unifikacji w obrębie Unii Europejskiej, a na obecnym etapie wciąż zauważa się wiele odmienności w rozwiązaniach legislacyjnych. Jak powiedział John Kennedy, konsumentami jesteśmy wszyscy. Zrozumienie tego faktu i praw, jakie z tego tytułu przysługują, to niewątpliwa korzyść. Odbyte seminarium z pewnością, w pewnym zakresie, przyczyniło się do lepszego zrozumienia praw konsumenta i dało impuls do dalszego ich zgłębiania. Owoce seminarium w formie artykułów przewidujemy opublikować w czasopiśmie naukowym Aequitas.

Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: środa, 25. Marzec 2015 - 12:36; osoba wprowadzająca: Bartłomiej Rosenkiewicz Ostatnia zmiana: środa, 25. Marzec 2015 - 12:36; osoba wprowadzająca: Bartłomiej Rosenkiewicz