Archiwum aktualności
Dr Anna Klimaszewska laureatką konkursu NCN OPUS 24
Z przyjemnością informujemy, że p. dr Anna Klimaszewska (Katedra Historii Prawa), zdobyła grant w ramach najnowszej edycji konkursu Narodowego Centrum Nauki OPUS 24. Grant posłuży do sfinansowania…
Doktorantka UG na wyjeździe badawczym w Oksfordzie
Z przyjemnością informujemy, że doktorantka Paulina Kamberov, której promotorem jest dr hab. Michał Gałędek, prof. UG (Katedra Historii Prawa), została wybrana przez Institute for European and…
Odszedł Prof. dr hab. Tadeusz Maciejewski- informacja o uroczystości pogrzebowej
Z głębokim żalem informujemy, że 16 listopada 2022 roku zmarł Profesor Tadeusz Maciejewski, wieloletni kierownik Katedry Historii Prawa. Żegnamy znakomitego naukowca, dydaktyka i wychowawcę wielu…
XXVIII Zjazd Historyków Prawa i Ustroju w Warszawie
W dniach 23-24 września odbył się XXVIII Ogólnopolski Zjazd Historyków Prawa i Ustroju „Stanowienie prawa” zorganizowany przez Akademię Ekonomiczno-Humanistyczną w Warszawie. Moderatorem sesji…
Dr Jacek Wałdoch laureatem Nagrody Gdańskiego Towarzystwa Naukowego i Prezydenta Miasta Gdańska
Rozstrzygnięto konkurs o nagrodę dla młodych pracowników nauki za 2020 r. Przyznano pięć nagród odpowiadających pięciu dziedzinom nauki. W kategorii Nauk Społecznych i Humanistycznych nagrodę…
Wydawnictwo UG wydało: „Zarząd komisaryczny w wielkich miastach II Rzeczypospolitej. Studium…
Nakładem Wydawnictwa UG ukazała się książka dr. Jacka Wałdocha pt. „Zarząd komisaryczny w wielkich miastach II Rzeczypospolitej. Studium historyczno-prawne”. Jest to wynik kilkuletnich badań…
Stypendium stażowe dla dr. Jacka Wałdocha
Pan dr Jacek Wałdoch otrzymał stypendium na czteromiesięczny wyjazd stażowy do Lwowa. Środki przyznane zostały w ramach programu Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej. Celem pobytu we Lwowie będzie…
Grant „Wolność działalności gospodarczej w polskiej i niemieckiej kulturze prawnej – perspektywa…
Kierownikiem grantu międzynarodowego, dofinansowanego przez Polsko-Niemiecką Fundację na rzecz Nauki, z ramienia Uniwersytetu Gdańskiego jest dr Hanna Wolska z Wydziału Prawa i Administracji,…
Dr Anna Klimaszewska dołącza do międzynarodowego zespołu badawczego w Paryżu
Prof. Olivier Descamps, dyrektor Instytutu Historii Prawa na Uniwersytecie Paris II Panthéon-Assas zaprosił dr Annę Klimaszewską, jako jedynego naukowca z Europy Środkowo-Wschodniej, na…
Dwutomowe opracowanie zbiorowe „Modernisation, National Identity and Legal Instrumentalism” pod red…
Nakładem Wydawnictwa Brill | Nijhoff ukazała się dwutomowa publikacja zbiorowa „Modernisation, National Identity and Legal Instrumentalism. Studies in Comparative Legal History” pod redakcją dr. hab…
Obrona rozprawy doktorskiej mgr. Dawida Michalskiego
W dniu 16 grudnia 2019 roku przed Komisją ds. Rozpraw Doktorskich odbyła się publiczna obrona rozprawy doktorskiej mgr. Dawida Michalskiego pt. „Ustrój polityczno-prawny Finlandii i jego…
Jacek Wałdoch laureatem Konkursu im. Prof. M. Kuleszy
Jacek Wałdoch został laureatem Konkursu im. Prof. Michała Kuleszy na najlepszą rozprawę doktorską o samorządzie terytorialnym. Konkurs organizowany jest przez redakcję czasopisma "Samorząd…
Wystąpienia pracowników Katedry Historii Prawa na konferencji w Brukseli
W dniach 5-8 czerwca 2019 r. odbyło się w Brukseli 25th Annual Forum of Young Legal Historians “Identity, Citizenship and Legal History”, zorganizowane we współpracy Vrije Universiteit Brussel,…
Publikacje naszych pracowników w ramach projektu NCN „Kodyfikacja narodowa – fantazmat czy realna…
W „Journal of Civil Law Studies” (11.2/2018) wydawanym przez Center of Civil Law Studies Louisiana State University Paul M. Hebert Law Center opublikowany został artykuł współautorstwa Michała…
Monografia "Wspólne wartości prawa międzynarodowego, europejskiego i krajowego"
Nakładem wydawnictwa C.H. Beck, w serii Monografie Prawnicze, ukazała się książka "Wspólne wartości prawa międzynarodowego, europejskiego i krajowego", pod red. dr hab. Eweliny Całej-Wacinkiewicz i…
Dr Piotr Kitowski członkiem projektu Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki
Z przyjemnością informujemy, że dr Piotr Kitowski z Katedry Historii Prawa kierowanej przez Prof. Tadeusza Maciejewskiego został członkiem projektu Polskiego Towarzystwa Historycznego pt. Urzędnicy miejscy z ziem dawnej Rzeczypospolitej, Śląska i Pomorza w XIII-XVIII wieku. Projekt jest realizowany w ramach grantu Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki (NPRH) finansowanego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Kwota finansowania to 862 tys. zł. Narodowy Program Rozwoju Humanistyki integruje polską humanistykę z humanistyką europejską i światową. Program ma też upowszechniać najważniejsze, polskie osiągnięcia w świecie.
Dr Piotr Kitowski członkiem projektu Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki
Z przyjemnością informujemy, że dr Piotr Kitowski z Katedry Historii Prawa kierowanej przez Prof. Tadeusza Maciejewskiego został członkiem projektu Polskiego Towarzystwa Historycznego pt. "Urzędnicy miejscy z ziem dawnej Rzeczypospolitej, Śląska i Pomorza w XIII-XVIII wieku". Projekt jest realizowany w ramach grantu Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki (NPRH) finansowanego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Kwota finansowania to 862 tys. zł. Narodowy Program Rozwoju Humanistyki integruje polską humanistykę z humanistyką europejską i światową. Program ma też upowszechniać najważniejsze, polskie osiągnięcia w świecie.
Monografia dr Piotra Kitowskiego
Nakładem Wydawnictwa Neriton ukazała się monografia dr Piotra Kitowskiego (Katedra Historii Prawa)
pt. Sukcesja spadkowa w mniejszych miastach województwa pomorskiego w II połowie XVII i XVIII wieku. Studium prawno-historyczne (ISBN: 978-83-7543-374-6).
Jest to interdyscyplinarne studium, w którym autor, w oparciu o szeroką bazę źródłową,
analizuje model sukcesji spadkowej w prawie miejskim Prus Królewskich.
Monografia naświetla zarówno teoretyczne podstawy spadkobrania,
jak i praktyczne stosowanie przepisów w obrocie prawnym.