Nature-based wellness tourism - a new concept for sustainable development of the SBA

Nature-based wellness tourism - a new concept for sustainable development of the SBA

 

„Nature-based wellness tourism - a new concept for sustainable development of the SBA” to projekt badawczo-wdrożeniowy, który ma na celu promowanie zrównoważonej turystyki wellness w regionie Południowego Bałtyku. Kierownikiem projektu po stronie Uniwersytetu Gdańskiego jest dr hab. Maciej Nyka, prof. UG.

Numer projektu: STHB.03.01-IP.01-0013/23

Okres realizacji działań projektowych: 15 lipca 2024 r. – 14 lipca 2027 r. (36 miesięcy)

N-B-Well jest projektem realizowanym przez konsorcjum jednostek z regionu Południowego Bałtyku, który ma na celu promowanie zrównoważonej turystyki wellness w tym rejonie. Środowiskowa turystyka wellness opiera się na doskonale udowodnionym już w nauce fakcie, że czynniki środowiskowe są jednym z najsilniejszych determinantów naszego zdrowia. To nowatorska inicjatywa, która skupia się na rozwoju turystyki wellness i spa w regionie Południowego Bałtyku. Wdrażanie środowiskowej turystyki wellness ma za zadanie zwiększenie odporności lokalnych przedsiębiorców na wstrząsy występujące na rynku usług turystycznych, jak chociażby te związane z pandemią, wojną na Ukrainie czy sankcjami nakładanymi na Rosję. Poprzez fakt, że środowiskowa turystyka wellness jest turystyką bazującą na koncepcji zrównoważonego rozwoju, efektem jej upowszechniania będzie zachowanie, a może i poprawa walorów środowiskowych obszaru Południowego Bałtyku.

Będzie to możliwe do osiągnięcia poprzez: stworzenie standaryzacji jakości usług (dzięki certyfikacji N-B Well), wsparcie dla przedsiębiorców branży wellness, promocję lokalnych produktów i tradycji oraz tworzenie innowacyjnych ofert opartych na przyrodzie i kulturze regionu. Projekt ma także podkreślić unikalność mniej znanych lokalizacji, które również mają wiele do zaoferowania.

 

Oczekiwane rezultaty projektu:

Wytyczne i ramy dla opracowania zrównoważonego modelu turystyki N-B-Well, mającego na celu promowanie odzyskiwania i poprawy zdrowia w regionie SBA. Ten wynik będzie obejmował opracowanie programu certyfikacji dla organizacji sieciowych N-B-Well.

System transgranicznych tras turystycznych zaprojektowanych w celu poprawy zdrowia i dobrego samopoczucia w SBA. Będzie on przyjmował holistyczne podejście, przy czym każda trasa będzie obejmowała inny zakres tematyczny: 1. zdrowie fizyczne; 2. zdrowie psychiczne; 3. zdrowie emocjonalne i powrót do dobrego samopoczucia.

Interaktywna platforma cyfrowa do nawigacji po ofertach turystyki transgranicznej dotyczących powrotu do zdrowia za pośrednictwem tras tematycznych N-B-Well. To narzędzie umożliwi przedsiębiorstwom współpracę w zakresie rozwoju ofert turystyki transgranicznej, umożliwiając turystom wybór tras zgodnie z ich stanem zdrowia fizycznego i psychicznego, chorobami, poziomem sprawności i preferencjami podróżniczymi.

Utworzenie sieci turystycznej N-B-Well w celu zapewnienia trwałości rezultatów projektu, wykorzystując doświadczenie i wiedzę specjalistyczną partnerów i wyniki projektu.

Osiągnięcie wyżej wymienionych rezultatów znacząco przyczyni się do poprawy zrównoważonego rozwoju regionu południowego Bałtyku. Zwiększona aktywność turystyczna zwiększy atrakcyjność regionu zarówno dla turystów krajowych, jak i zagranicznych, poprawiając ich ogólne wrażenia i wzmacniając przewagę konkurencyjną regionu. Współpraca transgraniczna ułatwi rozwój zróżnicowanych, całorocznych usług turystyki wellness opartych na zasobach naturalnych. Zmniejszy to zależność od konkretnych pór roku, stworzy nowe możliwości biznesowe, będzie promować przedsiębiorczość i wygeneruje miejsca pracy w społeczności. Zunifikowane podejście do marketingu i certyfikacji poprawi widoczność i jakość usług w regionie Południowego Bałtyku, co doprowadzi do zwiększenia napływu turystów. Ponadto rozwój innowacyjnych tras N-B-Well będzie sprzyjał pozytywnym zmianom w zakresie zdrowia publicznego i dobrego samopoczucia.

Działania podejmowane w ramach projektu:

  • Przeprowadzenie kompleksowej analizy koncepcji turystyki N-B-Well, w tym typologii podróżnych i identyfikacji najlepszych praktyk w turystyce N-B-Well.

  • Przeprowadzenie analizy rynku i opracowanie systemu certyfikacji dla przedsiębiorstw turystycznych.

  • Organizowanie seminariów dla przedstawicieli przedsiębiorców.

  • Przeprowadzenie analizy istniejących modeli tras w celu poinformowania o rozwoju tematycznych tras N-B-Well poświęconych zdrowiu i dobremu samopoczuciu.

  • Dokonanie analizy ofert obiektów turystycznych i dostawców usług.

  • Opracowanie tras turystycznych ukierunkowanych na holistyczne przywracanie i poprawę zdrowia oraz zorganizowanie pilotażowych wizyt studyjnych.

  • Stworzenie interaktywnej mapy internetowej zrównoważonych tras turystycznych N-B-Well, zintegrowanej z główną witryną internetową.

  • Zidentyfikowanie i nawiązanie kontaktów z MŚP, którzy mają potencjał i są zainteresowani wdrażaniem propozycji N-B-Well.

  • Opracowanie cyfrowych materiałów szkoleniowych i kursów samokształceniowych dla MŚP.

 

Partnerzy projektu:

Uniwersytet w Kłajpedzie jako główny partner projektu zgromadził konsorcjum siedmiu instytucji, w tym uniwersytetów, stowarzyszeń i organizacji publicznych, wraz z jedenastoma partnerami z czterech krajów obszaru Południowego Bałtyku (Litwa, Polska, Niemcy, Dania). Współpraca transgraniczna i międzyinstytucjonalna ma kluczowe znaczenie dla projektu N-B-Well, aby osiągnąć cel zwiększenia konkurencyjności sektora turystycznego w obszarze Południowego Bałtyku, a także pogłębić jego świadomość na temat zrównoważonego rozwoju.

 

Główny partner projektu

Uniwersytet w Kłajpedzie

Centrum badań i innowacji w dziedzinie zdrowia

https://www.ku.lt/en/

Kierownik projektu dr Daumantas Bočkus

daumantas.bockus@ku.lt

Kierownik ds. komunikacji Rasa Rupulevičienė

rasa.rupuleviciene@ku.lt

Kierownik ds. finansów Jurgita Maračkinaitė

jurgita.marackinaite@ku.lt

Partner projektu 2

Biuro Bałtyckie EUCC

https://www.eucc-klaipeda.net/contact

Partner projektu 3

Roskilde Business College, Dania

https://www.rhs.dk/english/

Partner projektu 4

Uniwersytet Gdański, Polska

https://en.ug.edu.pl/

Partner projektu 5

Polska Unia Mobilności Aktywnej

https://mobilnosc.org/en

Partner projektu 6

Uniwersytet w Rostocku, Niemcy

https://www.uni-rostock.de/en/

Partner projektu 7

Nida Culture and Tourism Information Centre „Agila”, Litwa

https://www.visitneringa.com/

 

Pozostali partnerzy projektu: 

Gdansk Convention Bureau, Polska; Litewskie Stowarzyszenie Uzdrowisk, Stowarzyszenie Regionu Kłajpeda; Północna Izba Gospodarcza w Szczecinie, Polska; Corolab (Centrum Innowacji poprzez Partnerstwo), Dania; Stowarzyszenie Miast i Gmin Meklemburgii-Pomorza Przedniego, Niemcy; Visit Fjordlandet, Dania; Miasto Buetzow, Niemcy; Stowarzyszenie Turystyczne „Północne Kaszuby” Lokalna Organizacja Turystyczna, Polska; Instytut Rozwoju Jakości, Niemcy; Krajowe Stowarzyszenie Centrów Medycznych SPA i Rehabilitacji, Litwa.

Całkowity budżet projektu: 1 616 890,00 EUR (EFRR 1 293 512,00 EUR).

Projekt jest finansowany przez Program Interreg Południowy Bałtyk 2021-2027.

Priorytet: 3 - Atrakcyjny Południowy Bałtyk – aktywizacja potencjału turystycznego i kulturalnego Obszaru Południowego Bałtyku.

Działanie programu 3.1 - Rozwój zrównoważonej, odpornej i innowacyjnej turystyki.

 

 
Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: wtorek, 11. luty 2025 - 12:42; osoba wprowadzająca: Sławomir Dajkowski Ostatnia zmiana: wtorek, 11. luty 2025 - 13:03; osoba wprowadzająca: Sławomir Dajkowski