Relacja: Inauguracja Roku Akademickiego 2024/2025

W dniu 3 października 2024 r. na naszym Wydziale odbyła się Inauguracja Roku Akademickiego 2024/2025.

Inauguracja Roku Akademickiego 2024/2025Uroczystość rozpoczęła się od przemarszu orszaku złożonego z członków Rady Wydziału Prawa i Administracji UG, Dziekana Wydziału Prawa i Administracji dr. hab. Wojciecha Zalewskiego prof. UG wraz z Prodziekanami oraz gościa honorowego – Prorektora ds. Badań Naukowych prof. dr. hab. Wiesława Laskowskiego. Po zajęciu miejsc przez przybyłych na uroczystość, Akademicki Chór Uniwersytetu Gdańskiego zaintonował hymn państwowy, który został wspólnie odśpiewany. Następnie Dziekan Wydziału dr hab. Wojciech Zalewski prof. UG przywitał przybyłych na inaugurację gości, w tym przedstawicieli: wymiaru sprawiedliwości, służb mundurowych, Rektoratu, Okręgowej Izby Radców Prawnych w Gdańsku, Biblioteki UG, Wydawnictwa C.H. Beck, Stowarzyszenia Absolwentów, Dziekanów innych Wydziałów, pracowników oraz studentów.

Pierwsze przemówienie tego dnia wygłosił Prorektor ds. Badań Naukowych prof. dr hab. Wiesław Laskowski. Pan Prorektor zaczął od tego, że rok akademicki 2024/2025 jest rokiem wyjątkowym ze względu na 55 rocznicę utworzenia UG, którą wkrótce będziemy obchodzić. Następnie Pan Prorektor, jako przedstawiciel środowiska naukowego fizyków, podjął się przedstawienia podobieństw pomiędzy zupełnie odmiennymi prima facie dziedzinami, jakimi są fizyka oraz prawo. Zaznaczył jednak, że oprócz wielu wspólnych płaszczyzn są również elementy odrębne. Zasadnicza różnica pomiędzy fizyką, a prawem sprowadza się do tego, że fizyka, czy też dokładniej jej reguły potrafią się same zweryfikować w życiu, podczas gdy prawo potrzebuje ludzi. W związku z tym Pan Prorektor zaapelował o to, aby walczyć o szacunek do prawa. Znacznych zasług w tym zakresie dopatrzył się u kadry akademickiej, która z pełną odpowiedzialnością podejmuje się kształtowania odpowiednich wzorców społecznych i postaw wobec prawa.
W dalszej części wystąpienia, Pan Prorektor pogratulował Panu Dziekanowi podpisania listu intencyjnego w sprawie utworzenia filii Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury w Gdańsku. Wskazał przy tym, że ta inicjatywa jest dowodem na to, że WPiA UG sięga dalej niż mury jego budynku, jak również, że odpowiednie kierownictwo może przynosić korzyści nie tylko społeczności akademickiej, ale również wymiarowi sprawiedliwości i całemu społeczeństwu. W tym miejscu Pan Prorektor podziękował Dziekanowi Wydziału dr. hab. Wojciechowi Zalewskiemu prof. UG za to, że właściwie i odważnie kieruje Wydziałem, co niejednokrotnie wymaga bycia prekursorem, przecierania szlaków.
Ponadto, Pan Prorektor zwrócił uwagę na to, że nasz Wydział wyróżnia się na wielu płaszczyznach, stanowiąc ważny ośrodek naukowy na mapie Polski. Za potwierdzenie takiego stanu rzeczy uznał: bardzo dobre lokaty w różnych rankingach o zasięgu krajowym i międzynarodowym, kategorię „A” uzyskaną w ostatniej ewaluacji, a także utrzymywanie pozycji lidera w zakresie umiędzynarodowienia.Inauguracja Roku Akademickiego 2024/2025

Nawiązując do wystąpienia Pana Prorektora, Dziekan Wydziału dr hab. Wojciech Zalewski prof. UG, przyznał, że stoimy u progu wyjątkowego roku akademickiego, który będzie obfitował nie tylko w jubileusz Uniwersytetu Gdańskiego, ale również jubileusz naszego Wydziału. Poza tym, jak zauważył Pan Dziekan, jednocześnie znajdujemy się w wyjątkowym momencie historycznym, a wyjątkowy czas wymaga wyjątkowych rozwiązań i nie powinniśmy zapominać o roli prawa, które niezależnie od okoliczności wprowadza porządek i harmonię. Za istotne Pan Dziekan uznał, aby dokładnie sprecyzować to czego od prawa oczekujemy. Pewne wskazówki w tym zakresie zostały sformułowane w aktach prawa międzynarodowego, w tym w przyjętym ostatnio przez Organizację Narodów Zjednoczonych Pakcie dla przyszłości.
Koncentrując się na przyszłości nie można jednak zapominać o przeszłości i przekreślać jej dorobku. Jak odnotował Pan Dziekan miniony rok akademicki był rokiem, w którym doceniono osiągnięcia wielu znaczących postaci, w szczególności wybitnych poetów i pisarzy. Pan Dziekan odniósł się do napisanej w 1951 r., a opublikowanej w 1957 r. powieści Melchiora Wańkowicza pt. Ziele na kraterze. W jej treści autor zawarł dewizę, zgodnie z którą „piękna nie należy przeżywać, pięknem należy żyć”. Wpisuje się ona w to co kadra akademicka WPiA UG próbuje przekazać studentom, kształtując ich wrażliwość i system wartości.

Mając na względzie, że inauguracja jest dobrą okazją do tego, aby podsumować poprzedni rok akademicki, Pan Dziekan wspomniał o ważnych wydarzeniach, które miały wówczas miejsce. Jednym z tych wydarzeń była uroczystość objęcia kierownictwa w katedrze im. Eugeniusza Kwiatkowskiego przez Profesor Hannę Suchocką. Pan Dziekan nawiązał również do wydarzenia o międzynarodowej randze, które zostało zorganizowane pod auspicjami WPiA UG, a mianowicie o konferencji naukowej pt. „Elementy i dynamika europejskiego standardu prawnego”, w której udział wzięli przedstawiciele Komisji Weneckiej. Jak przypomniał Pan Dziekan, podczas tej konferencji bardzo intensywnie wybrzmiewały wątki wartości.  Przyświecało im przesłanie, w myśl którego, konieczne jest zaakceptowanie tego, że litera prawa może się zmieniać, ale wartości i utrwalone standardy są tym fundamentem, do którego zawsze należy się odwoływać.
Rok akademicki 2023/2024 był udany także pod względem sukcesów naukowych. Pomyślnie zakończyły się jeden przewód habilitacyjny i dwadzieścia dwa postępowania doktorskie. Pan Dziekan podkreślił, że siłą naukową Wydziału jest także siła jego absolwentów. W tym tygodniu wszystkie krajowe media obiegła informacja, że absolwentka naszego Wydziału - dr Anna Adamska-Gallant została wybrana przez Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy na sędzię Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu, przy czym kandydatami na ten urząd było aż dwóch absolwentów naszego Wydziału.
Z nieukrywaną dumą Pan Dziekan ogłosił, że w obszarze współpracy narodowej niezmiennie zajmujemy pozycję lidera. Nasz Wydział współpracuje z wieloma uniwersytetami nie tylko w ramach SEA-EU, ale także z uniwersytetami z Azji, Ameryki Południowej, czy też Afryki. W ubiegłym roku akademickim na naszym Wydziale zostały zorganizowane cztery wydarzenia pn. International week, na które przybyli naukowcy z 24 krajów z 5 kontynentów. Co więcej nasi pracownicy są zapraszani do międzynarodowych zespołów badawczych. Dr hab. Maciej Nyka, prof. UG, który został ekspertem Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego, obecnie pracuje nad przygotowaniem dyrektywy internetowej sprzeciwiającej się wykluczeniu internetowemu.
Inauguracja Roku Akademickiego 2024/2025Pan Dziekan zwrócił uwagę, że w roku akademickim 2023/2024 wiele działo się również na płaszczyźnie dydaktycznej. Po raz pierwszy reprezentacja studentów naszego Wydziału wzięła udział w prestiżowym konkursie The Phillip C. Jessup International Law Moot Court Competition. Zespół otrzymał bardzo dobre recenzje i pochwały, a jego członkini została uznana za najlepszą mówczynię konkursu. Pan Dziekan podziękował za ten sukces opiekunom naukowym drużyny, którymi byli dr Marcin Michalak oraz dr Paweł Kwiatkowski. Drugim debiutem minionego roku akademickiego była pierwsza konferencja kół naukowych w Łączynie, przy czym obecnie na Wydziale działa ich już 19. Za podejmowanie działań mających na celu rozwój kół naukowych Pan Dziekan podziękował mgr. Wojciechowi Jankowskiemu.
W kontekście utworzenia w Gdańsku filii Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury, Pan Dziekan przyznał, że podjęta przez nasz Wydział inicjatywa wzbudziła zainteresowanie innych ośrodków, jednak cytując Winstona Churchilla „być może, jest to koniec początku”, gdyż przed nami jest jeszcze wiele pracy do wykonania. Jednocześnie Pan Dziekan wyraził nadzieję, że filia KSSiP będzie stanowiła rozwiązanie problemów kadrowych, z jakimi musi mierzyć się Wymiar Sprawiedliwości.
Innymi wyzwaniami przed którym stoi nasz Wydział są działalność Szkoły Doktorskiej kierowanej przez prof. dr. hab. Jerzego Zajadło oraz wdrażanie nowoczesnych technologii do procesu nauczania i godzenie tego ze standardami akademickimi. Znamienny jest także rozwój tutoringu, prowokowanie dyskusji o dydaktyce, czemu sprzyjają aktualnie Kawiarnia dydaktyczna i Biuletyn Dydaktyczny oraz włączanie się w edukację młodzieży chociażby przez kontynuowanie publikowania podcastów takich jak Raz na WOSie Raz pod WOSem. Wśród celów naszego Wydziału w bieżącym roku akademickim Pan Dziekan wymienił także: utrzymanie kategorii A, wzmocnienie pozycji rankingowej, poszerzenie oferty dydaktycznej oraz nawiązanie współpracy z nowymi partnerami z zagranicznych ośrodków naukowych.  

Swoje wystąpienie Pan Dziekan zakończył, odwołując się do napisu, które widnieje przy wejściu do jednego z uniwersytetów południowoafrykańskich: „Zniszczenie jakiegokolwiek narodu nie wymaga użycia bomb atomowych czy rakiet dalekiego zasięgu. Wystarczy obniżyć jakość kształcenia i pozwolić uczniom oszukiwać na egzaminach. Pacjenci umierają przez takich lekarzy. Budynki rozpadają się przez takich inżynierów. Pieniądze są marnowane przez takich ekonomistów i księgowych. Sprawiedliwość nie istnieje przez takich prawników i sędziów. System upada przez takich ustawodawców. Upadek edukacji to upadek narodu”.

Następnie życzenia dla studentów oraz pracowników Wydziału skierowali Przewodniczący Rady Samorządu Studentów WPiA UG Pan Michał Tworek oraz Prezes ELSA Gdańsk Pan Dominik Radowski. Po ich wystąpieniu odbyły się uroczyste ślubowania. Immatrykulację studentów przeprowadziła Prodziekan ds. Kształcenia dr hab. Małgorzata Balwicka-Szczyrba prof. UG. Natomiast ślubowanie doktorantów przeprowadził Prodziekan ds. Nauki dr hab. Piotr Uziębło, prof. UG.

Kolejnym etapem inauguracji roku akademickiego 2024/2025 było wręczenie naszym pracownikom nagród Rektora.
    
Nagrody indywidualne Rektora Uniwersytetu Gdańskiego:    

  • prof. dr hab. Monika Tomaszewska otrzymała nagrodę indywidualną I stopnia za osiągnięcie tytułu naukowego profesora w dziedzinie nauk społecznych w dyscyplinie nauki prawne oraz monografię;
     
  • prof. dr hab. Jerzy Zajadło otrzymał nagrodę indywidualną I stopnia za osiągnięcia naukowe udokumentowane publikacjami naukowymi;
     
  • dr Dawid Rogoziński otrzymał nagrodę indywidualną I stopnia za aktywny udział w realizacji procesu dydaktyczno-wychowawczego, w tym za opiekę naukową nad studenckim ruchem naukowym, a także indywidualne inicjatywy dydaktyczno-edukacyjne;
     
  • dr hab. Przemysław Panfil otrzymał nagrodę indywidualną II stopnia za osiągnięcie habilitacyjne;
     
  • dr Robert Obrzud otrzymał nagrodę indywidualną III stopnia za wyróżniającą się pracę doktorską;
     
  • mgr Aleksandra Szydzik otrzymała nagrodę indywidualną III stopnia za osiągnięcia organizacyjne - istotny wkład w prace organizacyjne na rzecz Wydziału i Uniwersytetu;
     
  • dr Tomasz Snarski otrzymał nagrodę indywidualną IV stopnia za wyróżniające się wyniki w kierowaniu Studencką Poradnią Prawną na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego w 2023 roku.
     

Nagrody zespołowe Rektora Uniwersytetu Gdańskiego:

  • nagroda zespołowa I stopnia za napisanie podręcznika do przedmiotu wstęp do prawoznawstwa została przyznana: prof. dr. hab. Kamilowi Zeidlerowi; dr. hab. Tomaszowi Widłakowi, prof. UG; dr. hab. Maciejowi Wojciechowskiemu, prof. UG; dr Magdalenie Glanc-Żabiełowicz; dr. Karolowi Gregorczukowi, mgr. Wojciechowi Jankowskiemu oraz mgr. Przemysławowi Rybińskiemu;            
     
  • nagroda zespołowa IV stopnia za opracowanie i wprowadzenie nowoczesnych metod nauczania i upowszechniania nowych pomocy dydaktycznych - Educatio iuris - ars boni et aequi została przyznana dr hab. Małgorzacie Balwickiej-Szczyrba, prof. UG;    
     
  • nagroda zespołowa IV stopnia za publikację pt. Momenty zwrotne w dziejach polskiej adwokatury została przyznana: dr. hab. Michałowi Gałędkowi, prof. UG; dr. Piotrowi Kitowskiemu oraz dr. Jackowi Wałdochowi.

        
Nagrody Rektora Uniwersytetu Gdańskiego za osiągnięcia organizacyjne:        

  • dr Anna Podolska otrzymała nagrodę indywidualną II stopnia za ponadprzeciętne zaangażowanie w projekcie Re-wiring Horizon Europe oraz za aktywne promowanie Uniwersytetu Gdańskiego;
     
  • dr hab. Dorota Pyć, prof. UG otrzymała nagrodę indywidualną III stopnia za działalność organizacyjną na rzecz Uniwersytetu Gdańskiego.
     

Nagrody dla pracowników administracji przyznano:                

  • mgr Magdalenie Drzycimskiej za osiągnięcia w pracy zawodowej (nagroda indywidualna III stopnia);
     
  • mgr Marcie Walentyn-Bukowskiej za osiągnięcia w pracy zawodowej (nagroda indywidualna III stopnia);
     
  • mgr. inż. Dariuszowi Sekule za osiągnięcia w pracy zawodowej (nagroda indywidualna IV stopnia).
     

Dodatkowo, podczas inauguracji wręczono nagrodę dla zwycięzcy konkursu na Dydaktyka Roku 2024 WPiA UG, którym został dr Andrzej Lewna.

style="width: 250px; float: left; margin: 20px;"Zakończeniem inauguracji i zarazem swoistą ucztą intelektualną był wykład dr. hab. Tomasza Koncewicza, prof. UG pt. Jak myśleć i mówić o Europie i „prawie integracji” 20 lat po Akcesji Polski do Unii Europejskiej? Pan Profesor w swoim wystąpieniu zwrócił uwagę na to, że koncentrując się na integracji bardzo często stawia się pytanie „jak”. Tymczasem warto zastanowić się nad tym „dlaczego”. Dlaczego Polska powinna być w Unii Europejskiej, a Unia Europejska w Polsce? Według Pana Profesora odpowiedź na to pytanie znajduje się w podstawowych zasadach unijnych oraz w wartościach, którym wspólna Europa i jednocześnie Europa różnych państw hołduje. Bycie prawnikiem wymaga odwoływania się do tych wartości, gdy interpretuje się akty prawne, bądź też docieka prawdy.
Wśród prawnych meandrów drogowskazem może być wiersz Konstandinosa Kawafisa pt. Itaka. Jego autor zaklina: „Bylebyś nie zapomniał nigdy o Itace, o twoim przeznaczeniu - masz do niej dopłynąć. Lecz nie śpiesz się w podróży. Niech trwa długo – latami”. Pan Profesor uważa, że dla nas - Europejczyków, Itaką, do której powinniśmy wytrwale dążyć jest zjednoczona wokół wspólnych wartości Europa. W konsekwencji, wspólny rynek można postrzegać wyłącznie w  kategorii instrumentu do zapewnienia stabilności i dobrobytu obywateli, natomiast tym co decyduje o naszym człowieczeństwie w Europie, wpisuje się w idee humanizmu jest ścisła integracja.
 

Całej społeczności Wydziału Prawa i Administracji UG życzymy wszystkiego najlepszego w nowym roku akademickim!


 

Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: piątek, 4. Październik 2024 - 08:18; osoba wprowadzająca: Sławomir Dajkowski Ostatnia zmiana: piątek, 4. Październik 2024 - 11:09; osoba wprowadzająca: Sławomir Dajkowski