Nauka
Nowa książka – Aesthetics of Law: From Methodology to Manifestations
Nakładem wydawnictwa SPRINGER ukazała się nowa książka poświęcona kierunkowi filozofii prawa rozwijanemu w gdańskim ośrodku teorii i filozofii prawa pt.
RELACJA: Polsko-Szwajcarskie Forum Prawa Prywatnego
W dniu 26 marca 2024 roku odbyła
„Klauzula oparta na WIBOR a unieważnienie umowy kredytu” autorstwa mgr. Dawida Rogozińskiego
Z przyjemnością informujemy, że nakładem wydawnictwa Wolters Kluwer Polska ukazała się kolejna monografia w serii przewodników praktycznych autorstwa pracownika naszego Wydziału – mgr.
"Demostenes dla prawników" autorstwa prof. Jerzego Zajadły
Praca razem z wcześniejszą książką Cyceron dla prawników (Gdańsk, 2019) obejmuje „złoty okres” w dziejach rozwoju prawa, w którym kształtowały się podstawowe pojęcia o prawie, dotyczące m.in.
"Hand" autorstwa prof. Jerzego Zajadły
Książka składa się z dwóch części: zapisu odczytu, jaki Learned Hand, amerykański sędzia, wygłosił w 1925 roku pod tytutłem "Czy sądownictwo i adwokatura mogą coś wnieść do nauczania prawa?" oraz z opracowania prof. Zajadły o życiu i dorobku zawodowym oraz wkładzie w filozofię prawa sędziego Handa.
Dr Anna Klimaszewska laureatką konkursu NCN OPUS 24
Z przyjemnością informujemy, że p. dr Anna Klimaszewska (Katedra Historii Prawa), zdobyła grant w ramach najnowszej edycji konkursu Narodowego Centrum Nauki OPUS 24.
Grant posłuży do sfinansowania projektu badawczego pod tytułem: Tsunami czy delikatny przypływ? Europejska myśl prawna w zderzeniu z francuskim Kodeksem handlowym z 1807 r.
Jak czytamy w opisie projektu:
Udział dr. hab. Michała Gałędka i mgr Pauliny Kamberov na 7. Kongresie Europejskiego Towarzystwa Porównawczej Historii Prawa w Augsburgu
W dniach 21-23 czerwca 2023 r. dr hab. Michał Gałędek, prof.
Doktorantka UG na wyjeździe badawczym w Oksfordzie
Z przyjemnością informujemy, że doktorantka Paulina Kamberov, której promotorem jest dr hab. Michał Gałędek, prof. UG (Katedra Historii Prawa), została wybrana przez Institute for European and Comparative Law na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Oxfordzie do udziału w czterotygodniowym Research Masterclass, który odbędzie się we wrześniu 2023 r.
RELACJA: 5. Międzynarodowe Seminarium Naukowe "Rzymskie prawo morskie"
W dniu 19 kwietnia 2023 r. odbyło się cykliczne 5. Międzynarodowe Seminarium Naukowe "Rzymskie prawo morskie" zorganizowane przez Zakład Prawa Rzymskiego WPiA UG.
Seminarium towarzyszyło XI Ogólnopolskiej Konferencji Prawa Morskiego. Organizowane od 2017 roku, z inicjatywy dr. hab. Jacka Wiewiorowskiego, prof. UG, seminaria poświęcone są różnym aspektom rzymskiego prawa morza oraz działalności morskiej Rzymian. Językiem konferencji jest język angielski.