Erasmus Plus (Europe)

Zasady Rekrutacji
na Wyjazdy Dydaktyczne STA Pracowników UG
w Ramach Programu Erasmus+ na rok akademicki 2024/2025

 

 

1. Ogólne Informacje

Wyjazdy w ramach mobilności nauczycieli akademickich (STA) są możliwe w celu prowadzenia zajęć dydaktycznych (min. 8 godzin) w uczelniach partnerskich w ramach obowiązującej umowy międzyinstytucjonalnej oraz w ramach Intensywnego Kursu Mieszanego (BIP). Dofinansowanie może być przyznane na realizację mobilności trwających od 2 do 5 dni następujących po sobie plus dwa dni na podróż.

 

2. Harmonogram Rekrutacji

Rekrutacja będzie przeprowadzana w dwóch turach, uwzględniając planowany czas realizacji mobilności.

  • I tura (dot. mobilności realizowanych w okresie 14.10.2024 – 21.02.2025):
    • Termin składania dokumentów przez wnioskodawców: 15.09.2024 – 03.10.2024
    • Ogłoszenie wyników: 07.10.2024
       
  • II tura (dot. mobilności realizowanych w okresie 24.02.2025 – 30.09.2025):
    • Termin składania dokumentów przez wnioskodawców: 15.01.2025 – 05.02.2025
    • Ogłoszenie wyników: 11.02.2025

 

3. Kryteria Rekrutacji

  • Wydziałowa komisja ds. Oceny wniosków podejmuje decyzję o przyznaniu dofinansowania w zakresie dostępnych miejsc w ramach programu Erasmus+ STA przyznanych na dany Wydział przez Biuro Współpracy Międzynarodowej UG.
  • Każdy pracownik naukowy (naukowo-dydaktyczny) Wydziału ma prawo do złożenia nie więcej niż 2 wniosków w każdej turze rekrutacji.
  • Kryteria oceny złożonych wniosków STA będą następujące:

 

Nr kryterium

Kryterium

maksymalna punktacja/waga kryteriów

1

Prowadzenie zajęć dydaktycznych w języku obcym, co najmniej rok wcześniej przed złożeniem wniosku w ramach programu nauczania na UG w minimalnym wymiarze 15 godzin w danym roku akademickim

 

5

2

 

Ocena merytoryczna wniosku STA dokonana przez Komisję

 

 

[Kryteria szczegółowe]:

 

Treść zawarta przez wnioskodawcę w rubrykach formularza “MOBILITY AGREEMENT  STAFF MOBILITY FOR TEACHING”:

 

 

“Overall objectives of the mobility”

 

 

 

“Added value of the mobility (in the context of the modernisation and internationalisation strategies of the institutions involved)”

 

 

 

“Content of the teaching programme”

 

 

 

“Expected outcomes and impact (e.g. on the professional development of the teaching staff member and on the competences of students at both institutions)”

 

3

 

 

W tym:

 

 

 

 

0,75

 

 

 

 

0,75

 

 

 

 

0,75

 

 

 

0,75

 

 

3

 

Brak wcześniejszych wyjazdów w ramach Mobilności Programu Erasmus +

 

[Kryteria szczegółowe]:

 

 

 

a) Jeżeli wnioskodawca uczestniczył w wyjeździe dydaktycznym Erasmus+ KA131 STA w zeszłym roku akademickim (2023/2024)

 

 

b) Jeżeli wnioskodawca uczestniczył w wyjeździe dydaktycznym Erasmus+ KA131 STA w roku akademickim 2021/2022  lub/i  2022/2023

 

 

c) Jeżeli wnioskodawca nigdy dotąd nie uczestniczył w wyjeździe dydaktycznym Erasmus+ KA131 STA lub uczestniczył dawniej niż w roku akademickim 2021/2022

 

 

2

 

 

W tym:

 

 

0

 

 

 

1

 

 

 

2

 

4

 

Współautorstwo z autorem z zagranicznego ośrodka akademickiego/naukowego przynajmniej jednego artykułu naukowego napisanego w języku obcym, opublikowanego nie wcześniej niż na 3 lata przed złożeniem wniosku w czasopiśmie bądź wydawnictwie zagranicznym (Informacja z Bazy Wiedzy UG)

 

2

5

 

Autorstwo przynajmniej jednego artykułu naukowego napisanego w języku obcym, opublikowanego nie wcześniej niż na 3 lata przed złożeniem wniosku w czasopiśmie bądź wydawnictwie zagranicznym (Informacja z Bazy Wiedzy UG)

1

6

 

Złożenie wniosku mobilności STA na wyjazd do Uczelni w ramach konsorcjum Europejskiego Uniwersytetu Nadmorskiego (European University of the Seas – SEA-EU)

 

1

7

 

Zaangażowanie w umiędzynarodowienie Wydziału i Uniwersytetu (“internationalization at home”):

 

[Kryteria szczegółowe]:

 

 

 

  1. przyjęcie minimum 1 zagranicznego wykładowcy – gościa WPiA UG – na swoich zajęciach dydaktycznych ze studentami lub doktorantami w czasie minionych 2 lat akademickich

 

 

  1. dodatkowa opieka nad zagranicznym wykładowcą - gościem WPiA UG – w czasie jego wizyty na Uniwersytecie Gdańskim w czasie minionych 2 lat akademickich
    (przykładowo: odbiór/zawiezienie na lotnisko/dworzec, oprowadzenie po mieście, zorganizowanie dodatkowego – poza planowymi zajęciami - spotkania ze studentami – np. w ramach koła naukowego albo z pracownikami katedry itp.)

 

 

 

3

 

 

W tym:

 

 

1

 

 

 

2

8

 

Opis planowanych w czasie wizyty w zagranicznej uczelni przyjmującej – sposobów i form promocji:

 

 

[Kryteria szczegółowe]:

 

 

  1. WPiA UG jako rekomendowanego miejsca realizacji mobilności przez studentów uczelni przyjmującej, w ramach programu Erasmus+ oraz (osobno) – jako miejsca realizacji mobilności dydaktycznej/ szkoleniowej wykładowców uczelni przyjmującej

 

  1. innej niż Erasmus+ oferty obcojęzycznej WPiA UG (kierunki studiów, inne programy edukacyjne) wśród studentów uczelni przyjmującej

 

 

2

 

 

W tym

 

 

1

 

 

 

1

9

 

Inne niż określone w pkt. 4 przejawy współpracy naukowej wnioskodawcy z naukowymi instytucjami zagranicznymi w okresie ostatnich 3 lat

 

1

 

10

 

Inne niż określone w pkt. 4 i 5 przejawy współpracy z instytucją przyjmującą (której dotyczy wniosek o dofinansowanie wyjazdu) w okresie ostatnich 3 lat

 

 

2

11

 

Posiadanie (nie wyżej niż) tytułu zawodowego magistra lub stopnia naukowego doktora

 

 

2

12

 

 

Znajomość języka obcego – urzędowego dla kraju odwiedzanej uczelni partnerskiej w ramach wyjazdu STA, w stopniu co najmniej komunikatywnym

 

1

  • UWAGA: W przypadku złożenia 2 wniosków w danej turze – wnioskodawca wskazuje, który wniosek jest wnioskiem „pierwszym”. Każdy wniosek „pierwszy” (lub jedyny) otrzymuje automatycznie dodatkowe 12 punktów.

 

  • Maksymalna liczba punktów możliwych do zdobycia wynosi:
  • za wniosek pierwszy lub jedyny w danej turze: 37 punktów
  • za wniosek drugi w danej turze: 25 punktów

 

  • o przyznaniu dofinansowania na mobilność decyduje łączna liczba uzyskanych punktów, w kolejności od najwyższego rezultatu – aż do wyczerpania liczby mobilności (liczbę tę ustala Biuro Współpracy Międzynarodowej UG w oparciu o liczbę mobilności studenckich – przyjazdowych i wyjazdowych w poprzednich latach akademickich - w skali Wydziału i Uniwersytetu)
     
  • W przypadku wyczerpania mobilności przyznanych Wydziałowi na dany semestr, wnioskodawcy, których wynik nie pozwolił na uzyskanie dofinansowania do wyjazdu STA zostaną umieszczeni na liście rezerwowej. W przypadku rezygnacji osoby, która uzyskała dofinansowanie mobilności STA, dofinansowanie otrzyma osoba z listy rezerwowej - w kolejności ustalonej według liczby punktów (od najwyższej).
     
  • W przypadku złożenia w I turze mniejszej liczby wniosków niż liczba przydzielonych Wydziałowi mobilności (wyjazdów STA) na dany semestr – pozostałe mobilności zasilą pulę, które zostanie rozdysponowana wśród pracowników Wydziału w II turze – z możliwością realizacji w semestrze letnim (od 24.02.2025 – 30.09.2025).
     
  • Rezygnacja z wyjazdu powinna zostać niezwłocznie zgłoszona koordynatorowi Erasmus+ KA131 (dr hab. T. Widłak, prof. UG) w celu przyznania jej innej zainteresowanej osobie. W przypadku braku zgłoszenia rezygnacji, pracownik może zostać pozbawiony możliwości ubiegania się o dofinansowanie na wyjazdy STA w ramach programu Erasmus+ w kolejnym roku akademickim.
     
  • Istnieje możliwość zmiany terminu realizacji mobilności (wyjazdu STA), w porozumieniu z koordynatorem Erasmus+, ale wyłącznie w ramach tego samego okresu realizacji mobilności (mobilności przyznane w I turze = w okresie 14.10.2024 – 21.02.2025, mobilności przyznane w II turze = w okresie 24.02.2025 – 30.09.2025). Zmiana terminu realizacji wyjazdu STA (mobilności) musi nastąpić nie później niż 2 tygodnie przed rozpoczęciem wyjazdu STA.
     
  • Zmiana miejsca realizacji wyjazdu STA nie jest możliwa.

 

4. Dokumenty Aplikacyjne dla Pracownika

 

Komplet dokumentów aplikacyjnych:

1. Wniosek o dofinansowanie mobilności dydaktycznej w ramach Erasmus+ - podpisany przez wnioskodawcę (dla ułatwienia procedury - Komisja przyjmie wniosek złożony tylko z podpisem Wnioskodawcy. Koordynator Erasmus+ WPiA UG oraz Dziekan lub Prodziekan ds. współpracy międzynarodowej WPiA UG złożą podpisy po wpłynięciu wniosku do Komisji)

2. Staff Mobility for Teaching – program mobilności podpisany przez wnioskującego, uczelnię wysyłającą i uczelnię goszczącą. (dla ułatwienia procedury - Komisja przyjmie wypełniony formularz SMT z podpisami tylko Wnioskującego i przedstawiciela uczelni goszczącej; Koordynator Erasmus+ WPiA UG złoży swój podpis po wpłynięciu wniosku do Komisji)

3. Wypełniony FORMULARZ (osobny dla każdego wniosku)

 

5. Uwagi Końcowe

 

  • Stypendium Erasmus+ nie może pokrywać tych samych kosztów, które już są albo będą sfinansowane z funduszy UE.
  • O fundusze mogą ubiegać się nauczyciele akademiccy podczas urlopu naukowego, jednak nie podczas innych urlopów (wypoczynkowego, rodzicielskiego, wychowawczego, chorobowego, dla poratowania zdrowia, bezpłatnego).
  • Nie ma możliwości realizowania mobilności podczas urlopu wypoczynkowego, rodzicielskiego, wychowawczego, chorobowego, dla poratowania zdrowia ani bezpłatnego.
  • Możliwa jest realizacja mobilności w ramach programu Erasmus+ podczas urlopu naukowego.

 


LISTA UCZELNI PARTNERSKICH WPIA UG,
W KTÓRYCH MOŻNA ODBYĆ WYJAZD DYDAKTYCZNY STA W ROKU AKADEMICKIM 2024/2025

 

Nazwa uczelni partnerskiej kod Erasmus uczelni partnerskiej Państwo Miasto Czy uczelnia należy do SEA-EU Liczba wyjazdów dydaktycznych z WPiA UG w roku akademickim 2024/25 kontakt (e-mail)
UNIVERSITEIT ANTWERPEN B ANTWERP01 Belgia Antwerpia   1 elise.drijbooms@uantwerpen.be
SVEUCILISTE U SPLITU HR SPLIT01 Chorwacja Split TAK 1 blanka.cop@pravst.hr
Masarykova Univerzita CZ BRNO05 Czechy Brno   3 tereza.kyselovska@law.muni.cz
TALLINNA TEHNIKAULIKOOL EE TALLINN04 Estonia Tallinn   2 riina.potter@taltech.ee
UNIVERSITE DE BRETAGNE OCCIDENTALE F BREST01 Francja Brest TAK 1 karine.larreur@univ-brest.fr
UNIVERSITE GRENOBLE ALPES F GRENOBL55 Francja Grenoble   1 oxana.marie@univ-grenoble-alpes.fr
UNIVERSITE D'ORLEANS F ORLEANS01 Francja Orlean   1 erasmus@univ-orleans.fr
UNIVERSITE TOULOUSE 1 CAPITOLE F TOULOUS01 Francja Touluse (Tuluza)   1 agnes.tersou@ut-capitole.fr
University of Alicante E ALICANT01 Hiszpania Alicante   2 s.internacional@ua.es
UNIVERSIDAD DE CADIZ E CADIZ01 Hiszpania Cadiz (Kadyks) TAK 3 pablo.garciamolina@uca.es
UNIVERSIDAD DE CASTILLA - LA MANCHA E CIUDA-R01 Hiszpania Ciudad Real   2 ori.to@uclm.es
UNIVERSIDAD DE CORDOBA E CORDOBA01 Hiszpania Córdoba   2 r-exteriores@uco.es
UNIVERSIDADE DA CORUNA E LA-CORU01 Hiszpania Coruña   1 erasmus@udc.gal
UNIVERSIDAD DE SANTIAGO DE COMPOSTELA E SANTIAG01 Hiszpania Santiago de Compostela   1 erasmus@usc.es
Universidad de Zaragoza E ZARAGOZ01 Hiszpania Saragossa   1 interder@unizar.es
Mykolo Romerio Universitetas LT VILNIUS06 Litwa Wilno   2 jolanta.a@mruni.eu
VIESOJI ISTAIGA EUROPOS HUMANITARINIS UNIVERSITETAS LT VILNIUS20 Litwa Wilno   1 international@ehu.lt
UNIVERSITA TA MALTA MT MALTA01 Malta Msida TAK 2 laws@um.edu.mt
HEINRICH-HEINE-UNIVERSITAET DUESSELDORF D DUSSELD01 Niemcy Düsseldorf   2 internationales.jura@uni-duesseldorf.de
CHRISTIAN-ALBRECHTS-UNIVERSITAET ZU KIEL D KIEL01 Niemcy Kilonia TAK 1 erasmus@law.uni-kiel.de
UNIVERSITAET ZU KOELN D KOLN01 Niemcy Kolonia   1 exchange-law@uni-koeln.de
UNIVERSITAT PASSAU D PASSAU01 Niemcy Passau (Pasawa)   1 international@uni-passau.de
UNIVERSITETET I BERGEN N BERGEN01 Norwegia Bergen   1 utveksling.jurfa@uib.no
UNIVERSITATEA 1 DECEMBRIE 1918 RO ALBAIU01 Rumunia Alba Iulia   1 liliana.trifu@uab.ro
UNIVERSITATEA SAPIENTIA DIN MUNICIPIUL CLUJ-NAPOCA RO CLUJNAP07 Rumunia Kluż-Napoka   2 erasmus@sapientia.ro
UNIVERZITA KOMENSKEHO V BRATISLAVE SK BRATISL02 Słowacja Bratysława   2 oliver.vavro@uniba.sk
UNIVERZITA PAVLA JOZEFA SAFARIKA V KOSICIACH SK KOSICE02 Słowacja Koszyce   2 eva.tkacova@upjs.sk
UNIVERZA V LJUBLJANI SI LJUBLJA01 Słowenia Ljubljana   2 lea.kremic@pf.uni-lj.si
Kadir Has Universitesi TR ISTANBU16 Turcja Stambuł   1 erasmus@khas.edu.tr
MEF University TR ISTANBU49 Turcja Stambuł   1

anjariitta.rantanen@mef.edu.tr 

KAROLI GASPAR REFORMATUS EGYETEM HU BUDAPES10 Węgry Budapeszt   1 erasmus@kre.hu
Pázmány Péter Katolikus Egyetem HU BUDAPES12 Węgry Budapeszt   2 erasmus@jak.ppke.hu
SZEGEDI TUDOMANYEGYETEM HU SZEGED01 Węgry Szeged   1 zilahi.tibor@szte.hu
Universita degli Studi di Brescia I BRESCIA01 Włochy Brescia   1 luca.passanante@unibs.it
UNIVERSITA DEGLI STUDI DI PERUGIA I PERUGIA01 Włochy Perugia   2 erasmus@unistrapg.it
UNIVERSITA DI PISA I PISA01 Włochy Piza   1 rapp.int@jus.unipi.it
UNIVERSITA DEGLI STUDI DI ROMA LA SAPIENZA I ROMA01 Włochy Rzym   2 erasmuslaw@uniroma1.it
Università degli Studi dell'Insubria I VARESE02 Włochy Varese   1 gabriella.mangione@uninsubria.it
UNIVERSITA DEGLI STUDI DI NAPOLI PARTHENOPE I NAPOLI03 Włochy Neapol TAK 2 eufrasia.sena@uniparthenope.it

Szczegółowych informacji na temat mobilności kadry akademickiej w ramach programu ERASMUS+ udziela:

dr hab. Tomasz Widłak prof. UG
Wydziałowy koordynator programu Erasmus+ (KA 131 - kraje UE)
Pełnomocnik Dziekana WPiA UG ds. współpracy międzynarodowej

gabinet: 3033
e-mail: tomasz.widlak@prawo.ug.edu.pl

erasmus+

Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: środa, 14. Lipiec 2021 - 13:45; osoba wprowadzająca: Sławomir Dajkowski Ostatnia zmiana: piątek, 23. Sierpień 2024 - 22:03; osoba wprowadzająca: Marcin Wiszowaty