Archiwum aktualności
-
Dr Anna Klimaszewska laureatką konkursu NCN OPUS 24
Z przyjemnością informujemy, że p. dr Anna Klimaszewska (Katedra Historii Prawa), zdobyła grant w ramach najnowszej edycji konkursu Narodowego Centrum Nauki OPUS 24. Grant posłuży do sfinansowania…
-
Doktorantka UG na wyjeździe badawczym w Oksfordzie
Z przyjemnością informujemy, że doktorantka Paulina Kamberov, której promotorem jest dr hab. Michał Gałędek, prof. UG (Katedra Historii Prawa), została wybrana przez Institute for European and…
-
Odszedł Prof. dr hab. Tadeusz Maciejewski- informacja o uroczystości pogrzebowej
Z głębokim żalem informujemy, że 16 listopada 2022 roku zmarł Profesor Tadeusz Maciejewski, wieloletni kierownik Katedry Historii Prawa. Żegnamy znakomitego naukowca, dydaktyka i wychowawcę wielu…
-
XXVIII Zjazd Historyków Prawa i Ustroju w Warszawie
W dniach 23-24 września odbył się XXVIII Ogólnopolski Zjazd Historyków Prawa i Ustroju „Stanowienie prawa” zorganizowany przez Akademię Ekonomiczno-Humanistyczną w Warszawie. Moderatorem sesji…
-
Dr Jacek Wałdoch laureatem Nagrody Gdańskiego Towarzystwa Naukowego i Prezydenta Miasta Gdańska
Rozstrzygnięto konkurs o nagrodę dla młodych pracowników nauki za 2020 r. Przyznano pięć nagród odpowiadających pięciu dziedzinom nauki. W kategorii Nauk Społecznych i Humanistycznych nagrodę…
-
Wydawnictwo UG wydało: „Zarząd komisaryczny w wielkich miastach II Rzeczypospolitej. Studium…
Nakładem Wydawnictwa UG ukazała się książka dr. Jacka Wałdocha pt. „Zarząd komisaryczny w wielkich miastach II Rzeczypospolitej. Studium historyczno-prawne”. Jest to wynik kilkuletnich badań…
-
Stypendium stażowe dla dr. Jacka Wałdocha
Pan dr Jacek Wałdoch otrzymał stypendium na czteromiesięczny wyjazd stażowy do Lwowa. Środki przyznane zostały w ramach programu Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej. Celem pobytu we Lwowie będzie…
-
Grant „Wolność działalności gospodarczej w polskiej i niemieckiej kulturze prawnej – perspektywa…
Kierownikiem grantu międzynarodowego, dofinansowanego przez Polsko-Niemiecką Fundację na rzecz Nauki, z ramienia Uniwersytetu Gdańskiego jest dr Hanna Wolska z Wydziału Prawa i Administracji,…
-
Dr Anna Klimaszewska dołącza do międzynarodowego zespołu badawczego w Paryżu
Prof. Olivier Descamps, dyrektor Instytutu Historii Prawa na Uniwersytecie Paris II Panthéon-Assas zaprosił dr Annę Klimaszewską, jako jedynego naukowca z Europy Środkowo-Wschodniej, na…
-
Dwutomowe opracowanie zbiorowe „Modernisation, National Identity and Legal Instrumentalism” pod red…
Nakładem Wydawnictwa Brill | Nijhoff ukazała się dwutomowa publikacja zbiorowa „Modernisation, National Identity and Legal Instrumentalism. Studies in Comparative Legal History” pod redakcją dr. hab…
-
Obrona rozprawy doktorskiej mgr. Dawida Michalskiego
W dniu 16 grudnia 2019 roku przed Komisją ds. Rozpraw Doktorskich odbyła się publiczna obrona rozprawy doktorskiej mgr. Dawida Michalskiego pt. „Ustrój polityczno-prawny Finlandii i jego…
-
Jacek Wałdoch laureatem Konkursu im. Prof. M. Kuleszy
Jacek Wałdoch został laureatem Konkursu im. Prof. Michała Kuleszy na najlepszą rozprawę doktorską o samorządzie terytorialnym. Konkurs organizowany jest przez redakcję czasopisma "Samorząd…
-
Wystąpienia pracowników Katedry Historii Prawa na konferencji w Brukseli
W dniach 5-8 czerwca 2019 r. odbyło się w Brukseli 25th Annual Forum of Young Legal Historians “Identity, Citizenship and Legal History”, zorganizowane we współpracy Vrije Universiteit Brussel,…
-
Publikacje naszych pracowników w ramach projektu NCN „Kodyfikacja narodowa – fantazmat czy realna…
W „Journal of Civil Law Studies” (11.2/2018) wydawanym przez Center of Civil Law Studies Louisiana State University Paul M. Hebert Law Center opublikowany został artykuł współautorstwa Michała…
-
Monografia "Wspólne wartości prawa międzynarodowego, europejskiego i krajowego"
Nakładem wydawnictwa C.H. Beck, w serii Monografie Prawnicze, ukazała się książka "Wspólne wartości prawa międzynarodowego, europejskiego i krajowego", pod red. dr hab. Eweliny Całej-Wacinkiewicz i…
Dr Piotr Kitowski członkiem projektu Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki
Z przyjemnością informujemy, że dr Piotr Kitowski z Katedry Historii Prawa kierowanej przez Prof. Tadeusza Maciejewskiego został członkiem projektu Polskiego Towarzystwa Historycznego pt. Urzędnicy miejscy z ziem dawnej Rzeczypospolitej, Śląska i Pomorza w XIII-XVIII wieku. Projekt jest realizowany w ramach grantu Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki (NPRH) finansowanego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Kwota finansowania to 862 tys. zł. Narodowy Program Rozwoju Humanistyki integruje polską humanistykę z humanistyką europejską i światową. Program ma też upowszechniać najważniejsze, polskie osiągnięcia w świecie.
Dr Piotr Kitowski członkiem projektu Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki
Z przyjemnością informujemy, że dr Piotr Kitowski z Katedry Historii Prawa kierowanej przez Prof. Tadeusza Maciejewskiego został członkiem projektu Polskiego Towarzystwa Historycznego pt. "Urzędnicy miejscy z ziem dawnej Rzeczypospolitej, Śląska i Pomorza w XIII-XVIII wieku". Projekt jest realizowany w ramach grantu Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki (NPRH) finansowanego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Kwota finansowania to 862 tys. zł. Narodowy Program Rozwoju Humanistyki integruje polską humanistykę z humanistyką europejską i światową. Program ma też upowszechniać najważniejsze, polskie osiągnięcia w świecie.
Monografia dr Piotra Kitowskiego
Nakładem Wydawnictwa Neriton ukazała się monografia dr Piotra Kitowskiego (Katedra Historii Prawa)
pt. Sukcesja spadkowa w mniejszych miastach województwa pomorskiego w II połowie XVII i XVIII wieku. Studium prawno-historyczne (ISBN: 978-83-7543-374-6).
Jest to interdyscyplinarne studium, w którym autor, w oparciu o szeroką bazę źródłową,
analizuje model sukcesji spadkowej w prawie miejskim Prus Królewskich.
Monografia naświetla zarówno teoretyczne podstawy spadkobrania,
jak i praktyczne stosowanie przepisów w obrocie prawnym.