Relacja: Tydzień Zawodów Prawniczych

W ubiegłym tygodniu maturzyści przystąpili do egzaminu dojrzałości na poziomie podstawowym. Wśród zdających tegoroczną maturę są uczniowie, którzy odwiedzili nasz Wydział w dniach 8-12 kwietnia 2024 r. w związku z odbywającym się wówczas Tygodniem Zawodów Prawniczych, pod hasłem #LoveLaw. Wracając wspomnieniami do tego wydarzenia wyrażamy nadzieję i trzymamy mocno kciuki, aby wyniki matur umożliwiły uczniom klas maturalnych zrealizowanie marzeń o podjęciu studiów w murach WPiA UG.

Pierwszego dnia wydarzenia odbyły się warsztaty z mec. Bogusławem Wieczorkiem dotyczące najmu triple net na rynku nieruchomości komercyjnych oraz otwierający wydarzenie wernisaż Wystawy „Sprawiedliwość”. Wernisaż został zorganizowany przez studentkę Ewę Iwanowską we współpracy z dr. hab. Maciejem Wojciechowskim, prof. UG oraz mgr. Wojciechem Jankowskim z Katedry Teorii i Filozofii Prawa. Wzięli w nim udział znakomici goście: autor wystawy Piotr Wójcik, SSO Igor Tuleya oraz SSR Dorota Zabłudowska. Wydarzenie otworzył Dziekan WPiA UG – dr hab. Wojciech Zalewski, prof. UG, który dostrzegł niezwykły sposób prezentacji portretów psychologicznych bohaterów zdjęć – niezłomnych sędziów, prokuratorów, adwokatów będących ofiarami dziewięciu lat walki z destrukcją ładu demokratycznego. W istocie udało się zrealizować myśl autora, by wystawa stanowiła asumpt dla debaty o nowym porządku wymiaru sprawiedliwości, bowiem o tym właśnie debatowali uczestnicy wernisażu. Liczna reprezentacja studentów Wydziału chętnie zaangażowała się w rozmowę, która szybko ze spotkania autorskiego przerodziła się w kameralną i niezwykle owocną debatę. Długo jeszcze trwały rozmowy w kuluarach a słowa, które padły w czasie debaty wernisażowej stały się prawdziwymi hasłami węzłowymi dla kolejnych wydarzeń w ramach Tygodnia Zawodów Prawniczych #LoveLaw.

Zgodnie z programem, we wtorek wydarzenie rozpoczęło się od spotkania autorskiego z Cyrylem Sone - autorem kryminałów i prokuratorem, które prowadziła i współorganizowała mgr Katarzyna Jakubczak-Fopke z Katedry Prawa Karnego Materialnego. Audytorium A pękało w szwach a studenci zadawali naszemu gościowi mnóstwo interesujących pytań tak o jego działalność autorską jak i zawodową, o pracę prokuratora i jej przełożenie na inspiracje w twórczości kryminalnej.

Później na naszym Wydziale zrobiło się niebiesko… Drugi dzień bowiem został zdominowany przez wydarzenia zorganizowane we współpracy z Okręgową Izbą Radców Prawnych w Gdańsku. Był punkt Q&A dotyczący aplikacji radcowskiej, były także warsztaty z praktykami. Chętni studenci mieli okazję do tego, żeby porozmawiać z aplikantami, radcami i władzami OIRP Gdańsk. Dużym zainteresowaniem cieszyło się spotkanie z Marcinem Kruszewskim - znanym prawnikiem i aktywistą społecznym, twórcą największego profilu prawniczego w Polsce na platformie TikTok, gdzie codziennie opowiada o prawach ucznia. Studenci licznie przybyli również na warsztaty-symulację rozprawy z r. pr. Karoliną Mastykarz. Podczas tych warsztatów mieli okazję doświadczyć tego, jak wygląda proces prawny oraz związana z nim praca radcy prawnego. Koordynatorami wydarzeń organizowanych przez OIRP Gdańsk byli r.pr. dr Bartosz Szolc-Nartowski, r.pr. Tomasz Palak, r.pr. Jakub Puszkarski oraz r.pr. dr Dawid Rogoziński.

Dużym zainteresowaniem cieszył się również panel Q&A przygotowany przez Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia Oddział Gdański. W spotkaniu ze studentami udział wzięli SSO Agnieszka Mankiewicz (IX Wydział Gospodarczy), SSR Piotr Wangler (I Wydział Cywilny SR Starogardzie Gdański) oraz SSR Małgorzata Przybylska-Lewandowska. Pytań z sali nie brakowało, a dyskusja – z uwagi na późniejsze wydarzenia – musiała przenieść się aż do kuluarów i trwała jeszcze przy stoisku obok Temidy ponad godzinę.

W czwartek, 11 kwietnia na naszym Wydziale pojawiły się aż trzy punkty Q&A. Jeden z nich dotyczył aplikacji adwokackiej. Za jego organizację odpowiedzialna była Pomorska Izba Adwokacka w Gdańsku. Przy drugim punkcie dyżury pełnił Areszt Śledczy w Gdańsku, którego przedstawiciele udzielali informacji na temat służby więziennej. Natomiast ostatni punkt był prowadzony przez Pomorski Oddział Krajowej Izby Doradców Podatkowych.

W wykładach, warsztatach i spotkaniach przygotowanych przez Komisję Edukacji Prawnej Pomorskiej Izby Adwokackiej wzięło udział ponad 500 uczniów i studentów. Koordynatorką wydarzenia była adw. Małgorzata Głódkowska, przewodnicząca Komisji. W skład Komitetu organizacyjnego wchodzili: apl. adw. Robert Czarnota, adw. Ewa Czerlonek, adw. Agnieszka Bzoma-Żebrowska, adw. dr Łukasz Kodłubański, adw. Dominika Merchel-Hinc, adw. Karolina Nalepka, adw. Ila Knapczyk, adw. Jan Suchanek, adw. Magdalena Szutenberg oraz apl. adw. Joanna Klepczyńska. Naczelną Radę Adwokacką reprezentował adw. Andrzej Zwara. Podczas wydarzenia adwokaci świętowali jubileusz 10-lecia programu edukacyjnego pn. Adwokat przydaje się w życiu i w związku w tym przygotowali słodki poczęstunek i gry z nagrodami dla studentów i uczniów liceów.
W ramach Dnia Adwokata odbył się również panel dla Studentów - Droga do Zawodu Adwokata (z udziałem: adw. Andrzeja Zwary, adw. Marcina Derlacza, adw. dr. Łukasza Kodłubańskiego) oraz seria warsztatów dla uczniów i studentów: prelekcja adw. Ili Knapczyk pt. Czy zawód adwokata jest dla mnie; wykład o aplikacji adwokackiej - apl. adw. Roberta Czarnoty i adw. Karoliny Nalepki; wykład adw. Aleksandry Kowalskiej dotyczący pracy adwokata w UK; symulacja rozprawy sądowej karnej z SSO Dorotą Zabłudowską oraz adw. Małgorzatą Głódkowską; symulacja rozprawy sądowej cywilnej z adw. Agnieszką Bzoma-Żebrowską; prelekcja na temat hejtu i innych niepożądanych zjawisk w sieci z adw. Dominiką Merchel-Hinc jak również warsztaty z konstruowania pism przedsądowych i procesowych, które poprowadziła adw. Ewa Czerlonek.

W czwartek odbyły się również zaaranżowane przez dr. Łukasza Karczyńskiego z Katedry Prawa Finansowego spotkania z doradcami podatkowymi - Agatą Asenhajmer, doradcą podatkowym w kancelarii Rödl & Partner, absolwentką podatków i doradztwa podatkowego na UG; Agnieszką Sadowską, doradcą podatkowym w Best S.A. Jakubem Wajs, doradcą podatkowym i radcą prawnym w kancelarii Rödl & Partner, absolwentem prawa na UG.
Dzięki zaangażowaniu dr Dominiki Mróz-Szarmach z Katedry Postępowania Cywilnego zorganizowano również warsztaty z SSO Ewą Szarmach w Gdańsku, pt. Prawo ochrony konkurencji w praktyce, a w piątek - warsztaty z prawa własności intelektualnej z SSO Weroniką Klawonn. Studenci mogli od praktycznej strony poznać spory dotyczące ochrony konkurencji i praw autorskich.

W czwartek zorganizowano także kolejne – czwarte już – wydarzenie z cyklu "The Judge Show" – tym razem z Pauliną Osowiecką, asesorem prokuratorskim. Szczegółowa relacja z Wydarzenia tutaj.

Dzięki organizacji Tygodnia zawodów prawniczych studenci mieli możliwość spotkania się oraz porozmawiania z przedstawicielami różnych środowisk zawodowych. Poszczególne dni wydarzenia obfitowały w rozmaite atrakcje, które przyciągały wielu chętnych. Zainteresowanie jakim cieszył się Tydzień zawodów prawniczych, utwierdza w przekonaniu o potrzebie inicjowania tego rodzaju wydarzeń. Już teraz możemy zatem zapewnić, że w przyszłym roku planujemy powtórzyć akcję #LoveLaw.
Koordynatorami wydarzenia byli członkowie Zespołu ds. Promocji WPiA UG: dr Dawid Rogoziński, mgr Joanna Kiraga, mgr Joanna Marszałek, mgr Wojciech Jankowski, mgr Katarzyna Jakubczak-Fopke, mgr Małgorzata Niedźwiecka, dr Dominka Mróz-Szarmach, dr Łukasz Karczyński, mgr Dawid Marko, mgr Kinga Konieczna oraz Sławomir Dajkowski.
Wsparcie zapewniali Zespołowi dr hab. Małgorzata Balwicka-Szczyrba, prof. UG i dr hab. Marcin Wiszowaty, prof. UG.

 

Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: poniedziałek, 13. Maj 2024 - 13:16; osoba wprowadzająca: Sławomir Dajkowski Ostatnia zmiana: poniedziałek, 13. Maj 2024 - 15:29; osoba wprowadzająca: Sławomir Dajkowski