Prof. Jerzy Zajadło członkiem korespondentem PAN
Z radością informujemy, że decyzją Zgromadzenia Ogólnego Polskiej Akademii Nauk podjętej podczas 140. sesji w dniu 5 grudnia 2019 r. w skład Polskiej Akademii Nauk został wybrany prof. zw. dr hab. Jerzy Zajadło.
Polska Akademia Nauk jest jednym z najbardziej prestiżowych naukowych ciał kolegialnych w Polsce. Prof. Jerzy Zajadło jest pierwszym w historii wywodzącym się z Wydziału Prawa i Administracji członkiem korespondentem PAN. To wielkie wyróżnienie i zaszczyt zarówno dla naukowca jak i dla jego macierzystego Wydziału.
Prof. dr hab. Jerzy Zajadło ukończył na Uniwersytecie Gdańskim studia z zakresu prawa (1973-1977) oraz filozofii (2013-2015). Z Uniwersytetem Gdańskim jest związany od początku swojej zawodowej drogi. Obecnie jest kierownikiem Katedry Teorii i Filozofii Państwa i Prawa oraz Studiów Doktoranckich w zakresie prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego.
Zainteresowania naukowe Prof. J. Zajadły koncentrują się przede wszystkim wokół problemu prawa naturalnego, początkowo w ramach tzw. nowożytnej szkoły prawa natury XVII i XVIII wieku, obecnie głównie na tle współczesnej niemieckiej filozofii prawa. Jest autorem przeszło 300 opracowań naukowych (monografii, redakcji opracowań zbiorowych, studiów i artykułów, glos, recenzji, haseł encyklopedycznych). Do ważniejszych dzieł należą: „Formuła Radbrucha. Filozofia prawna na granicy pozytywizmu prawniczego i prawa natury” (2001), „Filozofia prawa” (2009), „Po co prawnikom filozofia prawa?” (2008), "Sędziowie i niewolnicy” (2017), "Lord Mansfield. Sędzią być!" (2018), "Cyceron dla prawników” (2019).
W 2016 r. Prof. J. Zajadło został laureatem Nagrody Naukowej Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza w kategorii nauk humanistycznych i społecznych. W 2017 roku Profesor otrzymał nagrodę im. Edwarda J. Wende oraz nagrodę Wydziału I Nauk Humanistycznych i Społecznych PAN im. Leona Petrażyckiego za książkę "Sędziowie i niewolnicy".
Serdecznie gratulujemy Panu Profesorowi wyboru !
Pełna lista nowych członków krajowych Polskiej Akademii Nauk jest dostępna na stronie internetowej PAN