W czasopiśmie Polityka (Pomocnik Historyczny z dnia 12 marca 2019 r.) ukazał się artykuł popularnonaukowy autorstwa Profesora Jacka Wiewiorowskiego z Zakładu Prawa Rzymskiego UG pt. Zapoznane prawo
W czasopiśmie Polityka (Pomocnik Historyczny z dnia 12 marca 2019 r.) ukazał się artykuł popularnonaukowy autorstwa Profesora Jacka Wiewiorowskiego z Zakładu Prawa Rzymskiego UG pt. Zapoznane prawo.
Nawet, gdy Bizancjum gasło, trwał jeden, na ogół dziś niedoceniany jego pomnik: ponad milenium rozwoju prawa.
W artykule przedstawione są dzieje prawa bizantyjskiego jako etap rozwoju prawa rzymskiego. Autor podkreśla m.in. silny na Wschodzie nurt nauczania prawa rzymskiego w duchu klasycznym, wskazuje na początki organizacji korporacyjnej advocati - doradców prawnych stron, obrazuje funkcjonowanie pięcioletnich szkół prawa w Bejrucie (potem w Sydonie i Antiochi) oraz w Konstantynopolu, z opłacanymi przez państwo profesorami. To nad Bosforem powstał największy pomnik rzymskiego prawa znany nam jako Corpus Iuris Civilis. Wyrazem zaś witalności prawa rzymskiego była synteza rzymskich tradycji prawno-ustrojowych kultury greckiej i chrześcijaństwa, a w tym tradycji starotestamentowych oraz zwyczajów lokalnych.
https://www.polityka.pl/