Pierwsze spotkanie w ramach International Network of Law Clinics

17 października 2024 r. odbyło się pierwsze spotkanie w ramach International Network of Law Clinics - jednocześnie w Johannesburgu i w Gdańsku. Sieć powstała oficjalnie w lipcu br. na mocy porozumienia podpisanego w Gdańsku między przedstawicielami Law Clinic of the University Johannesburg (RPA) oraz Studenckiej Poradni Prawnej przy WPiA UG. W tym roku do międzynarodowej sieci dołączą kolejni zagraniczni partnerzy.

Powstanie International Network of Law Clinics jest efektem 3-letniej, owocnej współpracy naszego Wydziału z partnerskim Wydziałem Prawa University of Johannesburg w Republice Południowej Afryki (w najnowszej edycji międzynarodowego rankingu Times Higher Education  – University of Johannesburg zajmuje pozycję 401-500 na świecie, w kategorii „prawo” – 201-250 na świecie!).

Students’ Law Clinic przy University of Johannesburg szczyci się ponad 50-letnią historią. Poza bezcenną pomocą prawną świadczoną pro bono, Klinika zapisała ważną kartę w historii walki z ideologią apartheidu. W działania kliniki jest obowiązkowo zaangażowany każdy student prawa UoJ. Pozwala to na świadczenie pomocy prawnej na ogromną skalę, a także na wsparcie przyszłej kariery zawodowej studentów prawa oraz odkrycie największych talentów.

Współpraca z naszymi zagranicznymi partnerami z Afryki Południowej  pozwoliła nam dostrzec, że w pracy klinik z Johannesburga i Gdańska napotykamy na podobne kwestie i problemy. Co ciekawe, nie dotyczą one tylko i głównie kwestii ściśle prawnych, ale także związanych z taktyką i strategią spraw prawnych, etyką zawodową oraz niezwykle istotnym zagadnieniem relacji z klientem – czyli także sprawy związanych z tzw. umiejętnościami miękkimi. Na tych polach widzimy ogromny potencjał rozwoju współpracy międzynarodowej.

Pierwsze spotkanie studentów i opiekunów obu Klinik Prawnych otworzyli: Prof. Kathleen van der Linde - Acting Executive Dean Wydziału Prawa University of Johannesburg oraz dr hab. Marcin M. Wiszowaty, prof. UG - Prodziekan ds. współpracy międzynarodowej i rozwoju WPiA UG.

Spotkanie dotyczyło dwóch kwestii: prawa konstytucyjnego (sprawa zaprezentowana przez studentów z RPA) oraz złożonej sprawy dotyczącej użycia  paneli fotowoltaicznych na balkonie klienta poradni (sprawa zaprezentowana przez studentów z naszego Wydziału).

Pierwsza sprawa – związana z prawem konstytucyjnym wywołała świetną dyskusję na temat fundamentów prawa, w tym - standardów państwa prawa - które są podobne w skali międzynarodowej, z istotnym wpływem na wykładnię i stosowanie prawa konstytucyjnego.

Spojrzeliśmy na sprawę, która obecnie rozgrzewa emocje w dyskusji publicznej w RPA – przez pryzmat południowoafrykańskiego i polskiego prawa konstytucyjnego.

Studenci obu krajów znaleźli wiele podobieństw oraz zaproponowali zarówno rozwiązania, jak również zmiany w prawie, które pozwoliłyby uniknąć podobnej sytuacji w przyszłości.

Druga sprawa dotycząca instalacji paneli fotowoltaicznych na balkonie mieszkania stała się źródłem dyskusji o strategii obsługi prawnej oraz właściwym zrozumienia zadań prawnika. Prawnicy muszą pamiętać, że to klient ma (jeżeli to możliwe) wygrać sprawę, a nie reprezentujący go prawnik, co nie zawsze oznacza to samo. W strategii obsługi prawnej należy uwzględniać różne scenariusze, ale przede wszystkim dobro klienta, który w razie przegranej sprawy przed sądem będzie musiał ponieść jej koszty.

Zastosowanie podejścia pro-społecznościowego pozwoliło na wspólne wypracowanie przez studentów z RPA i Polski optymalnego rozwiązania kazusu korzystnego nie tylko klienta, ale całej wspólnoty.

Spotkanie online zaplanowane na 1 godzinę trwało prawie 3 godziny! Obfitowało w dyskusje i pytania z obu stron. Wielkim ułatwieniem był fakt, że Polska i RPA leżą w tej samej strefie czasowej. Studenci dowiedzieli się, że takie sesje trwające do późnych godzin wieczornych to także część pracy prawnika.

W kolejnych miesiącach planujemy stopniowe poszerzanie naszej Międzynarodowej Sieci Klinik Prawnych o przedstawicieli kolejnych partnerskich Wydziałów Prawa z Azji, Afryki, Europy, Ameryk i Australii oraz utworzenie zespołów merytorycznych zajmujących się określonymi obszarami prawa. Network będzie stanowił wsparcie dla kolejnych inicjatyw z zakresu akademickiej współpracy międzynarodowej naszego Wydziału.

Serdeczne podziękowania za zaangażowanie w powstanie oraz działalność Sieci kierujemy do studentów należących do obu Klinik oraz do członków kadry naukowej obu partnerskich wydziałów prawa: Pani mec. Natashy Naidoo (Kierownik Kliniki Prawnej University of Johannesburg), Panu mec. Eltonowi R. Hartowi (Adwokat i Koordynator Kliniki Prawnej University of Johannesburg), Prof. Eesie Fredericksowi (Wicedyrektor Research Center for Private International Law in Emerging Countries), Dr. Maciejowi Miklińskiemu (Kierownik Studenckiej Poradni Prawnej przy WPiA UG), dr. hab. Marcinowi M. Wiszowatemu (Prodziekan ds. współpracy międzynarodowej i rozwoju WPiA UG).
Nasze serdeczne podziękowania składamy także Dziekanom obu Wydziałów - Prof. Kathleen van der Linde oraz dr. hab. Wojciechowi Zalewskiemu prof. UG - bez których życzliwego wsparcia realizacja naszego projektu nie byłaby możliwa.

Zapraszamy i zachęcami naszych studentów do włączania się w prace i inicjatywy International Network of Students' Law Clinics! 

Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: czwartek, 31. Październik 2024 - 09:16; osoba wprowadzająca: Marcin Wiszowaty Ostatnia zmiana: środa, 11. Grudzień 2024 - 15:10; osoba wprowadzająca: Marcin Wiszowaty