Podatki i Doradztwo podatkowe
Benjamin Franklin mawiał, że „na świecie są tylko dwie pewne rzeczy: śmierć i podatki”. I trudno nie przyznać mu racji. Nowe technologie, dynamiczny rozwój innowacyjnych branż gospodarki, wzmożenie międzynarodowej wymiany handlowej, a w konsekwencji zmiana modeli społecznych
i ekonomicznych – temu wszystkiemu towarzyszy jeden wspólny element: podatki. Dobre zarządzanie podatkowe to klucz do rozwoju i stabilności finansowej przedsiębiorstwa, o czym niewielu trzeba przekonywać. Stąd rosnące zapotrzebowanie na rynku na specjalistów z tej dziedziny.
Kierunek „Podatki i doradztwo podatkowe” przygotowuje do wykonywania konkretnego zawodu – doradcy podatkowego. Zawód ten nie jest jednak jedynym, który może być z powodzeniem wykonywany przez absolwenta kierunku. Uniwersytet Gdański (jako pierwsza uczelnia w Polsce) oraz Państwowa Komisja Egzaminacyjna ds. Doradztwa Podatkowego działająca przy Ministerstwie Finansów, podpisały umowę, na mocy której absolwenci kierunku Podatki i Doradztwo Podatkowe II stopnia będą zwolnieni z części pisemnej egzaminu państwowego na doradcę podatkowego (warunkiem uzyskania zwolnienia z części pisemnej egzaminu na doradcę podatkowego jest zaliczenie nie tylko przedmiotów obowiązkowych, ale także trzech WDW: Prawo celne i dewizowe, Zasady wykonywania zawodu doradcy podatkowego, Postępowanie administracyjne)
KRYTERIA I PROCEDURA REKRUTACJI
STUDIA I STOPNIA (licencjackie)
Kryteria kwalifikacyjne: konkurs świadectw dojrzałości |
|
Przedmiot |
mnożnik przedmiotu |
język polski |
0,35 |
język obcy nowożytny |
0,35 |
jeden przedmiot do wyboru spośród: fizyka/fizyka i astronomia, historia, informatyka, matematyka, WOS |
0,3 |
Szczegóły: >> Studia stacjonarne (link: https://ug.edu.pl/rekrutacja/studia/kierunki_studiow/20212022/podatki_i_doradztwo_podatkowe-stacjonarne-i_stopnia) >> Studia zaoczne (link: https://ug.edu.pl/rekrutacja/studia/kierunki_studiow/20212022/podatki_i_doradztwo_podatkowe-niestacjonarne_-_zaoczne-i_stopnia) |
|
STUDIA II STOPNIA (magisterskie, zaoczne)
kryteria kwalifikacyjne |
uwagi |
Konkurs ocen na dyplomie - max 30 pkt |
O przyjęcie na studia mogą ubiegać się absolwenci wszystkich kierunków studiów wyższych. |
Szczegóły: >> Studia zaoczne: (link: https://ug.edu.pl/rekrutacja/studia/kierunki_studiow/20212022/podatki_i_doradztwo_podatkowe-niestacjonarne_-_zaoczne-ii_stopnia) |
ATUTY KIERUNKU
- Interdyscyplinarny. Student uzyskuje kompetencje w zakresie prawa podatkowego oraz rachunkowości oraz łączy wybrane elementy kształcenia na kierunkach Prawo i Administracja (w szczególności
w zakresie prawa: finansowego, administracyjnego, handlowego
i cywilnego) oraz na kierunku Finanse i rachunkowość, - Profesjonalny. Zajęcia prowadzone są przez specjalistów z Wydziału Prawa i Administracji oraz Wydziału Zarządzania, co pozwala na wypracowanie w toku studiów zaawansowanych kompetencji zarówno z zakresu prawa podatkowego, jak i księgowości, ekonomii oraz analizy finansowej.
- Łączący teorię z praktyką. Studenci kierunku nie tylko słuchają wykładów, ale także uczą się wypełniania deklaracji, prowadzenia ksiąg rachunkowych, pisania opinii podatkowych, odwołań, zażaleń, skarg do sądów administracyjnych i innych pism procesowych, a ponadto rozwiązują skomplikowane kazusy, korzystając z nabytych umiejętności interpretacji prawa podatkowego, którego stopień zawiłości jest powszechnie znany. Obowiązkowe praktyki studenckie realizowane w kancelariach doradztwa podatkowego, biurach rachunkowych, urzędach organów podatkowych, sądach administracyjnych lub w działach finansowych, podatkowych lub księgowych przedsiębiorców.
- Specjalistyczny. Kierunek obejmuje niemal całość zagadnień obowiązujących na egzaminie na doradcę podatkowego oraz znaczną część zagadnień objętych egzaminem na biegłego rewidenta. Absolwenci studiów II stopnia są zwolnieni z części pisemnej egzaminu państwowego na doradcę podatkowego.
PERSPEKTYWY ZATRUDNIENIA
Wiedza i umiejętności zdobyte w trakcie studiów na międzywydziałowym kierunku Podatki i Doradztwo podatkowe pozwalają na samodzielne prowadzenie działalności doradztwa podatkowego (po uzyskaniu uprawnień zawodowych), a także na zatrudnienie – w tym także na stanowiskach kierowniczych – w kancelariach doradztwa podatkowego, kancelariach biegłych rewidentów i kancelariach prawniczych, biurach rachunkowych, administracji skarbowej, a także w działach podatkowych, finansowych, księgowych i prawnych przedsiębiorstw.
DLA KOGO?
Celem kierunku jest przede wszystkim teoretyczne i praktyczne przygotowanie do wykonywania czynności doradztwa podatkowego. Stanowi jednocześnie przygotowanie do egzaminów zawodowych w tym zakresie. Kierunek obejmuje całość zagadnień objętych egzaminem na doradcę podatkowego (część jako wykłady do wyboru) oraz znaczną część zagadnień objętych egzaminem na biegłego rewidenta.
PROGRAM STUDIÓW
Program kierunku Podatki i Doradztwo podatkowe I stopnia jest w części zbieżny z programem kierunku Podatki i Doradztwo podatkowe II stopnia. Studia I stopnia mają co do zasady szerszy zakres przedmiotowy; z kolei studia II stopnia są przeznaczone dla osób o szerszych podstawach wiedzy, umożliwiających bardziej szczegółowe omawianie zagadnień objętych programem. Studia I stopnia samodzielnie umożliwiają przygotowanie do zawodu doradcy podatkowego, które następnie może zostać rozszerzone (lub sprofilowane) studiami na innym kierunku. Studia II stopnia, o nieco węższym zakresie, są przeznaczone w szczególności dla osób, które uzyskały wykształcenie na poziomie studiów I stopnia lub studiów magisterskich –
w szczególności takich kierunków jak: prawo, administracja, finanse
i rachunkowość, ekonomia, zarządzanie. Program studiów I stopnia zawiera zaś najważniejsze przedmioty z ww. kierunków, co pozwala mu spełnić rolę samodzielnego kierunku, pozwalającego zdobyć wiedzę wymaganą w szczególności do uzyskania uprawnień zawodowych doradcy podatkowego.
Jeśli interesuje Cię, jakie przedmioty wykładane są na studiach, zapoznaj się z ich programem pod linkami:
- I stopnia stacjonarne:
- I stopnia niestacjonarne:
- II stopnia niestacjonarne:
Załącznik | Rozmiar |
---|---|
umowa-z-uniwersytetem-gdanskim.pdf | 153.83 KB |