Relacja: Spotkanie z Kandydatem na Dziekana

Spotkanie z kandydatem na DziekanaW dniu 28 lutego 2024 r. o godz. 12:00 w Audytorium B odbyło się spotkanie społeczności akademickiej Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego z dr. hab. Wojciechem Zalewskim, prof. UG – Kandydatem na Dziekana na kadencję 2024-2028.

Spotkanie rozpoczęło się od słów podziękowania oraz wyrazów uznania skierowanych do najbliższych współpracowników. Dr hab. Wojciech Zalewski, prof. UG podziękował za owocną współpracę Kolegium Dziekańskiemu, w skład którego wchodzą: Prodziekan ds. Kształcenia – dr hab. Małgorzata Balwicka-Szczyrba, prof. UG; Prodziekan ds. Nauki – dr hab. Piotr Uziębło, prof. UG oraz Prodziekan ds. Współpracy Międzynarodowej i Rozwoju – dr hab. Marcin Wiszowaty, prof. UG. Na ręce kierownik Biura Dziekana – mgr Agnieszki Puchalskiej oraz kierownik Dziekanatu WPiA UG – mgr Katarzyny Rynkowskiej zostały złożone podziękowania dla całej administracji za sprawne funkcjonowanie Wydziału. Za całokształt swoich działań została doceniona również społeczność akademicka. W tej części spotkania Kandydat na Dziekana wypowiedział bardzo istotne zdanie: „we wspólnocie jest nasza siła”. Dokładnie odzwierciedla ono partnerski model relacji, jaki na przestrzeni lat udało się stworzyć w ramach naszego Wydziału. Bez wątpienia zdanie to zasługuje na to, aby stać się mottem społeczności akademickiej Wydziału, gdyż stanowi clou wielu dokonań i sukcesów.

W liczne sukcesy obfitowała mijająca kadencja dr. hab. Wojciecha Zalewskiego, prof. UG. W czasie jej trwania Wydział: otrzymał w ewaluacji kategorię „A”; uzyskał najwyższe w historii naszego udziału 4. miejsce wśród uczelni publicznych w Polsce zgodnie z wynikami rankingu Wydziałów Prawa w Polsce organizowanego corocznie przez dziennik „Rzeczpospolita” oraz zajął wysokie 3. miejsce w skali kraju w rankingu zdawalności na aplikacje prawnicze (w kategorii Absolwenci z 2022 r., którzy przystąpili do egzaminu na aplikacje w 2022 r.). Do chlubnych osiągnięć należy zaliczyć również: debiut w prestiżowym rankingu międzynarodowym „Times Higher Education (THE) by Subject”, w którym w kategorii LAW nasz Uniwersytet zajął bardzo wysoką pozycję 250-300 w skali świata (najwyższą w skali całego Uniwersytetu) oraz zdobycie przez Studencką Poradnię Prawną Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego 1. miejsca w rankingu uniwersyteckich poradni prawnych opublikowanym przez „Rzeczpospolitą” we współpracy z ogólnopolską Fundacją Poradni Prawnych.  

Podsumowując działalność Wydziału Kandydat na Dziekana zauważył, że jako jednostka wyższej edukacji obraliśmy właściwy kierunek i odpowiadamy na potrzeby rynku, jesteśmy w stanie sprostać oczekiwaniom kandydatów na studia oraz studentów. Dotychczasowe sukcesy Wydziału stanowią solidne fundamenty pod budowę nowoczesnego Wydziału, który stanie się prekursorem pozytywnych zmian społecznych, kulturowych i gospodarczych. Realizację tych zamierzeń ma zapewnić współpraca z otoczeniem społeczno-gospodarczym, ale nie tylko. Orientacja prospektywna wymaga od nas korzystania z najnowszych osiągnięć technologicznych i technicznych. Z pełnym przekonaniem o mocy sprawczej naszej społeczności zaangażujemy się zatem w odkrywanie możliwości AI, która ingeruje we wszystkie dziedziny życia. W obliczu rewolucji technologicznej Wydział staje przed licznymi wyzwaniami, na których odpowiedzią może być konieczność „Wymyślenia Wydziału na nowo”. Niejednokrotnie przejmowaliśmy inicjatywę w niebagatelnych dla społeczeństwa sprawach. Dzięki zaangażowaniu pracowników naszego Wydziału powstały w mijającej kadencji Centrum Prawa Nowych Technologii, Centrum Interdyscyplinarnych Badań nad Prawem oraz Uniwersyteckie Centrum Mediacji i Arbitrażu, które poza misją naukową realizują misję społeczną.

Spotkanie z kandydatem na DziekanaGdyby podjąć próbę przedstawienia w jednym zdaniu planów dr. hab. Wojciecha Zalewskiego, prof. UG w zakresie współpracy międzynarodowej można by zaryzykować stwierdzenie, że Europa to dla nas za mało. Jeżeli chodzi o współpracę międzynarodową mierzymy coraz wyżej, gdyż odnotowujemy obecność Wydziału w rankingach światowych i zmierzamy do zdobycia jeszcze atrakcyjniejszych lokat oraz coraz dalej, gdyż nastawiamy się na intensywną współpracę i budowanie trwałych stosunków z najlepszymi Wydziałami Prawa w strategicznych z punktu widzenia europejskiej polityki umiędzynarodowienia rejonach Afryki oraz Azji (w tym budowy programów joint diploma). Z nieukrywaną dumą przyjmujemy do wiadomości, że nasz Wydział jest atrakcyjny dla naukowców z zagranicy. Sukcesywnie zwiększa się liczba zagranicznych profesorów wizytujących z renomowanych ośrodków naukowych, którzy prowadzą u nas zajęcia dydaktyczne i z chęcią na nasz Wydział wracają. Zważywszy na to, że stawiamy na dwutorowość, umacniane są jednocześnie nasze relacje z krajowymi partnerami. We współpracy z nimi planujemy kontynuować intensywne działania m.in. w kierunku stworzenia w Gdańsku oddziału Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury. W mijającej kadencji rozwijaliśmy na Wydziale badania kryminologiczne i kryminalistyczne, powstały dwie nowe pracownie, w tym laboratorium kryminalistyczne. Udało się także zarejestrować pierwszy patent.

Dla dr. hab. Wojciecha Zalewskiego, prof. UG nasz Wydział musi być miejscem realizacji ambitnych celów studentów. Udany udział reprezentacji WPiA UG w The Phillip C. Jessup International Law Moot Court Competition, a zwłaszcza odniesiony tam sukces studentki Pani Aleksandry Pieńkawy, która została uznana za najlepszą mówczynię konkursu, stanowią dowody na to, że mamy potencjał do zdobywania miejsc na podiach najbardziej prestiżowych konkursów. Ten sukces stał się inspiracją dla projektu zgłoszonego przez Kandydata na Dziekana – by powołać na naszym Wydziale nasz „własny” międzynarodowy Moot Court oraz wspierające go Koło Naukowe Moot Courtów.
Studenci muszą być świadomi tego, jakie mają możliwości rozwoju i zadaniem Wydziału jest pokazywanie im perspektyw rozwoju. Z tych względów Kandydat na Dziekana uważa za słuszne wspieranie: działalności kół naukowych, zainicjowanego niedawno programu mentorskiego, cyklicznych wydarzeń takich jak: Dni Zawodów Prawniczych oraz The Judge Show, a także umiędzynarodowienie Studenckiej Poradni Prawnej we współpracy z partnerami zagranicznymi – jako pierwszej tego typu inicjatywy w Polsce.

Zapewnieni o dalszym wielokierunkowym wsparciu badań naukowych zostali również pracownicy Wydziału. Dr hab. Wojciech Zalewski, prof. UG opowiedział o projektach naukowych realizowanych przez pracowników naszego Wydziału, których jest coraz więcej i są coraz lepiej finansowane. Za wartość dodaną tych projektów uznał nastawienie na interdyscyplinarność oraz współpracę między Katedrami. W kontekście współpracy wspomniał o wydanej ostatnio książce, której autorami są pracownicy naszego Wydziału pt. Educatio iuris – ars boni et aequi. Nawiązywaniu oraz pogłębianiu przyjacielskich relacji między pracownikami mają służyć spotkania integracyjne takie jak spacer lasami Oliwskimi, kawiarnia dydaktyczna oraz Bal Prawnika. Integrację międzypokoleniową i środowiskową ma z kolei zapewnić inicjatywa organizowania corocznych Zjazdów Absolwentów WPiA UG. Życzeniem Kandydata na Dziekana jest zintensyfikowanie działań mających na celu organizację spotkań z Absolwentami.

Zdaniem dr. hab. Wojciecha Zalewskiego, prof. UG do zwiększania konkurencyjności naukowej i dydaktycznej niezbędna jest odpowiednia infrastruktura Wydziału. W związku z tym planowana jest modernizacja sal zajęciowych i wyposażenie ich w nowe projektory. Aktualnie analizowane są również możliwości praktycznych działań, będących wyrazem realizacji studenckich postulatów np. zamontowania większej ilości gniazdek elektrycznych. Bieżącą i pilną potrzebą jest kompleksowa naprawa przeciekającego dachu. Wspomniane inwestycje wymagają pozyskania środków, o które nasz Wydział zaczął się już ubiegać i możemy spodziewać się, że negocjacje w tym zakresie zakończą się sukcesem.  

W drugiej części spotkania przyszedł czas na zadawanie pytań. Dotyczyły one programów studiów, zintegrowania środowiska akademickiego, planowanych działań na rzecz studentów. Kandydat na Dziekana został także poproszony o przedstawienie wad i zalet pełnienia funkcji Dziekana. Odpowiadając na pytania dr hab. Wojciech Zalewski, prof. UG odniósł się do nowatorskiej w skali całego kraju reformy kierunku administracja i zaznaczył, że jest otwarty na propozycje udoskonalania programów pozostałych kierunków studiów. Podkreślił również istotną rolę dialogu w wypracowywaniu najlepszych dla wszystkich rozwiązań. Zaznaczył, że zależy mu na zbudowaniu synergicznego modelu relacji pracowników administracji, studentów oraz pracowników naukowych. Studenci mogą mieć pewność co do tego, że ich interesy będą zawsze brane pod uwagę, a ich pomysły w miarę posiadanych możliwości będą urzeczywistniane. Nie zrezygnujemy z realizacji autorskich projektów dyplomatoriów – Letniego i „Jazz”-iennego oraz nie zaniechamy rozwijania Strefy Zero Stress. Dr hab. Wojciech Zalewski, prof. UG zadeklarował, że będzie tworzyć przestrzeń dla konstruktywnego dialogu wszystkich członków naszej społeczności.

Na zakończenie Kandydat na Dziekana podziękował za udział w spotkaniu i pytania.


 

Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: wtorek, 5. Marzec 2024 - 08:24; osoba wprowadzająca: Sławomir Dajkowski Ostatnia zmiana: wtorek, 5. Marzec 2024 - 11:42; osoba wprowadzająca: Sławomir Dajkowski